Morderstwo doskonałe, a może nie. „Opowiem ci o zbrodni 2” – recenzja książki

-

Grupa znanych, polskich pisarzy wzięła na warsztat stare policyjne sprawy i obtoczyła je w krótkie opowiadania o różnym stylu i charakterze. Wszystkie historie łączy jeden wątek, autentyczność.

To, co oglądamy w telewizji, internecie, czytamy w gazecie, stało się naprawdę, i nie można zaprzeczyć strasznej prawdzie, oraz temu, że taki horror mógł spotkać również nas.

Opisane przestępstwa wydarzyły się w naszym kraju, tuż obok za drzwiami, na osiedlu, na wsi. Być może ktoś doświadczył ich we własnej rodzinie. Nikt nie wie, co popycha człowieka do zbrodni, a policja ma zbyt pełne ręce roboty, aby sprawiedliwości stała się zadość.

Zbrodnia, śmierć, zło

Archiwa policyjne pękają w szwach od tajemniczych i niewyjaśnionych zbrodni, morderstw, przestępstw, które popełnili ludzie. Każdy z nas jest zdolny do czynienia zła, ale także do bronienia siebie i rodziny. Polscy pisarze przedstawili w opowiadaniach, swój tok myślenia, jak mogło dojść do tego, że spokojny człowiek popełnił samobójstwo czy zabił.

W każdej opowieści czytelnik towarzyszy zbrodniarzowi lub ofierze, wchodzi w ich skórę i psychikę, by dowiedzieć się, co myśli i czuje główny „bohater”, co nim kieruje i jakie ma motywy. Kroniki kryminalne mają to do siebie, że są niepowtarzalne, nie istnieją dwie takie same sprawy.


W tych historiach ukazano jeszcze jedną istotną rzecz. Pisarze opisali motywy kierujące, osobami, chcącymi zabić lub popełnić przestępstwo. W każdym z przedstawionych śledztw pokazano ludzkie słabości, chciwość, nienawiść, zazdrość i inne negatywne cechy charakteru, które każdy z nas posiada. Jedni ludzie mają wybujałe ego, są dumni i pyszni, a jeszcze inni – słabi psychicznie, skrzywdzeni w dzieciństwie, lub są oprawcami.

Pisarze stworzyli swoiste kryminały ze zróżnicowanymi osobowościowo postaciami. Na samym końcu każdego opowiadania, znajduje się dopisek autorów, ale też smutne podsumowanie popełnionej zbrodni.

Nie ma zbrodni bez kary

Opowiem ci o zbrodni 2 jest zbiorem opowiadań kryminalnych, na podstawie prawdziwych spraw prowadzonych przez policję. Autorzy w każdym tych przestępstw zagłębili się w myślenie mordercy i ofiary. Dzięki nim czytelnik może poznać psychikę człowieka oraz pobudki do popełnienia zakazanego czynu.

W niniejszej książce zawarto przestępstwa z różnymi motywami, ale zawsze na końcu tych spraw jest jeden punkt je łączący, sprawiedliwość. Wszystkich sprawców spotkało to, na co, zasłużyli i to, czego najmniej się spodziewali. Jednakże każda zbrodnia potrafi wstrząsnąć człowiekiem. Później zastanawiamy się, co spowodowało, że człowiek tak postąpił. Dla nas jest to dziwne i czasem wypieramy prawdę, tłumacząc go na różne sposoby.

Podsumowanie

Książkę przesycono emocjami towarzyszącymi bohaterom. Czytając niniejszą lekturę, czytelnik jest zmuszony do zastanowienia się nad ludzką psychiką i swoim własnym życiem. Zbrodnia zawsze będzie dla nas czymś niszczącym idealny świat, jest niczym rysa na lakierze auta. Człowiek często nie potrafi zaakceptować, że świat jest okrutny a czasem przerażający. Te historie zostawiają po sobie ślad w naszej psychice. Z racji tego, że to są opowiadania różnych pisarzy, każde z nich jest inne pod względem charakteru, stylu i opisu spraw kryminalnych.

 

Tytuł: Historie prawdziwe. Opowiem ci o zbrodni 2

Autor: wydanie zbiorowe

Wydawnictwo: Kompania Mediowa

Liczba stron: 326

ISBN: 9788395430503

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Człowiek często nie potrafi zaakceptować, że świat jest okrutny a czasem przerażający. Te historie zostawiają po sobie ślad w naszej psychice.
Patrycja Surahttps://tangozycia.blogspot.com/
Z zawodu administratywistka zakochana w tańcu towarzyskim i teatrze. Zawsze wynajdzie ciekawe wydarzenia i imprezy nie tylko w Krakowie ale w Polsce. Pełna sarkastycznego i wiedźmowatego humoru osóbka, która znajdzie dla każdego coś dobrego. Pisze recenzje spektakli i książek oraz felietony. Prowadzi bloga w formie powieści oraz stronę na FB: Krakowska Wiedźma.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu