Na początku pojawia się potrzeba. Nikt raczej nie tworzy wydawnictwa wyłącznie z poczucia większej misji. Tak też było w przypadku Martina Goodmana, który w 1939 roku zdecydował się na otwarcie małe wydawnictwa kryjącego się pod nazwą Timely Comics. Nasz bohater wiedział, że komiksy science-fiction to bardzo popularny wśród młodzieży towar, dlatego nasz przyszły biznesmen stawiał na taką właśnie tematykę. Los chciał, że kuzyn żony Goodmana, wówczas jeszcze nie pełnoletni, był niesamowitym twórcą, któremu można było zaufać. Chłopak nazywał się Stanley Lieber, szerszej publiczności znany jako Stan-Lee. Po nawiązaniu współpracy z kilkoma innymi firmami i ogromnym sukcesie pierwszego wydania, komiksy Marvela stawały się coraz bardziej popularne.
Kapitan Ameryka – pierwszy prawdziwy superbohater
Kiedy Ameryka przyłączyła się do walk w czasie II Wojny Światowej, jeden z rysowników Joe Simon doznał pewnego oświecenia. Wszyscy od dawna znali superbohaterów innych wydawnictw. Herosi DC tacy jak Superman, Batman czy Wonder Woman byli uwielbiani przez czytelników. Komiksy Marvela potrzebowały swojej wersji Supermana. Simon stworzył zatem postać żołnierza totalnego, takiego, który jest uosobieniem „niezwyciężonej” Ameryki. Obcisły kostium w kolorach flagi opinał ogromne mięśnie, na piersi widniała wielka gwiazda, a w ręce superbohater dzierżył tarczę. Początkowo nazwano go Super American, ale nazwę szybko zmieniono na tę znaną nam do dziś – Kapitan Ameryka
Justice League – Liga Sprawiedliwości od DC jako początek wielkiego przełomu w świecie komiksów
Martin Goodman był biznesmenem, ponad tworzenie unikatowych treści, stawiał tworzenie rzeczy, które się sprzedadzą. Bardzo mocno inspirował się historiami zawartymi między innymi w zeszytach DC Comics. Czasy powojenne nie były łatwe dla wydawnictw komiksowych. Wyczuleni na wszelkie przejawy przemocy rodzice nie chcieli faszerować młodego pokolenia obrazami wojen i bójek. Dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły nowe nadzieje. Po dużym sukcesie Ligi sprawiedliwości od DC Goodman zlecił Stanowi Lee napisanie podobnej historii, wiedząc, że ta z pewnością się sprzeda. Stanley miał natomiast inne zdanie na ten temat. Był twórcą z prawdziwego zdarzenia i świetnym pisarzem, nie chciał znowu tworzyć na podstawie czyjegoś pomysłu, dlatego zbuntował się i gdyby nie interwencja jego żony, prawdopodobnie zwolniłby się z posady.
Avengers Marvela – historia o tym jak powstała fantastyczna czwórka
Stan Lee ostatecznie zgodził się na stworzenie Marvelowskiej wersji Ligi Sprawiedliwości, jednak postanowił podejść do zadania po swojemu. Po kilku dniach rysowania, pisania i wymyślania Stanley stworzył zarys drużyny czterech, zupełnie nowych superbohaterów, którzy razem tworzyli niepokonany zespół. Notatki zaniósł zaufanemu rysownikowi Jackowi Kirby’emu, który nadał postaciom ostateczne kształty. W taki sposób czytelnicy poznali nowych bohaterów, którzy towarzyszą nam do dziś nie tylko na kartkach komiksów, ale także na kinowych ekranach. W pierwszy skład Avengersów wchodzili: Tony Stark (Iron Man), dr Henry Pym (Ant-Man), Thor syn Odyna oraz Bruce Banner, czyli Hulk. Zespół Avengers mocno się zmieniał, z czasem rekrutował nowych bohaterów takich jak na przykład Kapitan Ameryka. Powołanie do życia tej niepokonanej grupy można bez wątpienia wyznaczyć na początek ogromnego sukcesu wydawnictwa Marvel Comics.