Kaczki w stylu retro. „Kaczogród. Stworki z bagien i inne historie z lat 1944–1945” – recenzja komiksu

-

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego komiksu Kaczogród. Stworki z bagien i inne historie z lat 1944–1945 do współpracy recenzenckiej dziękujemy wydawnictwu Egmont.

W tym tomie prym wiedzie niepoprawnie nerwowy, pragnący zawsze zdobywać główne nagrody, czarujący Kaczor Donald. Pokaże nam nie tylko, czy uda mu się wygrać konkurs latawcowy, ale przede wszystkim jak wychować trzy młode kaczki, którym wydaje się, że świat należy do nich. Czy zgadzam się z metodami Donalda? Nie, jednak całość staje się arcyciekawym obrazem dawnych czasów. Zapraszam do lektury!

Lata 40. pełną parą

Przede mną ląduje kolejny już tom świetnej serii wydawniczej Egmontu. Dostajemy tu zbiór komiksów wydawanych w danych latach autorstwa Carla Barksa. Tym razem tytuły pochodzą z 1944 i 1945 roku.

Opowieści skupiają się na postaci Donalda, a właściwie jego walki z całym otaczającym go światem – z agentem nieruchomości, z nieposłusznym koniem, ze szczurem zamieszkującym ściany domu, a przede wszystkim z własnymi siostrzeńcami. Kaczor nieustannie chce udowodnić swoją wartość, co wcale nie jest łatwe, kiedy ma się takiego pecha. Jeśli zastanowić się nad tym nieco dłużej, słynny kaczor okazuje się być postacią tragiczną. Tutaj jednak Carl Barks dostarcza czytelnikom tak pokaźną ilość gagów, że wydźwięk komiksów staje się ostatecznie pozytywny.

Recykling komiksowy

Zbiór otwiera dokumentalny wpis, który zaznajomi nas nieco z technikami stosowanymi przez Barksa. Jedną z nich jest tak zwany delikatny “recykling” swoich historyjek. Przez to może nam się wydawać, iż niektóre scenki już kiedyś widzieliśmy. Co ciekawe, niedawno dowiedziałem się, iż podobną technikę stosował nasz rodzimy Janusz Christa (Kajko i Kokosz)! Wydaje się więc, że nie jest to rzadka praktyka.

Komiksy, które pojawiają się po ciekawym wstępie, pokazują nam, jak dobrym twórcą był Carl Barks. Gagi, wciągające fabuły, a przede wszystkim przepiękne, szczegółowe rysunki. Tak rodziła się legenda Kaczogrodu, a dzięki wysiłkom Egmontu możemy śledzić ten proces rok po roku.

Jak radzić sobie z porażkami?

Podczas lektury z pewnością zauważymy, że jest to komiks z dawnych lat. Pomijając już nawiązania do II wojny światowej, objawia się to przede wszystkim w metodach wychowawczych Donalda. Mimo szalonych przygód, wielkich problemów osobistych, a nawet stosowania kar cielesnych, kaczor gotów jest zrobić wiele dla swojej rodziny. Uczy siostrzeńców tego, jak wygląda życie, z czym należy się mierzyć. Nie są to może sposoby, które znamy z dzisiejszych czasów. Kto z was wywiezie dzieciaki na nieznane mokradła? Mimo to, stara się i daje z siebie wszystko, a odbiorcy mogą śledzić ten proces wychowawczy z wypiekami na twarzy. Co więcej, kolejne porażki Donalda pokazują zarówno jego rodzinie, jak i czytającym, że wbrew przegranym, warto dalej dążyć ku swoim celom. Kupiony domek na plaży okazał się ruderą? To nic, przenieśmy zatokę i sprzedajmy go z zyskiem!

Myszka Miki jako gość specjalny

Trudno byłoby przytoczyć tutaj wszystkie tytuły występujące w tym zbiorze. Ich różnorodność jest ogromna, dlatego ograniczę się tylko do głównej historyjki. Stworki z bagien to opowieść o spełnieniu marzeń Donalda, który chciałby zostać odkrywcą. Jak się dowiaduje, bagno w pobliżu Kaczogrodu wciąż pozostaje niezbadane. Jak się okazuje, spokojne z pozoru moczary są siedzibą tajemniczego plemienia… bagniaków! Z ciekawostek, w albumie oprócz fabuł o kaczkach znajdziemy też jedną opowieść o Myszce Miki. Co więcej, jest to jedyny w karierze Barksa komiks o tej postaci!

Powtarzalność minusem

Muszę przyznać, że dość długo przebijałem się przez ten zbiór, choć zwykle tytuły z tej serii połykałem w ciągu godziny. Być może z czasem u Barksa da się zauważyć pewną powtarzalność fabuł, co potwierdza wpis dokumentalny na początku wydania. Mimo to, historyjka o Myszce Miki i opowieści kowbojskie nadają nieco świeżości. Jest więc nieco bardziej nużąco niż zwykle, ale wciąż świetnie. Miłego czytania!

kaczogródTytuł: Kaczogród. Stworki z bagien i inne historie z lat 1944–1945

Autorka: Carl Barks

Liczba stron: 248

Wydawnictwo: Egmont

Więcej informacji TUTAJ

 


podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Opowieść o tym, jak Donald wychowuje siostrzeńców w latach 40. XX wieku. Nie zabraknie nietypowych przygód!
Piotr Tomczuk
Piotr Tomczuk
Futbolista amerykański, jeździec, bokser i podróżnik na część etatu. W wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie mu w ręce, nadrabia klasyki światowego kina i spędza godziny na próbach poznania najlepszych historii, które stworzyła kultura popularna. Miłośnik wszystkiego, co amerykańskie - znany też jako the Polish Cowboy.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Opowieść o tym, jak Donald wychowuje siostrzeńców w latach 40. XX wieku. Nie zabraknie nietypowych przygód!Kaczki w stylu retro. „Kaczogród. Stworki z bagien i inne historie z lat 1944–1945” – recenzja komiksu