Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczością

We wrześniu 2021 roku Batman rozpocznie wojnę z przestępczością na całym świecie w nowej antologii zatytułowanej Batman: Świat, w której twórcy komiksowi z czternastu różnych krajów przedstawią swoją interpretację Batmana w opowieściach charakterystycznych dla ich kultur. Liczący 184 strony album, którego światową premierę zaplanowano na 14 września 2021 r., będzie pierwszym tego rodzaju projektem wydawniczym.

Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczościąWydarzenia, mające miejsce w antologii, będą rozgrywać się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii. W albumie zaprezentowane zostaną historie o Batmanie autorstwa zespołów kreatywnych z całego świata, rozgrywające się w ich rodzimych krajach. Premiera albumu odbędzie się na całym świecie we wtorek 14 września 2021 roku – tuż przed Dniem Batmana 2021 (sobota, 18 września 2021 roku).

Batman stał się prawdziwą ikoną popkultury, znany jest na całej Ziemi. „Batman: Świat” to nasz sposób na pokazanie czytelnikom, że Batman to coś więcej niż superbohater. Batman to fenomen, który przekracza granice państw i granice kulturowe.

– mówi Jim Lee, wydawca i dyrektor kreatywny wydawnictwa DC.

Antologię rozpoczyna historia wielokrotnie nagradzanego duetu – scenarzysty Briana Azzarello i rysownika Lee Bermejo (wspólnie stworzyli takie komiksy jak Batman: Przeklęty, Joker, Lex Luthor: Człowiek ze Stali, Batman/Deathblow). W opowieści zatytułowanej „Globalne miasto” Batman snuje refleksje o czasie spędzonym w Gotham, gdy chronił miasto i jego mieszkańców przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Kiedy jednak Mroczny Rycerz spogląda poza mosty, alejki i drapacze chmur, zdaje sobie sprawę, że pragnienie sprawiedliwości nie zna granic, ponieważ wszędzie popełniane są zbrodnie, którym można zapobiec. Ta historia rozpoczyna serię opowieści przedstawiających przeszłość i teraźniejszość Batmana stworzonych przez znanych międzynarodowych twórców komiksowych:

Mathieu Gabella (scenariusz), Thierry Martin (rysunki) – Francja

Paco Roca (scenariusz, rysunki) – Hiszpania

Alessandro Bilotta (scenariusz), Nicola Mari (rysunki) – Włochy

Benjamin von Eckartsberg (scenariusz), Thomas von Kummant (rysunki) – Niemcy

Stepan Kopriva (scenariusz), Michal Suchánek (rysunki) – Czechy

Tomasz Kołodziejczak (scenariusz), Piotr Kowalski, Brad Simpson (rysunki) – Polska

Ertan Ergil (scenariusz), Ethem Onur Bilgiç (rysunki) – Turcja

Alberto Chimal (scenariusz), Rulo Valdés (rysunki) – Meksyk

Carlos Estefan (scenariusz), Pedro Mauro (rysunki) – Brazylia

Inpyo Jeon (scenariusz), Jae-kwang Park, Kim Jung Gi (rysunki) – Korea Południowa

Xu Xiaodong, Lu Xiaotong (scenariusz), Qiu Kun, Yi Nan (rysunki) – Chiny

Kirill Kutuzov, Egor Prutov (scenariusz), Natalia Zaidova (rysunki) – Rosja

Okadaya Yuichi (scenariusz, rysunki) – Japonia.

Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczością

Każda z wersji albumu Batman: Świat będzie miała również własną unikalną okładkę autorstwa lokalnego zespołu kreatywnego. W międzynarodowym projekcie DC biorą udział następujący partnerzy wydawniczy i dystrybucyjni: Urban Comics (Francja), ECC Ediciones (Hiszpania), Panini (Włochy, Brazylia, Niemcy), CREW (Czechy), Azbooka-Atticus (Rosja), Egmont Polska (Polska), JBC (Turcja), Editorial Televisa (Meksyk, Ameryka Środkowa), Sigongsa (Korea Płd.), Starfish Media (Chiny) oraz Shopro (Japonia).

Zespół twórców odpowiadający za rozgrywającą się w Polsce historię z Batmanem w albumie Batman: Świat to:

  • Rysunki: Piotr Kowalski 20 lat temu opublikował w Egmoncie swoją pierwszą serię komiksową – Gail. Potem rozwijał karierę na rynku europejskim, tworząc takie cykle jak Wydział Lincoln, Urban Vampires, Dracula i Badlands. Pierwszy komiks na rynku amerykańskim opublikował w 2010 roku i od tego czasu stworzył już około 150 zeszytów, w seriach takich jak Sex, Marvel Knights: Hulk, Mroczna Wieża, Bloodborne, Wiedźmin, Steam Man, Wellington, Join The Future i Wolfenstein. Relaksuje się, grając utwory deathmetalowe na swojej pięciostrunowej gitarze. Mieszka w Warszawie. Fan horroru.
  • Scenariusz: Tomasz Kołodziejczak – pisarz SF i fantasy, m.in. twórca cykli Dominium Solarne i Ostatnia Rzeczpospolita. Wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla, zdobył ją w roku 1996 za powieść Kolory sztandarów. Scenariusze komiksowe pisał dla znanych polskich twórców: Zbigniewa Kasprzaka, Krzysztofa Kopcia, Mateusza Skutnika, Przemysława Truścińskiego. Stworzył i od ponad dwudziestu lat prowadzi imprint „Klub Świata Komiksu” w wydawnictwie Egmont. Grywa w planszówki i koszykówkę, czyta za dużo. Mieszka w Warszawie z żoną Joanną. Ma dwie córki, Olę i Alę.
  • Kolor: Brad Simpson – kolorysta, który pracował przy wielu seriach, in. The Amazing Spiderman, Bloodborne, Wiedźmin, Join The Future. Mieszka w Ashland Oregon, z żoną Sarah i synami Clive’em i Maddoxem. Kiedy walczy z zawodowym deadline’em, lubi przewidywać nadchodzące deadline’y.
Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu