Małżeństwo Warrenów powraca, by jeszcze raz zmierzyć się ze złem. „Obecność 3. Na rozkaz Diabła” – recenzja filmu DVD

-

Film Obecność 3: Na rozkaz Diabła to trzecia produkcja, w której śledzimy losy współpracujących z kościołem katolickim Eda i Lorraine Warrenów, pomagających ludziom uporać się z duchami oraz opętaniami. To właśnie oni rozwiązali sprawę laleczki Annabelle w Annabelle wraca do domu (2019). Tym razem śledztwo, którego podejmuje się małżeństwo, jest zupełnie inne i o wiele mroczniejsze, od tych, jakie przyszło im badać wcześniej. 
Stara robota, nowe demony! 

Obecność 3. Na rozkaz Diabła rozpoczyna się od sceny przedstawiającej naszych bohaterów przy „pracy”, czyli egzorcyzmie ośmioletniego Dawida, opanowanego przez demona, jaki nie zamierza się zbyt szybko wynieść. W trakcie procedury nie wszystko idzie tak, jak miało i ten nieczysty byt, zamiast zniknąć, zmienia tylko ciało, w jakim się znajduje – przenosi się z dziecka do Arnego, chłopaku jego siostry. 

W tym samym czasie Ed dostaje zawału, co sprawia, że Warrenowie muszą zawiesić swoją działalność, jednak siły nieczyste nie dają im wolnego. Kiedy po pewnym czasie małżeństwo powraca w miejsce swojej poprzedniej sprawy, okazuje się, że chłopak nie tyle został opętany, ile przeklęty, o czym świadczy znaleziony przez nich totem pod domem Dawida. To zmienia postać rzeczy, ponieważ oznacza, że za tym całym koszmarem stoi człowiek.

To powiew świeżości, jeśli mowa o sercu fabuły, lecz widać było, że nie jest pomysłem do końca przemyślanym, co wychodzi, gdy wszystko zaczyna się coraz bardziej rozkręcać. 

Jest inaczej…

Trzeci film z serii Obecność odchodzi od tego, co przedstawiały dwie poprzednie części za sprawą reżysera, Michaela Chavesa, który zastąpił Jamesa Wana, tworzącego opowieść o strasznych przygodach Warrenów. Nie da się ukryć, że nowy reżyser nie zerwał zupełnie ze stylistyką Wana, ale nie możemy również powiedzieć, że ją w pełni kopiuje. Poza tym w Obecności 3 wyraźnie możemy zauważyć próbę uwzględnienia większej liczby lokacji, w których rozgrywa się akcja. W przypadku poprzednich części mieliśmy jedno ustalone miejsce, gdzie rozgrywała się fabuła. Tutaj mamy to o wiele bardziej rozbudowane, ponieważ podczas rozwiązywania sprawy, Warrenowie trafiają do wielu miejsc, co powoduje, że w końcu widać próbę rozszerzenia tego, gdzie przyjdzie nam zobaczyć zmagania bohaterów z mrocznymi mocami.

To solidny film! 

Na rozkaz Diabła trzyma widza w napięciu już od pierwszych scen i to gdy nic się nie dzieje, mamy bowiem cały czas wrażenie, że zaraz wydarzy się coś złego. Reżyser ze scenarzystą doskonale grają suspensem, nie zawsze domykając sceny faktycznym nagłym wydarzeniem, co jeszcze bardziej sprawia, że nie wie się, co zaraz się wydarzy. 

Do zalet omawianego tu filmu zaliczyć można również solidną grę aktorską. Każdy, kogo widzimy na ekranie, sprawia wrażenie, że wie, w kogo się wciela, co ma tą postacią przedstawić, a to przekłada się na połączenie pracy aktorskiej z dobrze napisanym scenariuszem. 

Jednak nie ma róży bez kolców 

Nie jest to zatem film idealny. Momentami możemy odnieść wrażenie, że w scenariuszu są elementy, które zostają tam wprowadzone w celu zapełnienia miejsca na ekranie, ale im dalej, tym bardziej ma się odczucie, że nie pasują one nigdzie, co wprowadza większy chaos niż my, jako widzowie, jesteśmy w stanie zrozumieć. Szkoda, że scenarzysta, David Leslie Johnson-McGoldrick, wraz z reżyserem, chcąc dodać nowe pomysły do produkcji, zapomnieli, że muszą się one współgrać z pozostałymi. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze całego filmu, nawet z takimi niedopatrzeniami.

Nie jest źle, ale świetnie też nie!

O nowej Obecności nie można mówić, że jest zła, w perspektywie pozostałych odsłon serii, wnosi ona bowiem coś nowego. To produkcja daleka od ideału, momentami widać niedociągnięcia, lecz mimo wszystko to Na rozkaz diabła to najbardziej wciągająca odsłona śledztw małżeństwa Warrenów. Film spokojnie mogą obejrzeć ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z serią, jak i fani, ponieważ w obydwu przypadkach znajdzie on swoich entuzjastów. 

Ciekawostką jest fakt, że w dodatkach zamieszczonych w tym wydaniu DVD dostajemy dość szczegółowy materiał Z powodu opętania – przybliżającego sprawę, która stała się inspiracją filmu. Wypowiadają się tam aktorzy, reżyser James Wan oraz inne zaangażowane osoby, jak i sami Warrenowie.

Małżeństwo Warrenów powraca, by jeszcze raz zmierzyć się ze złem. „Obecność 3. Na rozkaz Diabła” – recenzja filmu DVD

Tytuł oryginalny: Obecność 3: Na rozkaz diabła

Reżyseria: Michael Chaves

Rok światowej premiery: 2021

Czas trwania: 1 godziny 52 minut

podsumowanie

Ocena
6

Komentarz

„Obecność 3. Na rozkaz diabła” to świetny film, a kolejne śledztwo Warrenów i jednocześnie idealny dowód na fakt, że seria, którą zapoczątkował James Wan, ma się bardzo dobrze mimo zmiany reżysera.  Tytuł trafi do każdego poszukującego horrorów z dopiskiem „oparte na prawdziwych wydarzeniach”.
Karol Riebandt
Karol Riebandthttp://improbite.pl/
Gość, do którego dzwoni Rick, gdy Morty ma wolne. Maruda i gracz, ale nie pogardzi też dobrym komiksem i książką.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

„Obecność 3. Na rozkaz diabła” to świetny film, a kolejne śledztwo Warrenów i jednocześnie idealny dowód na fakt, że seria, którą zapoczątkował James Wan, ma się bardzo dobrze mimo zmiany reżysera.  Tytuł trafi do każdego poszukującego horrorów z dopiskiem „oparte na prawdziwych wydarzeniach”.Małżeństwo Warrenów powraca, by jeszcze raz zmierzyć się ze złem. „Obecność 3. Na rozkaz Diabła” – recenzja filmu DVD