Minimalistyczna intymność. „Uważam że cię kocham” – recenzja książki

-

Piotr Jasek w swoim najnowszym wydawnictwie porusza wiele wrażliwych strun, zabierając czytelnika w oniryczną podróż po prozie życia w romantycznej relacji.
Minimalizm w każdym detalu

Uważam że cię kocham to książka poetycka wydana w ujmująco prosty sposób. Bladoróżowa okładka przyjemnie kontrastuje z czarnymi ilustracjami i złamaną bielą kartek. Bezpretensjonalność oprawy graficznej zadowala estetycznie, jednocześnie intrygując. Wiersze, których jest kilkadziesiąt, również idealnie wpisują się w to minimalistyczne wydanie. Nie mają więcej niż po kilka zdań i nie pojawiają się w nich wielkie litery, co dodatkowo nadaje im prostoty bijącej również z treści. Jest to niezwykle harmonijne wydawnictwo, a za sprawą swojej gustowności aż prosi się o odpowiednie wyeksponowanie na półce.

Melancholijna wyprawa

Poezja Jaska ma w sobie wiele ujmującej prostolinijności – tak również jest w Uważam że cię kocham. Autor zabiera nas w poetycką podróż po różnych etapach romantycznego związku. Z wzruszającą dokładnością opisuje pewne prozaiczne czynności i zjawiska, nadając tym samym jeszcze więcej naturalności swoim tekstom. Niektóre z wierszy trudno określić mianem zapadających w pamięć – są bowiem krótkie, składające się czasem z zaledwie pięciu słów, natomiast nie sposób im odmówić celności i perfekcyjnego dopasowania do zamysłu. Czytając, nie mogłam uciec od narastającej we mnie melancholii. Ze strony na stronę, każdy kolejny wiersz prezentował coraz to smutniejsze oblicze relacji pomiędzy zakochanymi. Uważam, że to rewelacyjny pomysł – dzięki temu, mimo że poezja w książkach poetyckich nieczęsto jest ze sobą spojona – w tym przypadku odniosłam wrażenie, że przeczytałam kompletną miłosną historię. Niekoniecznie szczęśliwą, ale kompletną.

Samochód i pomidor

Pięknej treści na stronach książki partnerują wspaniałe ilustracje i kolaże autorstwa Eweliny Karpowiak. Przyznam, że to ten element Uważam że…, jest tym, który najbardziej zapadł mi w pamięć. Nie da się przejść obojętnie obok dziwnie połączonych ze sobą przedmiotów, takich jak stary samochód, pomidor zawieszony na globusie czy waga przemysłowa. Wszystkie pojawiające się grafiki są intrygujące i ciekawe. Mimo to nie da się uciec od wrażenia, że zupełnie nie korespondują z treścią – a jeśli tak jest, wydaje mi się, że potrzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, by te elementy ze sobą połączyć. Oprawa graficzna dobrze współgra, a w zasadzie stanowi filar minimalistycznego stylu wydawnictwa, nie łączy się natomiast z przedmiotem całości – wierszami. Tego zespolenia zdecydowanie mi zabrakło, jednak nadal uważam, że dla znakomitej warstwy wizualnej i ciekawej poeazji warto zapoznać się z tym dziełem Piotra Jaska.

Minimalistyczna intymność. „Uważam że cię kocham” – recenzja książki
Tytuł:
 Uważam że cię kocham

Autor: Jasek Piotr, Karpowiak Ewelina

Wydawnictwo: Wolno

Liczba stron: 80

ISBN: 978-83-953756-4-4

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Piotr Jasek zdobył moje serce wydając rzecz piękną – idealnie minimalistyczną, opatrzoną znakomitymi ilustracjami prostą książkę poetycką, pozostawiającą po sobie rozdzierające uczucie melancholii i słodyczy.
Aleksandra Plichta
Aleksandra Plichta
Zagorzała fanka podcastów true crime, zapalona czytelniczka książek o millennialsach i wierna miłośniczka powrotów do seriali sprzed lat. Tonie pod naporem stosu powieści do przeczytania i długiej listy rzeczy do obejrzenia, a to wszystko w rytm soundtracku złożonego z utworów, które królowały w latach 80.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Piotr Jasek zdobył moje serce wydając rzecz piękną – idealnie minimalistyczną, opatrzoną znakomitymi ilustracjami prostą książkę poetycką, pozostawiającą po sobie rozdzierające uczucie melancholii i słodyczy.Minimalistyczna intymność. „Uważam że cię kocham” – recenzja książki