Gorzka prawda o Rosji. „Opowieści o Ojczyźnie” – recenzja książki

-

Opowieści o Ojczyźnie to najnowsza antologia opowiadań uwielbianego przeze mnie Dmitrija Glukhovsky’ego. Pozycja ta jest zbiorem niepublikowanych dotąd w Polsce niedługich historii, w których autor, w alegoryczny sposób, przedstawia czytelnikowi jak postrzega swój kraj. To nie pierwsza tego typu publikacja rosyjskiego pisarza, jednak tematyka i poruszone problemy współczesnej Rosji zdają się stale aktualne.

Za przekazanie egzemplarza recenzyjnego książki Opowieści o Ojczyźnie do współpracy recenzenckiej dziękujemy Wydawnictwu Insignis

Kontekst

Rok temu Wydawnictwo Insignis wznowiło druk podobnej pozycji Glukhovsky’ego pod tytułem Witajcie w Rosji, moim zdaniem poniekąd manifestując dezaprobatę rozpoczętej przez Rosjan wojny w Ukrainie. Pisarz od samego początku tego konfliktu publicznie krytykował agresywną politykę Kremla, mając pełną świadomość, że wszystko, co zostało zapisane w jego książkach, pod osłoną fikcji, którą stworzył, nadal posiada swoje przełożenie w rzeczywistości. Glukhovsky, poprzez działania między innymi w mediach społecznościowych, stał się poszukiwanym „przestępcą politycznym” w Rosji i wystawiono za nim list gończy. W wyniku czego, przebywając poza rosyjskimi granicami, nie może wrócić do własnego kraju.

Znając tę historię, kiedy czytałam Opowieści o Ojczyźnie, czułam nie tylko jawną złość autora na rosyjski system i panującą władzę, ale również smutek i przygnębienie. Najnowszy zbiór opowiadań to kolejna próba pisarza przedstawienia nam — czytelnikom, w jaki sposób Dmitrij postrzega swój kraj i co mu w nim nie pasuje, a wręcz przeszkadza i denerwuje. Odsłania obraz surowej i pełnej absurdów Rosji.

Fikcja czy rzeczywistość?

Opowiadania zawarte w książce to zlepek trzynastu historii osadzonych w różnych miejscach i różnym czasie. Niektóre z nich mają charakter mocno satyryczny, a niektóre dosłownie wzbudzają w czytelniku złość. W mojej ocenie teksty te różnią się od tych z poprzednich publikacji, chociażby z Witajcie z Rosji. Mam wrażenie, że Opowieści o Ojczyźnie są bardziej dosadne i mocno sugestywne, a autor nie przebiera w słowach. Pisarz bezpośrednio oraz brutalnie krytykuje rządy obecnego prezydenta Rosji, jak i cały system panujący w tym kraju. Zwraca także uwagę na problemy i traumy narodu rosyjskiego, chociażby kwestię wpływu władzy na umysły obywateli oraz to, w jaki sposób są oni traktowani, manipulowani i kontrowali.

Smutny obraz

Recenzowana przeze mnie pozycja nie jest łatwa. Biorąc pod uwagę, że zawarte w niej opowiadania to bardzo sugestywne alegorie, lektura Opowieści o Ojczyźnie wzbudza wiele emocji. Historie często rozśmieszają, ale także wkurzają oraz smucą. Ci, co znają Dmitrija Glukhovsky’ego, z pewnością przywykli do tego, że autor pod osłoną stworzonej przez siebie fikcji manifestuje poglądy, demaskuje błędy rosyjskiej władzy i uwypukla problemy narodu Rosji. Jednak w przypadku Opowieści nie tylko dostajemy stały repertuar pisarza, ale także emocjonalny rollercoaster. Muszę szczerze przyznać, że dobór opowiadań sprawdził się świetnie.

Mam także wrażenie, iż tym razem czytałam nieco innego Gluhovsky’ego. Oczywiście nie zabrakło charakterystycznego dla niego surowego, wulgarnego języka oraz czarnego humoru, jednak zawarte w zbiorze historie, choć absurdalne i czysto fantastyczne, okazały się wyjątkowo emocjonalne. Głównie dlatego, że poruszają tematykę beznadziejnego losu obywateli Rosji. Nie wszystkie opowiadania skradły moje serce, ale kilka z nich mocno je poruszyło, zmusiło do refleksji i wywołało skrajne uczucia. Do takich zaliczam Rok za trzy, Prawo na telefon czy Siarkę.

Gorzka prawda

Opowieści o Ojczyźnie to gorzka prawda o kondycji narodu rosyjskiego. Dmitrij Glukhovsky w swoich opowiadaniach przedstawił nam smutny obraz cierpiącego kraju i niedoskonałego systemu. Śmiało przyznaję, iż ta książka jest pozycją inną niż dotychczasowe publikacje tego autora. Pisarz odsłania przed czytelnikami kurtynę i prezentuje rzeczywistość taką, jaką on sam widzi i doświadcza jako obywatel Rosji, osadzając to w całkowicie fikcyjnym świecie. W końcu na co dzień nie doświadczamy spotkań ze zjawami, duchami czy robotami wyposażonymi w duszę i uczucia.

opowieści o ojczyźnie
Opowieści o Ojczyźnie

Tytuł: Opowieści o Ojczyźnie

Autor: Dmitry Glukhovsky

Wydawnictwo: Insignis

Ilość stron: 336

ISBN: 978-83-67323-75-8

Więcej informacji TUTAJ

ZOBACZ TAKŻE:

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

„Opowieści o Ojczyźnie” to gorzka prawda o kondycji narodu rosyjskiego.
Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

„Opowieści o Ojczyźnie” to gorzka prawda o kondycji narodu rosyjskiego.Gorzka prawda o Rosji. „Opowieści o Ojczyźnie” – recenzja książki