Jak wyglądałby świat bez kobiet? Nie istniałby. Jednak gdyby udało nam się w jakiś magiczny sposób przetrwać, to hipotetycznie możemy założyć, że do dzisiaj walczylibyśmy o terytorium, używając maczug.
Drogie Panie to właśnie dzięki Wam każdego dnia staramy się wykonywać swoje obowiązki na 120%, to dla Was przekraczamy swoje granice i każdego dnia wstajemy z łóżka. Gdyby nie Wy, nie byłoby nas i tym zestawieniem chcemy to udowodnić. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu kobiet, które są dla nas wzorem do naśladowania!
Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin towarzyszyła mi od czasów dzieciństwa. Jeszcze w podstawówce przeczytałem Czarnoksiężnika z Archipelagu i spodobał mi się on na tyle, że zechciałem do niego wrócić. Jednak dopiero kiedy kilka lat później zapoznałem się z Lewą ręką ciemności w pełni doceniłem autorkę. Czemu jednak podziwiam Ursulę K. Le Guin? Oczywiście wpływ na to ma to jak wspaniałe powieści fantasy i science fiction stworzyła. Jednak to nie wszystko – na szacunek zasługuje dla mnie też fakt, że nie zamykała się jedynie w ramach jednego gatunku – za niefantastyczny Morski trakt była nominowana do Pulitzera, jej powieści dla dzieci takie jak Kotolotki czy Tom Mouse czyta się z przyjemnością także będąc dorosłym, a nie można zapomnieć także o jej dorobku poetyckim czy wreszcie eseistycznym. Wśród utworów, które wyszły spod pióra Le Guin są rzecz jasna pozycje lepsze i gorsze, ale w zasadzie w każdej z form tworzyła perełki, do których warto wracać.
Waleria Loczek
Wprawdzie w każdej dziedzinie rozrywki znajduje się jakaś przedstawicielka płci pięknej, która wywarła na nas szczególne wrażenie, jednak przez dłuższy czas nie potrafiłem się zdecydować, kto powinien być moją “kobietą popkultury”. Ostatecznie postanowiłem cofnąć się do czasów dzieciństwa i wybrać panią Loczek.
Całkiem możliwe, że wielu z was już jej nie pamięta i zadaje sobie pytanie “kim, do licha jest Waleria Felicja Loczek”? Otóż była to nauczycielka z serialu Magiczny Autobus nadawanego w latach 1994-1997, w tym także w Polsce. Jednak to nie była zwykła pani od biologii, która prowadzi wykład, a uczniowie udają, że słuchają.
O nie! To była wymarzona wychowawczyni, umiejąca w ciekawy i humorystyczny sposób przekazać swoją wiedzę. Robiła to za pomocą tytułowego autobusu, który potrafił m.in. zmniejszyć się do rozmiarów mrówki i wlecieć przez nos do ciała jednego z uczniów, by poznać jego anatomię. To jest dopiero nauka na żywym organizmie!
Warto zauważyć, że serial posiadał polski dubbing, a w rolę pani Loczek wcieliła się Olga Bończyk. Jej niezwykle ciepła barwa głosu świetnie kontrastowała z przebojowością bohaterki, a ponadto była zbliżona do oryginalnej Lily Tomlin. Sam serial po 20 latach od zakończenia emisji doczekał się kontynuacji Magiczny Autobus znów rusza w trasę, którą możecie, podobnie jak oryginalną kreskówkę, obejrzeć na Netfliksie. (Grzegorz Cyga)
Shallan Davar (Archiwum Burzowego Światła, Brandon Sanderson)
Brandon Sanderson posiada niezwykły dar tworzenia pozostających w pamięci bohaterów. Powiedzieć, że Shallan ciężko zapomnieć, to jak stwierdzić, że Amerykanin tworzy fajne książki. Teoretycznie można, ale nie oddaje to całości sprawy.
Shallan to przede wszystkim żywa, barwna postać. Na pierwszy rzut oka dość typowa szlachcianka, wielce wygadana, uszczypliwa, z nieco cynicznym poczuciem humoru. Potrafi wbijać doskonałe szpile w dialogach, usadzając często pozornie potężniejsze postaci. Jednakowoż pod jej pozytywną maską kryje się głębokie wnętrze: wrażliwe, niepewne siebie i niosące straszliwe cierpienie. Dziewczyna jest niesamowitą aktorką, sprawnie ukrywającą swoje uczucia oraz po mistrzowsku odgrywającą swoje alter ego mające służyć jej przede wszystkim jako odskocznia od trudów codzienności. Dodatkowo spełnia się artystycznie, nie odstępując swojego rysownika na krok.
Sanderson świetnie zbalansował tę postać, czyniąc ją ludzką w tym nieludzkim, bo przecież fantastycznym świecie „Archiwum Burzowego Światła”. Jako reprezentantka protagonistów, odznacza się od męskiego grona delikatnością, a jednocześnie samodzielnością w wymagających warunkach. I nie, wcale nie wybrałem jej z powodu koloru jej włosów (rudzielczyki świata całego łączmy się ;D). (Artur Sobala)
Stina Holmlund (ParaWorld, gra wideo)
To najpewniej najmniej znana ze wszystkich bohaterek tego zestawienia. I nic dziwnego, ponieważ pojawia się w RTS-ie z 2006 roku. Trójka naukowców odnajduje ślady innego świata, który jak się okazuje zamieszkały jest przez dinozaury oraz inne prehistoryczne stworzenia. Ludzie są tam na etapie walk plemiennych i wojnę można tam uznać za sport narodowy. Stina razem z Cole i Belą trafiają w sam środek para świata i szukają sposobu, aby wrócić do domu. Jest specjalistką w dziedzinie zwierząt i już na początku całej opowieści oswaja i dosiada wielkiego kota eusmilusa, a tłumacząc na prostszy język – tygrysa szablozębnego.
Razem z nim będzie brała udział w licznych potyczkach, pozna tajemnice niezwykłej krainy do której trafiła i pokrzyżuje plany złej organizacji o nazwie SEAS, która chciała podporządkować wszystko oraz wszystkich. Blondwłosa szwedka to kobieta o silnym temperamencie, która nie pozwoli sobą pomiatać i z wielką biegłością włada biczem. Do tego potrafi rozluźnić napiętą sytuację jakimś żartem sytuacyjnym, jednak lepiej jej nie denerwować, bo jej przeciwnik szybko pozna kły jej zwierzaka, którego dosiada. (Mateusz Zelek)
Leslie Knope (Parks and Recreation, serial)
Gotowa na wszystko, zawsze uśmiechnięta, pena energii, mądra i praworządna niczym bogini Atena oraz waleczna jak lwica! O kim mowa? Oczywiście chodzi mi o niezastąpioną przyszłą Panią prezydent Stanów Zjednoczonych — Leslie Knope!
W popkulturze można znaleźć wiele silnych i niezależnych kobiet. Jednak żadna z nich nie posiada w sobie tyle pozytywnego nastawienia do życia, co zastępczyni dyrektora wydziału parków i rekreacji z miasteczka Pawnee, czyli amerykańskiego Paryża. Czemu akurat ta postać została przeze mnie wybrana? Przede wszystkim dlatego, że Leslie praktycznie nigdy nie myśli o sobie i swoich potrzebach, zawsze w pierwszej kolejności stara się zagwarantować bezpieczeństwo i godne życie swoim przyjaciołom oraz wszystkim mieszkańcom Pawnee, nawet w sytuacjach, kiedy ci dają jej jasno do zrozumienia, że wcale nie potrzebują jej pomocy lub po prostu nie chcą, żeby coś dla nich robiła. Dodatkowo jest on świetnym przykładem osoby, która spełnia swoje marzenia zarówno zawodowe jak i prywatne nie, zatracając przy tym swojej przebojowości oraz potrzeby wspierania otaczających jej ludzi. Bohaterka Parków i Rekreacji ze względu na swoją bezdyskusyjną, a wręcz momentami skrajną skrupulatność i przywiązanie do stanowiska pracy jest również świetnym przykładem kobiety, która nigdy się nie poddaje, nawet kiedy jest już u granic swoich możliwości, to ona i tak wstaje z kolan i działa dalej, z serca, a nie z przymusu.
Jeżeli chcielibyście bliżej poznać tę niesamowitą postać, to zachęcam was do obejrzenia serialu Park i Rekreację, który w Polsce jest dostępny na platformie streamingowej Amazon Prime. Jeżeli nie macie na to ochoty, to tak samo Was do tego zachęcam, ponieważ sam na początku lekko się wzbraniałem przed tą produkcją, a teraz kompletnie tego nie żałuje, że poświęciłem jej swój czas. (Damian Daszek)
Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam! Drogie Panie, chcielibyśmy Wam życzyć z okazji Waszego święta wszystkiego, co najlepsze, zdrowia, uśmiechu i samych pozytywnych chwil w życiu. Jednak przede wszystkim, życzymy Wam tego, żebyście każdego dnia czuły się tak wyjątkowe, jak dzisiaj, ponieważ w pełni na to zasługujecie.