Ostatnia szansa, by zobaczyć „Lighthouse”

0
W najbliższy poniedziałek, 16 grudnia o godz. 19:30, ostatnia szansa, by w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard w Multikinie zobaczyć najnowszy horror reżysera głośnego The Witch – Roberta Eggersa.

Lighthouse, bo o nim mowa, należałoby być może określić ściślej jako „horror psychologiczny”, a może nawet zaryzykować hipotezę, że ten tytuł wymyka się jakimkolwiek gatunkowym podziałom. Film świetnie przyjęto m. in. na festiwalach w Cannes i Toronto, ostatnio wiele emocji wzbudził także na wrocławskim American Film Festival.

Hipnotyzującym Lighthouse Robert Eggers umacnia pozycję wizjonera kina. O ile jego pierwszy film – The Witch można uznać za obraz z nurtu „dark feminine”, o tyle Lighthouse eksploruje ciemne instynkty męskości. Myśl o filmie, którego miejscem akcji będzie latarnia pojawiła się w głowie Eggersa na długo przed napisaniem scenariusza. Zainspirowała go tragiczna historia z 1801 roku: dwóch Walijczyków, obaj o imieniu Thomas, utknęło w latarni morskiej podczas niewiarygodnego sztormu. Starszy Thomas zginął w wypadku, co doprowadziło młodszego do szaleństwa – bał się, że zostanie uznany winnym tragedii.

To nie jest ta historia.

– mówi Eggers.

Ale ta opowieść rzeczywiście była inspiracją.

Pierwotny pomysł na film zaczął ewoluować i z małej, klimatycznej opowiastki stał się opowieścią – pełną tajemniczej atmosfery, mitologicznych odniesień i sił nadprzyrodzonych, które stały się tłem dla pojedynku bohaterów. Latarnicy (Willem Dafoe i Robert Pattinson) mierzą się nie tylko z gigantycznymi siłami natury i sobą nawzajem; stają także twarzą w twarz ze swoimi najgorszymi cechami i z własną przeszłością – uwodzeni tajemniczą mocą światła latarni stopniowo osuwają się w szaleństwo.

Zaskakująca historia, która długo nie pozwala o sobie zapomnieć – Lighthouse w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard już 16 grudnia o godz. 19:30 ze wstępem Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza – tylko w Multikinie!

Film Lighthouse w cyklu Mistrzowie Kina Mastercard zostanie zaprezentowany w kinach sieci Multikino w: Warszawie (kina na Targówku i Ursynowie), Poznaniu (Multikino Malta), Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Olsztynie, Pruszkowie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Kielcach.

Bilety dostępne na www.multikino.pl i w kasach kin.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.