Polski komiks niezależny. „Pingwin i inne opowieści” – recenzja komiksu

-

Wydany przez młodziutkie Wydawnictwo Granda Pingwin i inne opowieści autorstwa Szymona Kaźmierczaka, to komiks rozpoczynający serię Biblioteki Polskiego Komiksu Niezależnego. Seria ta powstała z myślą o propagowaniu i upublicznianiu mniej znanych i trudno dostępnych prac polskich rysowników. Mowa tu przede wszystkim o zinach, które niejednokrotnie wydawane są w bardzo ograniczonych nakładach, własnym sumptem przez artystów. Ich często nietypowa formai brak dystrybucji powoduje, że rysunki, opowieści, historyjki odchodzą w zapomnienie lub dostępne są tylko jako skany, czy zdjęcia na stronach internetowych. Wydawnictwo Granda widzi potrzebę ocalenia tych treści od zapomnienia i zapowiada rysowników, których prace znajdą się w kolejnych tomach serii.
Twórca niezależny

Szymon Kaźmierczak, rocznik 1985, bydgoski artysta i ilustrator, znany jest przede wszystkim ze swoich zinów, ale i wydanego w 2016 komiksu Przemiana. Pingwin… to zbiór prac Kaźmierczaka z lat 2012 – 2019, ukazujący jego ewolucję artystyczną i warsztatową. Komiks rozpoczyna się wstępem napisanym przez autora. Już jego lektura sugeruje, czego spodziewać możemy się w środku. Kaźmierczak pisze w nim „Komiksy, komiksiki, komiksiory… Jakkolwiek bym próbował od nich uciec, uwolnić się od nich nie mogę”. Krótko opisuje swoją przygodę z rysowaniem, okraszając ją żarcikami. pokazuje, że autor to inteligentny lekkoduch z dystansem do siebie i świata.

A w środku

W monografii znajdziemy: Lewą ręką spisane  – pierwszy autorski zin Kaźmierczaka, Strażnicy. Początek, Potwory i ludzie, Bonjorno porno, Formalina i tytułowy Pingwin. Wszystkie historie różni styl malowania, scenariusz ale i emocje, które autor w nich pokazuje. Zbiór rozpoczyna pierwsza część Pingwina, historia smutna, bogato zilustrowana, kolorowa. Jako następna pojawia się Lewą ręką spisane, czyli seria shortów kipiących gimnazjalnym humorem, graficznie ubogich, ale koncepcyjnie spójnych. Zin ten zresztą doczekał się aż trzech edycji, co podkreśla autor we wstępie. Strażnicy. Początek to świetna parodia kultowego komiksu, w której można poczuć, jak Kaźmierczak potrafi inteligentnie operować żartem.

Pingwin i inne opowieści to komiks przekrojowy, pokazujący dorobek rysownika. Podczas czytania widzimy, jak dojrzewa i rozwija się styl Kaźmierczaka, w jaki sposób coraz lepiej operuje kreską i kolorem, ale też jak zmienia tematykę poruszaną w swoich historiach. Zapewne nie wszystkie prace przypadną Wam do gustu – takie uroki wszelkich antologii czy monografii. Mamy tu zatem śmiesznawe komiksiki, ale i bardzo poważne komiksy. Znajdziemy prace rysowane lewą ręką, ale i bardzo dopracowane rysunki malowane akwarelami. Jest kupa i śmierć.

Ciekawym dopełnieniem lektury tej monografii jest wywiad z autorem, w którym opowiada on o antologii, pokazuje, jak wyglądały pierwsze „wydania” zamieszczonych w niej prac. Kaźmierczak opisuje czym jest komiks niezależny, kim są jego twórcy, jak wygląda to od kuchni. Obejrzenie  materiału pozwala zrozumieć specyficzne poczucie humoru Kaźmierczaka. Można go zobaczyć TUTAJ.

Początek serii

Ten bardzo ładnie wydany album przybliżył mi postać rysownika, o którym wcześniej nie słyszałem. Dzięki Pingwinowi trafiłem na stronę Szymona Kaźmierczaka, na której zamieszcza on autorskie prace i opisuje swoją działalność (TUTAJ). Dzięki Pingwinowi zainteresowałem się Beatą Sosnowską, której twórczości będzie poświęcony drugi tom serii, a także trafiłem na Przemianę, wcześniejszą opowieść Kaźmierczaka. Pierwszy tom z serii Biblioteki Polskiego Komiksu Niezależnego spełnił swoją funkcję, rozbudził moją ciekawość, zachęcił do poszukiwań i do odkrywania.

Mocno kibicuję wydawnictwu Granda i Bibliotece Polskiego Komiksu Niezależnego , dzięki której będziemy mieli okazję poznać tych mniej znanych, tych bardziej na uboczu, tych z ogromnym talentem. Mam nadzieję, że dobre przyjęcie pierwszego tomu zachęci kolejnych rysowników do udziału w tym ambitnym projekcie. Że „kolejni autorzy poszperają w swoich szufladach, przejrzą najgłębsze zakamarki twardych dysków i wydobędą na światło dzienne perełki, które ukażą się w formie integralnej”1.

Polski komiks niezależny. „Pingwin i inne opowieści” – recenzja komiksuTytuł: Pingwin i inne opowieści

Autor: Szymon Kaźmierczak

Ilustrator: Szymon Kaźmierczak

Liczba stron: 12

Wydawnictwo: Granda

 


1 https://wydawnictwo-granda.pl/biblioteka-polskiego-komiksu-niezaleznego/

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

„Pingwin i inne opowieści” to świetny początek serii prezentującej polski komiks niezależny. Wybrane prace bardzo dobrze prezentują dokonania komiksowe Szymona Kaźmierczaka.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Pingwin i inne opowieści” to świetny początek serii prezentującej polski komiks niezależny. Wybrane prace bardzo dobrze prezentują dokonania komiksowe Szymona Kaźmierczaka. Polski komiks niezależny. „Pingwin i inne opowieści” – recenzja komiksu