K-animation, czyli pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji

Niesamowita warstwa wizualna, głęboki wydźwięk społeczny i wielka wyobraźnia. Znakomite kino: filmy z Cannes, tytuły nagradzane na całym świecie, znane nazwiska. Pierwszy w Polsce przegląd koreańskiej animacji odbędzie się w kwietniu na platformie MOJEeKINO.pl. Jesteście gotowi na K-animation?  

Rzesze fanów, bilety wyprzedane na pniu – to nie tylko świat popularnego od kilku lat na całym świecie k-popu. Oto nadchodzi K-animation: wyjątkowe filmy animowane z Korei Południowej. Dyrektorka organizującego przegląd Centrum Kultury Koreańskiej, Eunyoung Kang, podkreśla:

Od ponad dekady na nowe animacje czeka w Korei i na świecie wierna publiczność. Nic w tym dziwnego, ich twórcy i twórczynie to nazwiska z najwyższej półki. W ramach K-animation pokażemy polskiej publiczności najlepsze koreańskie animacje pełno- i krótkometrażowe.

Przegląd otworzy  Król świń w reżyserii słynnego Yeonga Sang-ho.

Yeong Sang-ho to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej kinematografii koreańskiej – autor nie tylko wyrazistych pełnometrażowych animacji, ale i entuzjastycznie przyjętych na całym świecie fabularnych hitów kina grozy. Jego Zombie express zgromadził przed ekranami miliony widzów, powodzeniem cieszyła się też druga część hitu – Półwysep.  Reżyser zadebiutował pokazywanym w Cannes i Karlowych Warach Królem świń, który z miejsca stał się sensacją i początkiem imponującej kariery Yeonga Sang-ho. Opowieść o dwóch szkolnych kolegach i jednej rozmowie telefonicznej, która przywołuje dramatyczne wydarzenia z przeszłości to fascynująca historia z życia współczesnego koreańskiego społeczeństwa. Kino szorstkie i bezkompromisowe, chwilami brutalne, rysowane brudną kreską. Gdzie zaprowadzi bohaterów – i widzów – próba znalezienia odpowiedzi na parę bolesnych pytań? Przekonać się będzie można już 23 kwietnia na MOJEeKINO.pl.

Król świń to jeden z pięciu filmów pełnometrażowych, które zaprezentowane zostaną w sekcji Autorzy K-animation. Tak pozostałe tytuły zapowiada odpowiedzialna za program przeglądu Joanna Łapińska:

Widzowie zobaczą także wyrazistą Najdroższą, odkrywającą mroczne sekrety mieszkańców koreańskiej prowincji, słodko-gorzki portret dysfunkcyjnej rodziny pokazany w Moich psach, JinJin i Akidzie, zaskakujący dynamiczną kreską oraz ostrym, cynicznym spojrzeniem Będę mieszkać na półwyspie i – wreszcie – chwytającą za serce historię opuszczonych psów szukających dla siebie lepszego świata – Underdog.  W tym ostatnim w jedną z ról wcielił się zresztą Do Kyung-soo z k-popowego zespołu EXO, w filmie słychać też Park So-dam, znaną widzom z roli córki z przeboju Parasite.

Ważną częścią przeglądu K-animation będzie pierwsza w Polsce retrospektywa animacji autorstwa Jeong Da-hee – jednej z najwyrazistszych, najciekawszych twórczyń koreańskiej animacji. Ta część programu nosi tytuł Struktura świata, bo też reżyserka niestrudzenie zajmuje się w swoich filmach rozkładaniem świata na elementy pierwsze oraz załamywaniem czasoprzestrzeni, aby zajrzeć w powstałą w ten sposób lukę. Menedżer przeglądu Suk-hwa Hong, podkreśla:

Sekcja ta jest warta szczególnej uwagi. Medytacyjne, zapadające głęboko w pamięć i wyciszone kino Jeong Da-hee od lat zbiera nagrody na całym świecie.

I rzeczywiście, pokazywanego na K-animation Mężczyznę na krześle uhonorowano w Cannes, w Annecy – najważniejszym festiwalu animacji, w Lizbonie, w Chorwacji czy Hiroshimie. Pokazująca 5 krótkich metraży retrospektywa Struktura świata będzie kontrapunktem dla gorącej kreski filmów pełnometrażowych. Gratką dla publiczności będzie spotkanie online ze światowej sławy twórczynią – w dniu otwarcia K-animation (23.04) redaktor naczelny popularnego czasopisma filmowego EKRANy, Miłosz Stelmach, poprowadzi rozmowę z reżyserką Jeong Da-hee. Spotkanie będzie dostępne online.

Ostatnim elementem K-animation będzie wybór koreańskiej Krótkiej Formy. W ramach tej części programu pokazane zostaną cztery filmy krótkometrażowe – Dźwignie, Lisi chłopiec, Pietruszka oraz Wooga. Ich różnorodność estetyczna oraz gatunkowa – publiczność zobaczy m.in. komedię, dramat, kino alternatywne – są doskonałą próbką tego, co oferują koreańskie szorty.

K-animation, czyli pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji

K-animation, czyli pierwszy przegląd animacji koreańskiej.

Bilety na seanse w sekcji AUTORZY K-ANIMATION – 10 PLN

Bilety na KRÓTKĄ FORMĘ i RETROSPEKTYWĘ – po 10 PLN za cały blok

organizatorzy: Ambasada Republiki Korei w Polsce, Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce

partnerzy: Korean Independent Animation Filmmakers Association, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, MOJEeKINO.pl

Źródłonota prasowa
GrafikaMojeekino
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu