„Luca” na DVD

Najnowsza animacja Disney i PIXAR – Luca, która okazała się jednym z najchętniej oglądanych filmów w kinach w 2021 roku, zadebiutuje na DVD już 27 października.

Akcja animacji Luca rozgrywa się w pięknym nadmorskim miasteczku na Riwierze Włoskiej. Ten pełen niezwykłych przygód film opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są bowiem potworami morskimi z innego świata, znajdującego się tuż pod powierzchnią wody.

Luca to nieśmiały, uprzejmy, introwertyczny i przestrzegający zasad dzieciak, który ma sekretne pragnienie. Chce zobaczyć ludzki świat i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co może.

– opowiada scenarzysta Jesse Andrews.

Przez całe życie mówiono mu jednak, że morskie potwory nie powinny wychodzić nad powierzchnię, gdzie, jak wydaje się chłopcu, dzieją się wszystkie interesujące rzeczy.

– tłumaczy.

Nic więc dziwnego, że Luca fascynuje się wszystkim, co ludzkie. Jego ciekawość jest szczególnie rozbudzona, gdy odkrywa w wodzie przedmioty, które dostały się tam z powierzchni. Luca jest młodym, obdarzonym wyobraźnią dzieciakiem, więc kiedy spotyka Alberto, który ma rzeczywistą wiedzę o tych obiektach, jest to dla niego niesamowicie intrygujące – dodaje.

Alberto to morski potwór, który odważył się wyjść na powierzchnię, dzięki czemu zdobył wielki szacunek Luki. Ale zanim zacznie go tak bardzo szanować, chłopiec musi najpierw otrząsnąć się z pierwszego szoku. Okazuje się bowiem, że morskie potwory potrafią zmieniać się w ludzi…

Alberto dosłownie wyciąga Lukę z wody i możemy przekonać się na własne oczy, że morskie potwory posiadają magiczną zdolność przybierania ludzkiej postaci, kiedy są suche.

– mówi Enrico Casarosa, reżyser.

Naszą inspiracją były morskie stworzenia, takie jak ośmiornice, które potrafią się kamuflować i zmieniać swój wygląd.

– kontynuuje.

Film Luca został wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara® Enrico Casarosa (La Luna), który już na początku produkcji zdecydował, że film powinien przedstawiać świat z punktu widzenia 13-letniego Luki. Nadmorska włoska sceneria, w której chłopcy przeżywają swoją wielką przygodę, została stworzona w oszałamiającym malarskim stylu. Nad przedstawionym w filmie obrazem Włoch czuwał Casarosa, który spędził tam dzieciństwo.

„Luca” na DVD

Aby dobrze zrozumieć i przyswoić niektóre charakterystyczne dla włoskiego wybrzeża cechy, które Casarosa miał nadzieję wprowadzić do filmu, członkowie zespołu produkcyjnego udali się na do Europy w dwie podróże badawcze.

Odwiedziliśmy wiele różnych miast.

– wspomina reżyser.

Ekipa musiała poczuć tekstury, światło, wodę, wiek, smaki. Próbowanie jedzenia było ogromnie ważną częścią wyjazdu.

– opowiada.

Odwiedziliśmy miejsca, do których Enrico chodził jako dziecko. Obserwowaliśmy, jak wspina się na 30-metrową skałę i nurkuje. Byliśmy w szoku, bo zdaliśmy sobie sprawę, że robił to od dziecka. Ta dodatkowa warstwa wspomnień i nostalgii naprawdę podkreśla jego miłość do tego miejsca. Poza tym oczywiście musieliśmy poznać ludzi z regionu: rybaków, miejscowych. Było to bardzo inspirujące i dało nam wiele materiału do pracy.

– opowiada scenografka Daniela Strijleva.

Miałem szczęście dorastać w Genui – mieście portowym na Włoskiej Riwierze.

– mówi reżyser.

To bardzo specyficzne wybrzeże, ponieważ jest naprawdę strome – góry wyrastają z oceanu. Miasteczka są tak malownicze, jakby stanął tam czas. Zawsze wyobrażałem je sobie jako małe potwory wychodzące z wody.

– wspomina Casarosa.

Stąd morskie potwory. Choć, żeby być uczciwym, to raczej podwodne stworzenia, bo istoty te w Luce nie są zbyt przerażające. Inspiracją dla twórców były wizerunki morskich stworów, które znaleźli na starych mapach z okresu renesansu, a także naukowe ilustracje ryb z regionu oraz japońskie smoki i węże. Artyści stworzyli potwory morskie, które były wiarygodne, pociągające i, co ważne, wyraziste, ponieważ historia opiera się na rozwijającej się relacji Luki i Alberto.

Według reżysera akcja filmu toczy się mniej więcej na przełomie lat 50. i 60. Celem twórców było jednak nadanie mu ponadczasowego charakteru. Filmowcy zanurzyli się więc we włoskiej kulturze, aby móc uchwycić ten świat i odtworzyć go na ekranie.

Zawsze czułem, że we włoskim Złotym Wieku, czyli latach 50. i 60. XX wieku, jest coś pięknego. Kino i muzyka tamtych czasów są kultowe i wyjątkowe.

– twierdzi reżyser.

To taki sugestywny, piękny, romantyczny i ponadczasowy okres.

– zgadza się z nim scenografka Daniela Strijleva.

Ten nastrój bardzo dobrze pasował do naszej historii. Nie tylko chciałam dowiedzieć się więcej o tym czasie w historii, ale również pociągała mnie pełna uroku narracja o tym miejscu i epoce, którą przedstawił nam Enrico.

– dodaje.

Zarówno światowa, jak i polska premiera filmu Luca w kinach miała miejsce 18 czerwca 2021 roku. To jeden z najchętniej oglądanych w Polsce filmów w tym roku! Obejrzało go niemal 800 000 tysięcy widzów. 27 października ukaże się na DVD.

Więcej informacji TUTAJ.

Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu