Opowieści o bogach całego świata. „Skarbnica mitów nordyckich, greckich i egipskich”  – recenzja serii książek

-

Kim jest Ozyrys? Jak Thor zdobył swój słynny młot? Dlaczego Herkules był przeklęty? Na te i wiele innych pytań odpowiada trylogia przepięknych albumów od wydawnictwa Olesiejuk. Przedstawiamy wam trzy z nich: Skarbnice mitów: nordyckich, greckich i egipskich!
Nowy sojusz na rynku wydawniczym

Wydawnictwo Olesiejuk podjęło współpracę z National Geographic! Taka kooperacja musiała zakończyć się czymś wyjątkowym. Światło dzienne ujrzała seria Skarbnica mitów. Wydano całą trylogię zawierającą opowieści o wierzeniach najstarszych cywilizacji. Przedstawiam wszystkim cykl książek o mitach greckich, nordyckich oraz egipskich. Odkryjmy tajemnice starożytnych ludów!

Piękne wydania

Wszystkie trzy Skarbnice mitów to wielkoformatowe albumy. Twarde okładki, niemal dwieście stron, do tego piękne ilustracje będące perełkami, które ozdobią każdą książkową kolekcję. Wszystkie tytuły rozpoczyna obszerny wstęp. Znajdziemy w nim opisy historyczne danej cywilizacji, co pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak narodziły się konkretne mity. Po nim następuje rozdział przybliżający nam język, którym posługiwał się wskazany lud. Dostaniemy także wytłumaczenia imion poszczególnych bogów, mały słowniczek i cały ogrom ciekawostek.

Świat wikingów

Zacznijmy od Skarbnicy mitów nordyckich. Dla wikingów świat nie był przyjazny, śmierć czyhała wszędzie. Dlatego właśnie Ludy Północy stały się nieustraszonymi podróżnikami, którzy nie bali się zapuszczać swoimi statkami w nieznane, pokonywać wzburzonych fal i ostatecznie poznawać nieodkryte wcześniej krainy. Nordowie odnosili się z szacunkiem do tego, co tajemnicze, ale też dzielnie stawiali czoła przeciwnościom. Mitologia stworzona przez tych twardych ludzi to opowieści o intrygach, podstępach, tragediach, ale przede wszystkim o odwadze. W Skarbnicy mitów nordyckich znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, chociażby kim byli zmiennokształtni czy skąd wziął się młot Thora albo jak zakończyła się wielka wyprawa Odyna. Ten album to mnóstwo przygód. Nie zdziwcie się tylko, jak bardzo dzisiejsza kultura popularna przesiąknięta jest wierzeniami wikingów.

Tajemnice piramid

Kolejnym tomem jest Skarbnica mitów egipskich. Ten pięknie zilustrowany album pokaże czytelnikom sposób postrzegania otaczającego ich świata przez mieszkańców starożytnego Egiptu. Podobnie jak każdej mitologii, ludzie używali jej, aby wyjaśnić napotykane w życiu codziennym zjawiska. Wydanie zawiera klasyczne mity o bogach, boginiach, potworach i śmiertelnikach, a także o istotnym dla Egipcjan połączeniu człowieka z naturą. Tak samo jak w pozostałych albumach, znajdziemy tu liczne wtrącenia dotyczące kontekstu historycznego przytaczanych opowieści, kultury oraz geografii starożytnych krain. Na niemal dwustu ilustrowanych stronach czekają na nas mity o tym, skąd wzięła się świętość kotów w Egipcie, dlaczego Set był zazdrosny oraz z jakiego powodu Izyda nazywana jest także Aset.

Sekrety Aten

Ostatni tom trylogii będzie najmniejszą nowością dla czytelników. Skarbnica mitów greckich porusza bowiem tematykę, która znana jest odbiorcom już od najmłodszych lat. Mimo to, warto zaopatrzyć się w ten przepięknie wydany album.  Nie tylko poznamy tu opowieści o bogach, potworach i  herosach, ale dowiemy się też wielu ciekawostek na temat życia codziennego starożytnych Greków. Mimo tego, że większość z tych mitów jest już powszechnie znana i tak możemy liczyć na sporo zaskoczeń.

Na trzy głosy. „Ostatni pojedynek” – recenzja filmu DVD
Artystyczne ilustracje

Cała seria została zilustrowana przez Christinę Balit. Dzięki temu każdy tom opatrzony jest ogromną ilością kolorowych obrazków, których specyficzna estetyka bardzo wpływa na wyobraźnię. Muszę przyznać, że do kreski Balit trzeba się przyzwyczaić. Nie tworzy ona bowiem realistycznych obrazów, lecz mocno abstrakcyjne przedstawienia zarówno opisywanych bogów, jak i świata. Oprócz prac ilustratorki, albumy zostały opatrzone też fotografiami pamiątek po dawnych kulturach, często uzupełnionymi o historyczny kontekst. 

Walor edukacyjny

Tutaj od razu nasuwa się największa siła tej serii, czyli wartość edukacyjna. Mimo tego, że albumy przykuwają arcyciekawą fabułą, na pierwszy plan wysuwa się ogrom wiedzy, którą nabywa czytelnik. Oprócz poznawania samych mitów, odbiorca jest wręcz bombardowany ciekawostkami i informacjami na temat życia starożytnych ludów. Widać tutaj udział National Geographic! Można podać jednak jeden minus książek. Ich narracja stylizowana jest na archaiczny język. Prawdopodobnie ma to nadać opowieściom wydźwięk ogniskowych gawęd. Zabieg bardzo dobry, jednak z pewnością nieco utrudniający odbiór, zwłaszcza najmłodszym.

Cała trylogia, ale także każdy tom z osobna

Nawet każdy tom z osobna będzie świetnym wyborem. Obszerne części starczą na długą lekturę, a mitologię można poznawać zarówno samemu, jak i z pociechami. Ostrzegam jednak, warto dokładnie przejrzeć daną historię, bowiem niektóre opowieści zdecydowanie nie są przeznaczone dla dzieci! Wspaniała wyprawa w dawno minione czasy, a przy okazji ogrom wiedzy.

Skarbnica mitów nordyckichAutor:Donna Jo Napoli, Christina Balit

Tytuł: Skarbnica mitów

Wydawnictwo: National Geographic

Liczba stron: 192

ISBN: 9788382167108

Więcej informacji TUTAJ

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Trylogia wspaniałych albumów przybliżających mitologię starożytnych ludów. Piękne ilustracje, ciekawe fabuły i cała masa wiedzy.
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Trylogia wspaniałych albumów przybliżających mitologię starożytnych ludów. Piękne ilustracje, ciekawe fabuły i cała masa wiedzy.Opowieści o bogach całego świata. „Skarbnica mitów nordyckich, greckich i egipskich”  – recenzja serii książek