Porządny test znajomości. „Spektrum” – recenzja gry planszowej

-

Ostatnimi czasy gry planszowe stały się niemal elementem obowiązkowym niektórych spotkań towarzyskich. Tak zwane imprezówki podbijają serca wielu osób, a na rynku jest ich coraz więcej. Jedna z nich, swego rodzaju nowość, to Spektrum od Wydawnictwa Rebel, na temat której w internecie można przeczytać coraz więcej pozytywnych opinii (otrzymała nawet nagrodę Golden Geek 2019!). Ta gra planszowa pomoże ci sprawdzić, czy twoi znajomi myślą tak jak ty. W jaki sposób? Czy jest to tak proste, jak napisano w instrukcji? Niekoniecznie.

O co chodzi?

Gra wydaje się być prosta. Wymaga od uczestników podzielenia się na dwie różne drużyny, aby następnie wyłonić z nich po jednej osobie, która obejmie funkcję podpowiadacza. Zadaniem prowadzącego będzie wylosowanie karty z dwoma skrajnymi określeniami (przykładowo gazeta-tabloid) oraz nakierowanie zespołu na odpowiednie słowo (używając maksymalnie pięciu wyrazów). Ale to nie wszystko, bo szczególnym elementem planszówki jest tarcza  obracana i wskazująca przedziały liczbowe. Do zadań drużyny należy umieszczenie wskaźnika na odpowiednim polu oraz zdobycie jak największej punktów. Konkurencyjny team także ma swój cel, a mianowicie zdecydowanie, po której stronie powinna znaleźć się strzałka na tarczy.

Na pierwszy rzut oka jest naprawdę OK 

Pierwsze wrażenie po otworzeniu pudełka jest naprawdę dobre, bo gra zaskakuje swoją… solidnością. O czym mowa? O jej elementach, bo są nie tylko ładne i kolorowe, ale również trwałe. Środek pudełka, który ma swoje zastosowanie w grze, ponieważ służy do umieszczania w nim wszystkich elementów, został wykonany z plastiku (twardego i masywnego). Wcześniej wspomniana tarcza również, a jej mechanizm choć wydaje się być kruchy, to wcale taki nie jest. Bez cienia strachu można nim kręcić i kręcić, a to nie spowoduje jego uszkodzenia. Jedyne „ale”  dotyczy tego, że nie działa zgodnie z instrukcją. Według jej treści ekranem powinno przesuwać się do usłyszenia kliknięcia. Niestety… podczas ogrywania nic takiego nie miało miejsca (być może to kwestia tego egzemplarza?). Jeżeli zaś chodzi o karty, są one tekturowe, jednak nie jest to papier, który z łatwością można podrzeć. Do pionków i strzałki także nie mam żadnego zastrzeżenia. Schody zaczynają się jednak podczas czytania instrukcji…

Spektrum zasad w Spektrum

Wygląd planszówki zachęca do natychmiastowego rozpoczęcia rozgrywki, ale żeby to zrobić, trzeba poznać zasady. Nie jest ich dużo, bo tak naprawdę są rozpisane w sześciu. punktach, ale… no właśnie. Niestety, nie można powiedzieć, że wyróżniają się prostotą i zrozumie się je od razu po przeczytaniu. Gra jest dosyć wymagająca, a największa odpowiedzialność skupia się na prowadzącym. W błąd może wprowadzić przede wszystkim opis mechanizmu tarczy oraz czekanie na ów kliknięcie, które nie następuje.

W sumie… dobra zabawa!

Spektrum to naprawdę świetna planszówka, która budzi spore emocje w trakcie spotkania z przyjaciółmi. Jest swego rodzaju testem znajomości”, albo raczej: myślenia drugiej osoby, w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Ma tylko dwa minusy: tarczę niedziałającą zgodnie z instrukcją oraz skomplikowane zasady, do których zrozumienia potrzeba dłuższej lektury.


SpektrumTytuł: Spektrum

Liczba graczy: 2-12

Wiek: 14+

Czas rozgrywki: 3o – 45 minut

Wydawnictwo: Rebel

 

 

 

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel, więcej o grze przeczytacie tutaj:

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

"Spektrum" to idealna propozycja na imprezę z przyjaciółmi. Jest swego rodzaju testem znajomości oraz sposobu myślenia innych uczestników. Uprzedzam jednak, że z zasadami warto zapoznać się trochę wcześniej...
Wioletta Baran
Uzależniona od wszystkiego. Zakupoholiczka, książkoholiczka, serialoholiczka i koncertoholiczka. Cierpi na amnezje muzyczną i nigdy nie może zapamiętać tytułów piosenek, mimo że kocha słuchać muzyki. Lubi jak wszystko idzie po jej myśli. Nie lubi mówić o sobie i być w centrum uwagi.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu