Mój popkulturowy nauczyciel

-

Są niezastąpieni, mają sporą wiedzę i wiele nas nauczyli. W Dniu Nauczyciela wszystkim niosącym kaganek oświaty życzymy wszystkiego najlepszego. Z okazji tego małego święta mamy dla was popkulturową topkę. Kogo jeszcze byście do niej dopisali?
Włóczykij, Muminki

Miłośnik dobrej kawy, grania na harmonijce i samotności. Włóczykij to jedna z najbardziej tajemniczych, ale także najmądrzejszych postaci ze świata Muminków. Nie usiedzi na miejscu, lecz tylko czeka, by ponownie wyruszyć w podróż samotnie, bez celu, jedynie z tą myślą, by kiedyś powrócić. A kiedy wraca, dzieli się z przyjaciółmi swoimi mądrościami i doświadczeniem zdobytym w drodze. Empatyczny, skromny, pomocny, z dużym bagażem przeżyć. Taki powinien być dobry nauczyciel, i taki właśnie jest nasz włóczęga z Doliny Muminków.

Mój popkulturowy nauczyciel
Źródło: tumblr.com
Albus Dumbledore, seria Harry Potter, JK Rowling

Długa, biała broda i okulary połówki, znad których czujnie łypie na swoich uczniów. Chciałoby się mieć takiego nauczyciela jak Albus Dumbledore. Mentor Harry’ego Pottera był osobą o szlachetnym sercu, pomocną, spokojną, a zarazem zabawna, posiadająca ogromną wiedzę i potencjał. Chociaż profesorowi magii wielokrotnie proponowano wyższe stanowiska (chociażby praca w Ministerstwie) to jednak zawsze odmawiał. Wiedział, że pokusa władzy jest zbyt duża i zmieniła wiele osób. Nauczał z pasją, bo wierzył, że przyszłość świata leży w rękach młodych czarodziei.

Mój popkulturowy nauczyciel
Źródło: pinterest.com
Samuel Vimes, seria Straż miejska, Terry Prachett

Policjant tylko z nazwy, nadużywający alkoholu oraz zadowolony z faktu, iż tak naprawdę za nic nie odpowiada. Pewnego dnia jednak przestał oszukiwać, siebie i innych że “wszystko jest w porządku” – zaczął walczyć. Co z tego, że nikt nie chciał mu pomóc? Nawet mały trybik dobra może zatrzymać wielką machinę zła – tego właśnie nauczył mnie przyszły diuk Ankh-Morpork. Trzeba robić swoje, nie patrząc na przeciwności losu i otoczenia, działać zgodnie z własnym sumieniem. Odpowiedzialność za mały wycinek obrazu wcale musi być mniej znacząca, niż nadzorowanie całości: tak naprawdę to małe rzeczy się liczą, drobne gesty pozwalające nie zapaść się naszemu światu pod własnym ciężarem ignorancji i nienawiści.

Mój popkulturowy nauczyciel
Źródło: pinterest.com
Edmund Dantes, Hrabia Monte Christo, Alexandre Dumas

Zemsta to straszna rzecz, żądza której na dobrą sprawę nie da się w pełni kontrolować. Często potrafi zniszczyć w równym stopniu ofiary spisku, jak i swego twórcę – nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo pociągający pomysł, prawda? Oko za oko, ząb za ząb, niech Ci co mnie skrzywdzili, poznają mój ból, poczują gorycz porażki i panikę, spowodowaną utratą wszystkiego, co im drogie! W teorii to całkiem logiczny pomysł, nie przeczę. W praktyce jednak, jak pokazuje przykład Edmunda, (zresztą nie tylko jego), bardzo łatwo zapędzić się w swoich knowaniach. A roztrzaskanie życia innym, nie pomoże poskładać w całość własnych, postrzępionych fragmentów naszej przeszłości. Czasem lepiej wybaczyć. Choć. nikt nie mówi by zapominać.

Mój popkulturowy nauczyciel
Źródło: tumblr.com
Andriej Uberfurher, Piter i Piter: Wojna, Szymun Wroczek

W całym Petersburskim metrze nie ma osoby bardziej zdeterminowanej w swoich działaniach od Ubera. Kochający bluesa, skinhead-komunista może wydać się jedynie wykreowanym w fantastycznej powieści zabijaką, jednak nie powinniśmy oceniać książki po okładce. Skinhead jest niezwykle inteligentnym romantykiem, umiejącym zadziwić elokwencją. Tak jak Santiago, bohater książki Stary człowiek i morze, był przykładem człowieka o niezłomnym duchu, tak samo zadziorny Uber uczy, że nigdy nie powinniśmy się poddawać. Trzeba być wiernym swoim ideałom i potrafić za nie walczyć. Choćby wróg był od nas liczniejszy i silniejszy powinniśmy stawiać mu czoła, najlepiej z uśmiechem na twarzy. Andriej pokazuje, że każda jednostka ma znaczenie, a odpowiednio umotywowana może zakłócić działanie nawet najpotężniejszej machiny i zmienić bieg wydarzeń.

Mój popkulturowy nauczyciel
@Wydawnictwo Insignis
Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu