Planszówkowe podsumowanie roku 2018

-

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2018 roku, a to oznacza, że pora rzucić okiem na to, co wydarzyło się w świecie gier planszowych. Ten czas obfitował w naprawdę dobre tytuły, choć na niektóre przyszło nam czekać bardzo długo. Pewne wydawnictwa dokonały fuzji i połączyły swoje siły, zaskakując w ten sposób wielu graczy. W 2018 roku nie zabrakło również głośnych skandali, które rozbrzmiały echem na wszystkich portalach społecznościowych.
Fuzje

W styczniu Rebel zaskoczył wszystkich nie lada wiadomością dotyczącą przejęcia wydawnictwa przez firmę Asmodee, która prowadzi dystrybucję nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej oraz Chinach, co czyni ją potężnym partnerem na polskim rynku gier planszowych. Wywołało to burzę pytań o losy Rebela i co to będzie oznaczało dla graczy. Okazuje się, że owa „fuzja” przyniesie ze sobą same korzyści. Chociaż obie firmy współpracowały od ponad dziesięciu lat, uznały, że teraz pora wykonać krok naprzód i „zrewolucjonizować” polski rynek gier planszowych. Co to oznacza? Dzięki temu portfolio wydawnictwa Rebel stanie się bogatsze o nowe tytuły, przez co zwiększy się również szansa na pozyskanie nowych klientów. Natomiast obecni już mogą się cieszyć nowym (drugim) wydaniem X-Winga. Nie będzie to zwykła „kopia” pierwszej edycji, ponieważ rozgrywka, stając się bardziej płynną, przejdzie na zupełnie inny poziom. Prawdziwa gratka dla fanów Star Wars! Życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na nowe gry.

Planszówkowe podsumowanie roku 2018

Kolejną fuzją zaskoczyło nas wydawnictwo Board & Dice wraz z NSKN Games. Ostateczna decyzja połączenia sił zapadła w listopadzie. Od tej pory gry obu grup będą ukazywały się pod wspólnym logiem Board & Dice. Zmiany możemy już śledzić na ich stronie internetowej, na której znajdują się informacje o nowych tytułach oraz planach wydawniczych.

Nowe wydawnictwa na horyzoncie

Widać, że planszówkowe hobby zalewa Polskę coraz większą falą. Na rynku pojawia się nowa konkurencja, a co się z tym wiąże – więcej gier! Każda z firm stara się zaskoczyć graczy, „kusząc” innowacyjnością i przyciągając mechanikami, które do tej pory nie były nam znane. W tym roku na rynku gier planszowych pojawiły się między innymi takie wydawnictwa jak:

Łukasza Woźniaka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – znany youtuber (Gry planszowe u Wookiego) swoją pasją zaraża polskich graczy już od kilu lat. Do 2017 roku recenzował i prowadził internetowy sklep z grami, jednak na początku tego roku zrobił spory krok naprzód, współzakładając nowy portal crowdfundingowy – zagramw.to. Na pierwszy ogień ruszyła gra jego autorstwa pod tytułem Valhalla, która odniosła miażdżący sukces, osiągając 1055% celu finansowego (527 763 zł). Tytuł ukazał się pod szyldem Go on board, tak samo, jak jego poprzedni tytuł, Słowny ninja. Ponadto, w ciągu roku, na portalu ufundowały się tytuły takie jak: Klany Kaledonii (Czacha Games), Strażnicy Xobos (Imagine Realm), Gremlins Inc. (Czacha Games), Solar City (Games Factory), Elekt (What the frog), Zdobywcy kosmosu (Watermelon Publishing), Pola Zieleni (Czacha Games) oraz Odyseja (Lupo art games).

Flagowym produktem wydawnictwa jest gra Elekt autorstwa Krzysztofa Głośnickiego, która ufundowała się dzięki wyżej wspomnianemu portalowi, osiągając 323% celu finansowego (97 000 zł). Trzeba przyznać, że tytuł zachwyca ilustracjami i jest bardzo wymagający, pomimo nieskomplikowanych zasad gracze muszą się wykazać zdolnościami taktycznymi oraz przebiegłością. Zespół What the frog postawił sobie za cel wydanie nowoczesnych gier, z piękną grafiką, które gracze zapamiętają na długi czas. Trzymamy za słowo i nie możemy doczekać się dalszych propozycji!

Planszówkowe podsumowanie roku 2018

Chłopaki z PoGraMy TV (YouTube), czyli Piotr i Marcin, postanowili spróbować swoich sił i wystartowali ze Zdobywcami Kosmosu również na zagramw.to, osiągając pierwszy sukces wydawniczy. Gra zyskała ogromne zainteresowanie zbierając 89 020 zł, co stanowi 269% celu finansowego. Na stronie internetowej znajdziemy informacje, że wkrótce swoją premierę będzie miał ich kolejny tytuł. Na razie jest to owiane tajemnicą, dlatego musimy jeszcze trochę poczekać.

Wydawnictwo stworzone przez firmę Rekman, dystrybutora gier i zabawek w Polsce, zaskoczyło nas bardzo bogatym portfolio. Szczególną uwagę warto zwrócić na Ilos, który może okazać się świetną alternatywą dla fanów Osadników z Catanu czy też Carcassonne. Kolejnymi tytułami są: Carta Imperia Victoria – cywilizacyjna gra karciana – oraz Paper Tales – również karcianka, z mechaniką draftu. Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek! Wśród pozycji znajdziemy także grę autorstwa Dr. Reinera Knizii – Lagunę. Ponadto w planach wydawniczych jest Kemet wraz z dodatkami. Funiverse trzeba mieć na oku, ponieważ jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Planszówkowe podsumowanie roku 2018

Nagrody, nagrody, nagrody!

Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym co roku na tragach Essen w Niemczech, jest Spiel des Jahres. Otrzymują go cztery gry, w czterech kategoriach. Nagroda główna to tytuł Spiel des Jahres, czyli Gra roku. Kolejną kategorią jest Kennerspiel des Jahres – ten tytuł otrzymuje gra bardziej zaawansowana i przeznaczona dla doświadczonych graczy. Również wśród dziecięcych pozycji wyłania się zwycięzcę – Kinderspiel des Jahres (Dziecięca gra roku). Na koniec wręczany jest Sonderpreis – nagroda specjalna dla gry zasługującej na uznanie. W tym roku Spiel des Jahres przyznano Azulowi, w Polsce ukazał się on nakładem wydawnictwa Lacerta. Kennerspiel des Jahres otrzymali Szarlatani z Pasikurowic (w kraju od G3). Dziecięcą grą roku został niemiecki tytuł, który nie ukazał się w Polsce – Funkelschatz. Natomiast Sonderpreis trafiło ponownie do tytułu wydanego przez Lacertę – Pandemic Legacy: Sezon 2.

W Polsce również przyznajemy swoje „trofea” najlepszym tytułom wśród planszówek. Nagrodę główną Gry roku 2018 otrzymała eurogra Zamki Burgundii od wydawnictwa Rebel. Najlepszą grą rodzinną okazał się Park Niedźwiedzi (Lacerta), który w swojej grupie nominowanych miał dużą konkurencję (Century: Korzenny Szlak, Kanagawa, Majestat oraz Ubongo). Tytuł zaawansowanej gry roku 2018 trafił ponownie w ręce Lacerty za Great Western Trail. Wśród gier dla dzieci nagrodzono Wsiąść do pociągu – Pierwsza podróż (Rebel). Ponadto, oprócz tytułu Gry roku, przyznawane są także wyróżnienia. W tym roku wyglądały one następująco:

  • Najlepsza tematyczna gra roku: This War of Mine (Galakta),
  • Najlepsza grafika: Karmaka (FoxGames),
  • Najlepszy Debiut: Przemek Wojtkowiak za Azyl: Zagrożone Gatunki,
  • Najlepszy polski autor: Michał Oracz,
  • Nagroda Specjalna imienia Michała Gościniaka: Artur Jedliński.

Szczegółowe informacje na temat nominowanych gier znajdziecie tutaj.

Planszówkowe podsumowanie roku 2018

Porażki

Wspomnianą aferą w tym roku była wpadka Games Factory. Przeprowadzona kampania dodatków do Najeźdźców z Północy mimo, że zakończyła się sukcesem, tak naprawdę okazała się fiaskiem. Wszyscy wspierający musieli obejść się smakiem ze względu na zatajenie prawdy przez wydawnictwo. Okazało się, że gra nie dotarła z Chin nie dlatego, że wynikł problem z Urzędem Celnym, a dlatego, że zabrakło funduszy na dalszą realizację projektu. Wydawnictwo liczyło na poprawę sytuacji finansowej, jednak taka nie nastąpiła. W ramach rekompensaty wspierający mogli liczyć na zwrot poniesionych kosztów. W późniejszym oświadczeniu Games Factory przyznało, że za całe to zamieszanie odpowiedzialny był zarząd, natomiast pracownicy firmy nie mieli z ową decyzją nic wspólnego. Cóż, takie rzeczy się zdarzają. Games Factory zapewne dostało nauczkę i wyciągną z tego odpowiednie wnioski. Osobiście liczę na to, że wydawnictwo wróci ponownie na „dobre tory” i wzbogaci swoje portfolio o kolejne świetne tytuły.

 

Mam nadzieję, że ta krótka podróż w czasie przedstawiła wam w pigułce najważniejsze tegoroczne wydarzenia, jak również przykuła uwagę osób, które wciąż nie zainteresowały się tym hobby. Polski rynek gier planszowych wciąż prężnie się rozwija i mam nadzieję, że w nadchodzącym nowym roku zaskoczy graczy jeszcze bardziej. W kolejnym artykule spodziewajcie się listy najlepszych gier, które wydano w 2018.

Sylwia Smolińska
Sylwia Smolińska
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu