Planszówkowe „jednorazówki”

-

Już od jakiegoś czasu na rynku gier planszowych można zauważyć pewien trend. Jest nim mianowicie fakt, iż niektóre tytuły są jednorazowe – to oznacza, że zagramy w nie raz i już więcej do nich nie wrócimy. Choć gry planszowe nie są tanim hobby, to wśród takich tytułów każdy znajdzie coś według swoich upodobań oraz grubości portfela. Zapraszam na krótki przegląd po przykładowych tytułach.

Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie kilku pozycji, w które miałam okazję zagrać, graczom, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w tego typu grach. W każdym akapicie opisałam pokrótce na czym polega rozgrywka oraz czym wyróżnia się na tle innych tytułów, tak, aby każdy mógł wybrać to, co go interesuje. Podane ceny widnieją w przybliżonej wartości.

Serie: Escape Room od FoxGames, Unlock! Wielka Ucieczka od Rebela oraz Exit: Gra Tajemnic od Galakty

Gry przenoszą na stoły znaną wszystkim rozgrywkę z klasycznych escape roomów. Każda z tych odsłon robi to jednak w inny sposób. Nakładem wydawnictwa FoxGames ukazały się cztery tytuły: Atak na Londyn, Podróż w czasie, Skok w Wenecji oraz Tajemnica Eldorado.

W każdym pudełku znajdziemy talię sześćdziesięciu kart, na których znajdują się zarówno zasady wprowadzające, jak i podpowiedzi oraz łamigłówki. Ze względu na kieszonkowy rozmiar gry duży nacisk został położony na zagadki, aniżeli na fabułę. Łamigłówki sprawdzą nasze podstawowe zdolności, między innymi spostrzegawczość, łączenie faktów, a czasami matematykę na podstawowym poziomie. Seria jest przeznaczona dla graczy w wieku od dwunastu lat oraz może zagrać w nią maksymalnie sześć osób. SCD wynosi jedyne czterdzieści złotych w przybliżeniu, dlatego gra idealnie nadaje się również na prezent. Choć na pudełku znajdziemy informację, że pojedyncza rozgrywka trwa sześćdziesiąt minut, to i tak gwarantuję, że zajmie wam to więcej czasu. Po skończonej zabawie mile widziane jest ułożenie kart od pierwszej do sześćdziesiątej, tak, aby kolejna grupa mogła swobodnie rozpocząć grę. Ta seria Escape Roomów nie wymaga niszczenia komponentów, dlatego bez problemu można ją sprzedać.

Planszówkowe „jednorazówki”
foxgames.pl

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Unlock! Wielka Ucieczka. Tutaj również elementy gry nie ulegną zniszczeniu, za to nie musimy układać kart chronologicznie, ponieważ liczby znajdujące się na taliach są wynikiem dodawania. W ten sposób dotarcie to karty wymaga od nas połączenia dwóch innych oraz zsumowania ich wartości, znajdujących się w lewym górnym rogu. W pudełku znajdziemy trzy przygody oraz dodatkowy tutorial, wprowadzający graczy w tajniki i przebieg rozgrywki. Ponadto do tej pozycji dołączono darmową aplikację, dostępną na smartfony i tablety. Jej zadaniem jest odliczanie czasu, który pozostał do zakończenia scenariusza, dzięki niej otrzymamy podpowiedzi oraz wpiszemy kody do sejfów, kłódek, itp. Ponadto jeśli źle połączymy karty i otrzymamy zły wynik dodawania, musimy również to zaznaczyć, za co dostaniemy karę odejmującą czas do końca zabawy. Oczywiście gdy całość zajmie nam więcej niż sześćdziesiąt minut to nic złego się nie stanie, w dalszym ciągu możemy kontynuować. SCD wynosi sto dwadzieścia złotych i w sumie cenowo wychodzi tak, jakbyśmy zakupili trzy Escape Roomy od FoxGames, z tym wyjątkiem, że cały pakiet mieści się w jednym pudełku. Przygody są trochę łatwiejsze, ponieważ poradzą sobie z nimi gracze już w wieku dziesięciu lat, a zagra maksymalnie sześć osób.

Planszówkowe „jednorazówki”Trochę wyższy stopień zaawansowania oferują tytuły serii Exit: Gra Tajemnic, ponieważ pozycje zostały podzielone według trudności, oferując zabawę na poziomie zarówno podstawowym, jak i zaawansowanym. Pojedyncza rozgrywka zajmie od czterdziestu pięciu do dziewięćdziesięciu minut, zagadki rozwiążemy w ekipie sześcioosobowej, a w niej mogą znaleźć się dwunastolatkowie. Niestety ta seria wymaga od nas zniszczenia komponentów, co z jednej strony wpływa pozytywnie na klimat gry, z drugiej natomiast negatywnie, ponieważ nikt nie odkupi naruszonego w ten sposób egzemplarza. Oczywiście problem „niszczenia – nieniszczenia” pozostaje w kwestii uczestników. Jednak przy cenie pięćdziesięciu pięciu złotych osobiście wolałabym zachować komponenty nienaruszone.

Escape Room w mrocznym stylu: Escape Tales: Rytuał Przebudzenia od Board&Dice

Znacznie większy nacisk na fabułę postawiło wydawnictwo Board&Dice, które swym pierwszym tytułem z serii Escape Tales zyskało duże grono fanów. Rytuał Przebudzenia stara się stawić czoła problemowi związanemu z regrywalnością, wprowadzając kilka alternatywnych zakończeń. Od graczy zależy jak pokierują losem głównego bohatera. W ten sposób będziemy mieli ochotę zagrać w tytuł jeszcze raz, jednak na ostudzenie emocji związanych z regrywalnością muszę dodać, że pojedyncza rozgrywka może trwać trzy godziny, a maksymalnie sześć, dlatego podejrzewam, że nieszybko znajdzie się ochota na ponowną partię. Do Rytuału Przebudzenia dołączono aplikację, w której wprowadza się odpowiedzi do zagadek. W grze znajduje się również Story Book z paragrafami, do których będziemy odsyłani w trakcie przygody. Obecnie cena Rytuału Przebudzenia oscyluje między siedemdziesięcioma a dziewięćdziesięcioma złotymi. Czy jesteście gotowi ruszyć na pomoc córce i wybudzić ją ze śpiączki, odprawiając tajemniczy Rytuał Przebudzenia?

Planszówkowe „jednorazówki”
lockme.pl
Planszówki w kryminalnej odsłonie: Kroniki Zbrodni od FoxGames oraz Detektyw od Portal Games

Odchodząc od formy znanej z escape roomów, przejdziemy teraz do scenariuszy. W grze Kroniki Zbrodni wcielamy się w role śledczych, starających się rozwiązać kryminalną sprawę. Jednym razem będzie to morderstwo, innym kradzież, w zależności od wybranego scenariusza. Tytuł jest bardzo innowacyjny, ponieważ wykorzystano w nim QR kody, znajdujące się na kartach. Każdorazowe ich zeskanowanie inicjuje rozmowę, na przykład z podejrzanym, bliższą analizę dowodu rzeczowego lub przemieszczanie się między lokacjami. Niezbędnym gadżetem w trakcie rozgrywki jest smartfon z darmową aplikacją, w której znajdziemy wyżej wspomniane scenariusze. W aplikacji zainstalowano również specjalnie dedykowaną ścieżkę dźwiękową, wprowadzającą dodatkowy klimat. SCD wynosi sto czterdzieści złotych i jest to dosyć wysoka cena, tym bardziej, że na starcie otrzymujemy tylko cztery scenariusze, z czego jeden to tutorial w postaci krótkiej sprawy do rozwiązania. Dostępne są również inne – dodatkowe, jednak za te trzeba niestety zapłacić dwadzieścia trzy złote (za jeden scenariusz). Uważam jednak, że rozrywka zasługuje na taką cenę, tym bardziej, że tytuł jest wciąż mechanicznie rozbudowywany. W najnowszym dodatku Noir, oprócz tradycyjnego przesłuchiwania postaci, gracze będą mogli wykonać akcje skradania się czy też włamywania. Noir gwarantuje także cztery nowe scenariusze. SCD to dziewięćdziesiąt złotych.

Planszówkowe „jednorazówki”
foxgames.pl

Najbardziej przełomowym odkryciem dwa tysiące osiemnastego roku był bezapelacyjnie Detektyw, który zdobył liczne nagrody w planszówkowych plebiscytach. Tym razem gracze – detektywi – skorzystają z laptopów i komputerów w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania oraz przeszukają Bazę Danych Antares. O ile przy Kronikach Zbrodni wystarczyła zwykła rozmowa przy stole, tak przy tym tytule należy przygotować dodatkowo stos kartek oraz długopisów, ponieważ scenariusze „ociekają” fabułą i licznymi wątkami, dlatego bez notatek ani rusz! W pudełku znajdziemy pięć spraw tworzących jedną historię – kampanię. Detektyw jest przeznaczony dla starszych graczy, od szesnastu lat. W rozgrywce weźmie udział maksymalnie pięciu detektywów, prowadząc śledztwo przez dwie do trzech godzin. SCD to sto sześćdziesiąt złotych, obecnie dostępny jest również dodatek Zbrodnie L.A., przenoszący graczy do Los Angeles w latach osiemdziesiątych. Jeśli szukacie tytułu „kipiącego” klimatem, to właśnie trafiliście w dziesiątkę!

Planszówkowe „jednorazówki”
portalgames.pl
Coś dla fanów Lovecrafta: Horror w Arkham LCG od Galakty

Planszówkowe „jednorazówki”To niewątpliwie jeden z najlepszych tytułów, w które miałam okazję zagrać. Gra przenosi nas do popularnego uniwersum, znanego z twórczości Lovecrafta – Arkham lat dwudziestych, gdzie wcielimy się w badaczy próbujących rozwikłać mroczną tajemnicę, pochodzącą rodem z horroru. Każdy gracz dysponuje talią początkową – inną dla każdego badacza – która stanowi jego narzędzie w walce z Przedwiecznym. W podstawowej wersji gry mamy do dyspozycji trzy scenariusze, wprowadzające nowe cele i warunki wygranej, bądź też przegranej. Wszystkie wyniki należy dokładnie zapisać w Dzienniku Badacza. Od tego zależy nasza przyszła partia, ponieważ niekiedy będziemy musieli rozpocząć przygodę z obrażeniami, a zanotowane punkty doświadczenia wykorzystamy do rozbudowania talii badacza o nowe, lepsze karty. Tytuł jest przeznaczony dla maksymalnie dwóch graczy, całe dochodzenie może zająć więcej niż dwie godziny. SCD wynosi sto pięćdziesiąt złotych – przyznaję, że to całkiem duża kwota, tym bardziej, że na bieżąco ukazują się rozszerzenia oraz zestawy mitów, które oscylują między sześćdziesięcioma a stu dwudziestoma złotymi.

To oczywiście nie wszystkie tytuły, które znajdziecie na polskim rynku gier planszowych. Dużym plusem jest ich zróżnicowanie, nie tylko jeśli chodzi o tematykę, ale również poziom trudności. Dlatego każdy ma możliwość znaleźć coś, co będzie mu najbardziej pasowało. Jeśli jeszcze nie planowaliście planszówkowych zakupów to teraz jest ku temu najlepsza okazja!

Sylwia Smolińska
Sylwia Smolińska
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu