„Proceder” – zapowiedź filmu

0
Entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków Proceder to historia Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, który zrobił karierę na polskiej scenie hip-hopowej. Obraz z Piotrem Witkowskim, Małgorzatą Kożuchowską, Marcinem „Kalim” Gutkowskim, Antonim Pawlickim, Agnieszką Więdłochą, Ewą Ziętek i Janem Fryczem w rolach głównych jest już dostępny na Blu-ray™ i DVD. Wydania zawierają wyjątkowe materiały specjalne, w tym m.in. ostatnie, niepublikowane rozmowy Chady ze scenarzystami filmu, przeprowadzone podczas pobytu w zakładzie karnym.

Proceder to poruszająca historia rapera Tomasza Chady (Piotr Witkowski) chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.

Proceder  to nowa produkcja reżysera Michała Węgrzyna i operatora Wojciecha Węgrzyna, braci, którzy w 2017 roku zrealizowali nagrodzony na zagranicznych festiwalach dramat Wściekłość. Film powstał na podstawie scenariusza Macieja Chwedo, Aleksandry Góreckiej, Michała Kalickiego i Krzysztofa Tyszowieckiego. Główne role w Procederze zagrali: Piotr Witkowski (Mistrz), Małgorzata Kożuchowska (Plagi Breslau), Antoni Pawlicki (Papusza), Agnieszka Więdłocha (Planeta singli), Ewa Ziętek (Dzień świra), Jan Frycz (Pręgi), Gabriela Muskała (Fuga), Anna Matysiak (Listy do M), Piotr Głowacki (Mistrz), Sonia Bohosiewicz (Rezerwat). W filmie zagrali także przedstawiciele polskiego hip-hopu, tj. Kali, Zbuku, Bajorson i Vienio. Za muzykę odpowiedzialny jest DJ i producent muzyczny RX Rafał Sielawa. RX nie przez przypadek został zaproszony do współpracy przy tym obrazie. Wspólnie z Chadą nagrał wcześniej dwa albumy Efekt porozumienia oraz Recydywistę.

Życie Chady było skomplikowane. W wielu momentach znajdował się na krawędzi, rzucał wyzwanie władzom, ale jednocześnie zdawał sobie sprawę z ciężaru nałogów i czynów, które popełnił. Znana jest sprawa jego miłości do matki, czy poszukiwania Boga. O tym także mówimy, to są tematy nam osobiście bliskie.

–  mówi o bohaterze filmu reżyser Michał Węgrzyn.

Rap, a zwłaszcza gangsta-rap, pojawia się w momencie przełomów, czy kryzysów. Tak było w USA w latach 80. U nas także po 1989 roku przyszedł czas przemian, które miały gwałtowny przebieg. Umierał stary świat, powstawał nowy, czemu towarzyszył chaos. Dawny system się walił, pojawiały się wybujałe często ambicje i aspiracje oraz próby ich spełnienia, czasami na skróty.

– dodaje reżyser.

@Wojciech Węgrzyn

Scenariusz filmu Proceder powstał na podstawie rozmów z Tomaszem Chadą. Film opowiada nie tylko o muzycznej karierze rapera, ale również o jego skomplikowanym życiu rodzinnym oraz kłopotach z prawem. Kilka lat muzyk spędził w zakładach karnych, w których – dzięki przepustkom – kontynuował nagrywanie płyt

Teksty Chady traktowały o życiu na krawędzi, kłopotach z prawem, próbie przetrwania i walce z własnymi demonami. Jego utwory charakteryzowała bezkompromisowość i niezwykła emocjonalność. Kolejne lata owocowały w ogromne ilości nagranego materiału oraz w świetnie przyjęte albumy, które umacniały pozycją rapera na polskiej scenie hip-hopowej. W dorobku artysty znajduje się kilka złotych oraz platynowa płyta.

Kuzyn Tomasza, Maciej Chwedo, pracował nad scenariuszem o nim już od dawna, od czasu jego głośnej próby samobójczej, kiedy to wyskoczył z szóstego piętra i praktycznie nic mu się nie stało. Temat był nam bliski. Ja występowałem w hardcorowo-punkowym zespole „Fobia”, mój brat realizował raperskie teledyski. Warto wspomnieć, że nasz trzeci brat, Piotr, był aktywny na scenie rapowej, a czwarty, Jakub, uczestniczył z sukcesami w slamach poetyckich. Tak więc środowiska, w których działaliśmy, bardzo mocno się przenikały i choć nie poznaliśmy Tomka Chady osobiście, mieliśmy z nim wielu wspólnych znajomych i znaliśmy dobrze jego nagrania.

– mówi Michał Węgrzyn.

W rolę Tomasza Chady w filmie Proceder wcielił się Piotr Witkowski, aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Były wątpliwości co do Piotra jako wykonawcy głównej roli, ale ucharakteryzowany szybko nas przekonał, a nawet może jeszcze szybciej ludzi ze środowiska raperskiego, którzy doskonale znali Chadę.

– mówi Michał Węgrzyn.

Dostałem od Michała wszystkie płyty Tomka i zacząłem pracę. Od następnego dnia zaczął się maraton: po kilka godzin snu dziennie i przygotowania. Siłownia, deskorolka, walki, rap, rozmowy na temat kokainy, rozmowy z jego znajomymi. To był skok do basenu na bardzo głęboką wodę. Słuchałem jego płyt na okrągło.

– wspomina Piotr Witkowski.

Jedną z głównych ról w filmie zagrała także Małgorzata Kożuchowska, której zaproponowano rolę „Łysej”. To kluczowa postać warszawskiego półświatka, która w życiu Chady odgrywa ważną rolę.

Małgosia Kożuchowska jako gangsterka Łysa to mój pomysł. Zareagowała wręcz z entuzjazmem na zmianę emploi, daliśmy nawet mały żartobliwy cytacik z „Kilera”. Swoją drogą, postać Łysej ma naprawdę mocne zakorzenienie w rzeczywistości. Pod koniec lat 90. w polskiej mafii, już nieco przetrzebionej przez policję, kluczowe role zaczęły odgrywać kobiety.

– wyjaśnia Michał Węgrzyn.

Zdjęcia do filmu Proceder w dużej części powstały w podwarszawskim Wołominie.

O ile to było możliwe, kręciliśmy w miejscach, gdzie opisywane w scenariuszu wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Oczywiście nie zawsze się to udawało, przez te lata wiele się zmieniło. Co mnie inspirowało? Może nieco „8 mila”. Świat rapu był światem agresywnego koloru, który atakował rzeczywistość. Do pewnego stopnia zderzamy go z szarością. Ale nie tracimy, jaskrawych czasem, barw.

– tłumaczy operator Wojciech Węgrzyn.

Premiera filmu Proceder  odbyła się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku, gdzie obraz został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków. Na ekrany kin opowieść o Tomaszu Chadzie weszła 15 listopada ubiegłego roku. Film obejrzało w kinach ponad siedemset tysięcy widzów. Płyta z muzyką do filmu skomponowana przez RX Rafała Sielawę została nagrodzona Bestsellerem Empiku 2019.

 DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY:

  • Ostatnie, niepublikowane rozmowy Tomasza Chady ze scenarzystami filmu Proceder, przeprowadzone podczas pobytu w zakładzie karnym (ilustrowane galerią zdjęć)
  • 12 niewykorzystanych scen
  • 4 materiały Making of – kulisy powstawania filmu

 DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD

  • Ostatnie, niepublikowane rozmowy Tomasza Chady ze scenarzystami filmu Proceder, przeprowadzone podczas pobytu w zakładzie karnym (ilustrowane galerią zdjęć)
  • 12 niewykorzystanych scen

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.