Kraje Azji cieszą się niezwykłą popularnością. Ich różne kultury, tradycje, wierzenia, ale i zapierające dech widoki przyciągają Europejczyków (i nie tylko!) od lat. Wielu z nich marzy, by odwiedzić kiedyś któreś z państw Wschodu. Jeśli jednym z celów waszych podróży jest Japonia, Waneko wydało przewodnik przybliżający fascynatom Kraj Kwitnącej Wiśni, ale i pozwalający odkryć go na nowo.
Wydanie
Omawiając nową pozycję od Waneko, nie da się przejść obojętnie obok sposobu jej wydania – i od tego też pragnę zacząć. Minimalistyczna obwoluta, stworzona z fakturowanego papieru, przypominającego len lub krepę, mimo swojej prostoty, od razu przyciąga wzrok – w jej środku wycięto bowiem koło, ukazujące fragment okładki właściwej. Całość na myśl powinna przywodzić flagę Japonii.
Środek przewodnika z kolei to przykład wysokiej jakości wydawniczej – kredowy papier, idealny do tego typu pozycji, świetnie sprawdza się podczas jej przeglądania, oferując bogactwo kolorów umieszczonych wewnątrz książki zdjęć. Jest to niezwykle ważne w przypadku tomów o tematyce podróżniczej, ze względu na istotność pokazywania piękna kraju i jego przyrody. Przytłumione barwy na zwykłym papierze nie oddziaływałyby na czytelnika tak samo.
Japońskim szlakiem
Japonia. Przewodnik osobisty to książka stworzona przez Patrycję Yamaguchi – mieszkającą w Japonii ponad dwie dekady przewodniczkę i organizatorkę podróży, oraz Alana Kępskiego – podróżnika, propagatora kultury japońskiej i twórcę filmów dokumentalnych.
Autorzy prowadzą odbiorcę przez fascynujący świat Kraju Kwitnącej Wiśni, skupiając się nie tylko na pięknie przyrody, ale i dorobku kulturowym państwa. Mamy zatem rozdziały poświęcone kwestiom kulinarnym, gdzie nie zabrakło sushi czy sake, tematyce sztuki – zarówno tej liczącej sobie setki lat, jak i współczesnej, rzemiośle, wierzeniom, tradycjom… W Japonii. Przewodniku osobistym znajdziemy cały wachlarz interesujących wątków, definiujących to, jakim dziś krajem jest Japonia.
Co ciekawe, książkę podzielono na prefektury i właśnie w ich obrębie zostają omówione wspomniane wyżej kwestie. Przewodnik jest także o tyle interesujący, że oprócz krótkich opisów, ciekawostek i rysów historycznych, zamieszczono w nim również wywiady z Japończykami i innymi osobami, mającymi swój udział w kształtowaniu współczesnej kultury i sztuki, ale i kultywowaniu tych tradycyjnych. Jest to zatem okazja do przeczytania, jak czerpać przyjemność z picia sake według sake sommeliera, poznamy sekrety kobiecego teatru Takarazuka oraz historię kimono, dowiemy się nieco o tworzeniu arcydzieł z bambusa, a japońska tancerka klasyczna odkryje przed nami tajemnice stylu mającego swe podwaliny w skrytości.
Wszystko to uzupełniono ogromną liczbą zdjęć, pozwalającą po pierwsze lepiej zwizualizować sobie to, o czym czytamy, a po drugie – kompletnie zatopić w tej fascynującej lekturze, jaką bez wątpienia jest Japonia. Przewodnik osobisty.
Koniec podróży?
Nie sposób w nowej książce Waneko znaleźć jakichś większych wad poza jedną – chciałoby się więcej. Japonia jest niezwykłym i fascynującym państwem, tak różnym od tego, co znamy i widzimy na naszym „podwórku”, że czytać o niej można bez końca.
Niezależnie od tego, ile wiecie o Kraju Wschodzącego Słońca oraz czy już go odwiedziliście, bądź dopiero planujecie taką podróż – Japonia. Przewodnik osobisty stanowi dobrą książkę dla każdego. Bo chociaż osobiście niektóre informacje zawarte w tej pozycji nie były dla mnie nowością, to jednak wywiady z artystami, rzemieślnikami i rozmaitymi twórcami dały mi świetną możliwość do zapoznania się z punktem widzenia zwykłych ludzi, poświęcających życie jednej pasji. A takie rozmowy nierzadko ujawniają sekrety i tajemnice tradycji, o których nie przeczytacie w „zwykłych” przewodnikach.
Niepozorna książka Japonia. Przewodnik osobisty kryje w sobie magię Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie tradycja przeplata się ze współczesnością i retrofuturyzmem. Magię, której warto dać się pochłonąć.
Tytuł: Japonia. Przewodnik osobisty
Autorzy: Alan Kępski, Patrycja Yamaguchi
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Waneko