Nauka historii pełna krwi i śmiechu. „Ci koszmarni Celtowie”, „Narwani Normanowie” – recenzja książek

-

Strrraszna historia to niekonwencjonalna seria książek historycznych dla młodzieży. W żartobliwy, ciekawy sposób autor przekazuje czytelnikom najważniejsze fakty i anegdoty. Całość uzupełniają wyjątkowo udane ilustracje rodem z komiksów, quizy, a nawet przepisy kulinarne!
Narodziny serii

W 1993 roku Terry Deary połączył siły z ilustratorem Martinem Brownem, żeby stworzyć nietypową, a jakże skuteczną metodę nauki historii dla najmłodszych. Pełne humoru opisy dziejów świata zdobyły ogromną popularność na całym świecie, dzięki czemu wydawnictwo Egmont zaczęło dość szybko dystrybucję tytułu w Polsce. Dzisiaj dostajemy wznowioną, poprawioną wersję Strrrasznej historii wydaną nakładem domu wydawniczego Harper Kids. Sięgając po nie, dostaniemy ogromną dawkę ciekawej wiedzy!

Od jaskiniowców po hitlerowców

Strrraszna historia porusza niemal wszystkie tematy, o których moglibyśmy pragnąć się czegoś dowiedzieć, o czym niejako informują nas same tytuły tomów: Ci odjazdowi jaskiniowcy, Ci rewelacyjni Grecy, Ci wredni Rzymianie, Wredna wiktoriańska Anglia czy Straszna I wojna światowa i totalnie straszna II wojna światowa. Na dobrą sprawę, poświęcając się lekturze książek brytyjskiego pisarza, możemy przerobić calutką historię świata! Warto wspomnieć, że książki Terry’ego Deary’ego nie poruszają jedynie suchych faktów i dat wzorem podręczników szkolnych. Czytanie Strrrasznej historii to prawdziwie szalony rollercoaster. Autor nie szczędzi nam krwawych faktów, a nawet stara się dodawać ich jak najwięcej (stąd tytuł serii)! Pełno tu ciekawostek, listów, anegdot i komiksów. Każdy tom rozpoczyna uporządkowane kalendarium, które pozwala zorientować się w opisywanej epoce. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Harper Kids do zrecenzowania otrzymałem dwie części cyklu, Ci koszmarni Celtowie i Narwani Normanowie.

Celtycki pudding

Ci koszmarni Celtowie poruszają ważną dla Brytyjczyków część historii, można się więc domyślić, że angielski autor mocno dopracuje tę część.  Książeczka nie tylko wyjaśnia nam, kim w ogóle był ten starożytny lud, nie bojący się stawić czoła potędze Rzymu, ale też opowiada o ich codziennych zwyczajach, jak na przykład… kolekcjonowaniu ludzkich głów! Z tomu dowiemy się również sporo o wierzeniach starożytnych Celtów, nauczymy się obsługi starodawnego kompasu i będziemy mogli rozegrać ze znajomymi mecz w Baile. Chcecie wiedzieć jaka kara czekała za poszczególne zbrodnie? Może pragniecie przygotować własny pudding z grochu? Albo sprawdzić się w zawodzie dzierżystopy? Wszystko możliwe informacje o Celtach, nawet te najbardziej dziwaczne, przekazane są w tej książeczce w lekki i zabawny sposób, co uzupełniają świetne ilustracje Martina Browna. Pamiętajmy jednak, że seria ma być przeznaczona dla ludzi o mocnych nerwach! Pełno tu więc zaskakująco brutalnych szczegółów…

Wszyscy jesteśmy Normanami

Kolej na Narwanych Normanów. Tematyka znów była bliska brytyjskiemu autorowi, jako że już na samym początku książki Wilhelm Zdobywca rozpoczyna swoje panowanie nad Anglią. Jakie ciekawostki czekają na nas w tym tomie? Dowiemy się chociażby, dlaczego rycerze spali z lalkami, a okręty krzyżowców przewoziły beczki pełne… moczu. Strony Normanów pełne są spisków, tortur, bitew, śmierci i historii świętych. Wczesnośredniowieczny klimat tomu przenosi czytelnika w sam środek targanej wojnami Europy. Książeczka kończy się quizem, dzięki któremu możemy sprawdzić, w jakim stopniu sami jesteśmy Normanami i czy rozumiemy tok myślenia tych ludzi. Czy Normanowie to Wikingowie? Jak żyło się normańskim koniom? Czy król Artur istniał naprawdę? Terry Deary dostarcza nam odpowiedzi na wszystkie pytania i dużo więcej!

Ucząc bawią, bawiąc uczą

Książki z serii Strrraszna historia idealnie wpasowują się w znaczenie maksymy naszego rodzimego autora, Papcia Chmiela. Według tego rysownika komiksów, jego dzieła powinny „ucząc bawić, bawiąc uczyć”. Dokładnie tak samo działają książki Terry’ego Deary’ego. Pełno gagów, obrazkowe kadry, cała kolekcja przydatnych faktów, a do tego świetnie oddana brutalność i bezlitosność minionych epok. Jeśli uczyć się historii to właśnie ze Strrraszną historią!


Nauka historii pełna krwi i śmiechu. „Ci koszmarni Celtowie”, „Narwani Normanowie” – recenzja książek

 

Tytuły: Ci koszmarni Celtowie | Narwani Normanowie

Autor: Terry Deary

Wydawnictwo: Harper Collins

Liczba stron: 128/tom

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Jeśli miałbym wrócić do szkoły, wyposażyłbym się w całą kolekcję Strrrasznej historii. Z tą serią żadna wiedza nam nie straszna.
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

Nauka historii pełna krwi i śmiechu. „Ci koszmarni Celtowie”, „Narwani Normanowie” – recenzja książekJeśli miałbym wrócić do szkoły, wyposażyłbym się w całą kolekcję Strrrasznej historii. Z tą serią żadna wiedza nam nie straszna.