Niewątpliwie publikacja powieści z serii o Harrym Potterze zatrząsnęła światowym rynkiem czytelniczym. Książki J.K. Rowling stały się fenomenem niemal pod każdym względem i chociaż od polskiej premiery pierwszego tomu minęło już niemal dwadzieścia lat, to nie zanosi się na to, by ich popularność zmalała. W sklepach można znaleźć ubrania inspirowane filmowymi strojami uczniów Hogwartu, słodycze, takie jak czekoladowe żaby czy magiczne fasolki Bertiego Botta, a także gry planszowe. I właśnie do tej ostatniej kategorii zalicza się przyjemna karcianka Dobble Harry Potter.

Co kryje blaszane pudełeczko?

Metalowe pudełeczko o niewielkich wymiarach, ozdobione rysunkami bohaterów książek, kryje w sobie pięćdziesiąt pięć okrągłych kart. Każda z nich posiada osiem symboli nawiązujących do historii o prawdopodobnie najsłynniejszym czarodzieju na świecie. A wśród nich Albus Dumbledore, Severus Snape, Syriusz Black, Voldemort, sowa Hedwiga, Hermiona, Harry Potter, Minerwa McGonagall i inni, znani z kart powieści. Dużo jest czarodziejskich znaków i atrybutów: różdżki, latający znicz, okulary wyjątkowego chłopca z blizną na czole, zwierciadło Ain Eingarp, czekoladowa żaba, krzycząca mandragora, godła poszczególnych domów, gryząca książka, a także słynna blizna w kształcie błyskawicy.

Raz, dwa, trzy! Wyciągamy różdżki! Znaczy… karty!

Zasady gry są banalne: losujemy dwie karty, kładziemy je ze znaczkami do góry i szukamy dwóch identycznych symboli. Ten gracz, który jako pierwszy odnajdzie wspólny element, łączący obie karty, i nazwie do na głos, zdobywa punkt. Wygrywa ten, kto posiada ich najwięcej.

Aby rozgrywka nie skończyła się zbyt szybko, można wypróbować jedną z pięciu mini-gier:

  1. Wieża: na środku kładziemy jedną kartę. Na dany sygnał gracze wykładają wcześniej rozdaną fiszkę i szukają wspólnego symbolu. Zwycięzca zgarnia ją i kładzie na stosik. Wygrywa ten, kto ułoży największą wieżę z kart.
  2. Studnia: na środku pozostawiamy pojedynczą kartę, pozostałe dzielimy równomiernie i układamy grafikami do dołu. Na dany znak każdy odsłania jedną z nich i szuka symbolu – kto pierwszy wypowie jego nazwę na głos, kładzie swoją kartę na środek. Ten, kto pierwszy pozbędzie się stosiku, wygrywa rundę.
  3. Parzy!: to najszybsza propozycja od Dobble. Każdy gracz otrzymuje jedną okrągłą fiszkę i na dany znak ją odsłania, trzymając na wierzchu dłoni. Kto odgadnie symbol oddaje kartę osobie przegranej. Zwycięża ten, kto po kilku rundach ma najmniej kart.
  4. Zatruty podarunek: Każdy otrzymuje po jednej karcie, pozostałe tworzą stosik na środku. Na dany znak każdy odkrywa swoją i szuka symbolu łączącego z centralną. Kto pierwszy zgadnie, ten kładzie środkową kartę na stosiku osobie przegranej, czyli tytułowy zatruty podarunek. Gracz z najmniejszą liczbą kolorowych karteczek triumfuje pod koniec rozgrywki.
  5. Trojaczki: dziewięć kart rozkładamy odkrytymi symbolami i na dany znak szukamy trzech kart z identycznym elementem. Zwycięzca zgarnia wszystkie fiszki i uzupełnia braki. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej.

Czy to tylko propozycja dla potteromaniaków?

Zdecydowanie tak. Poszczególne edycje Dobble doczekały się wielu odsłon, dlatego jeśli ktoś nie zna w ogóle książek J.K. Rowling, to zwyczajnie może mieć trudności podczas grania. Młodsze dzieci zapewne chętniej sięgną po Dobble Auta czy Dobble Gdzie jest Dory, a omawiana edycja jest przeznaczona dla wszystkich potteromaniaków, podobnie jak inne wersje inspirowane filmami (na przykład Dobble Star Wars). Tutaj znajdziecie recenzję wersji na plażę, Dobble Plaża. Z drugiej strony można uznać to za pretekst i wprowadzić młodszych graczy w świat Harry’ego Pottera. I to nie ten filmowy, lecz literacki, bo to właśnie uważna lektura pomoże w zgadnięciu Testrala czy Kła.

Dlaczego w ogóle warto sięgać po Dobble HP? Emocjonująca rozgrywka, banalne zasady oraz ćwiczenie spostrzegawczości to tylko jedne z wielu zalet tej karcianki. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych, to świetna gra imprezowa. Poręczne, metalowe pudełko zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Niska cena gry oraz kilka wariantów rozgrywki są naprawdę godne pochwały.

Reasumując, Dobble Harry Potter to bardzo przyjemna i szybka karcianka. Mała puszka, a ile radości!

Tytuł: Dobble Harry Potter

Liczba graczy: 2-8

Wiek: 6+

Czas rozgrywki: 15 minut

Wydawnictwo: Rebel

 

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel, więcej o grze przeczytacie tutaj:

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.