W Azeroth nadchodzi nowy dzień, pełen krwawych bójeko przetrwanie i terytorium. Horda walczy z Przymierzem, starając się przejąć jak największe połacie terenu, którego zostało niewiele. Świat jest za mały, aby pomieścić wszystkich, dlatego wraz z nadejściem świtu na linii frontu pojawiają się bohaterowie gotowi walczyć o każdy jego skrawek. Takich dni nadjedzie jeszcze wiele, a bitwy nie zakończą się zbyt szybko. Która ze stron odniesie zwycięstwo i przejmie planetę, a która zostanie doszczętnie zniszczona?
Walka o przetrwanie
W Small Word miałam okazję grać jakiś czas temu i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona w trakcie rozgrywki. Spędziłam ze znajomymi długie godziny na podbijaniu tego małego świata.
Na początku wspomagaliśmy się instrukcją, ale z każdą kolejną rundą zaglądaliśmy do niej coraz mniej. Zasady gry sąklarowne i łatwe do przyswojenia, co przekładało się na częstość wybierania tego tytułu. Jako że jestem wielką fankąuniwersum stworzonego przez Blizzard, to byłam niesamowicie ucieszona, gdy zobaczyłam zapowiedzi tej planszówki. Liczyłam godziny do przyjazdu kuriera z pudełkiem i minuty do pierwszej rundy. Zakochałam się od razu!
Najciekawszy w tej grze okazał sięfakt, że nie da się rozegrać dwóch takich samych rund, przez co ciężko jest się nią znudzić. Zawsze gdy podnosimy miecz do walki, to jest to całkiem inne oręże, dzierżone przez innego wojownika. Poza tym fani World of Warcraft chętnie będą podbijać świat, jaki już znają i lubią.
W środku pudełka znajduje się sporo elementów: od monet aż po żetony rasy. Każda rzecz, jaką wyciągniecie z kartonika, została przygotowana z materiałów dobrej jakości. Do gustu przypadła mi także oprawa graficzna, ponieważ jest estetyczna i spójna ze sobą. A pamiętajmy, że ludzie zazwyczaj wolą rzeczy ładne! Obawiałam się trochę, iż płytki z postaciami będą zbyt cukierkowe, jednak obawy te szybko zniknęły, gdy dostałam w ręce swój egzemplarz gry.
Przygotowanie do gry
Polecam przed rozpoczęciem pierwszej tury dokładnie wszystko sobie ustawić i przeczytać instrukcję. Brzmi to może jak coś oczywistego, przecież każdy czyta zalecenia. Otóż niezawsze. Jeśli wychodzicie z założenia, że ta gra nie różni się od podstawowej wersji, to jesteście w błędzie, ponieważ są tu inne zagrywki i warianty, o których lepiej się dowiedzieć. Bonusy frakcji dla Przymierza i Hordy to coś, czego nie znajdziecie w poprzednim tytule, i jest to uwarunkowane specyfiką świata, co raczej nikogo nie dziwi.
Z gry może korzystać od dwóch do pięciu osób, i na daną ilość graczy jest całkiem inne ułożenie mapy, dlatego warto o tym doczytać oraz dowiedzieć się, jak rozłożyć na niej Artefakty oraz Znaczniki Legendarnych Miejsc. Instrukcja informuje nas o różnicach między wersjami gry, poprzez oznaczenie akapitów tekstu wykrzyknikiem. Jeśli pewnie czujecie się w zasadach podstawowego Small Worda, to możecie przeczytać tylko te fragmenty dotyczące dodatkowego kontentu.
Rozgrywka
Przebieg gry jest dynamiczny. Nie brakuje momentów na przemyślenia i obmyślenie taktyki, a gracze nie mają problemów, aby podejmować decyzje co do ruchów. Każdy z graczy ma do dyspozycji ściągawkę z przebiegiem gry, rozpiskąras oraz specjalnych umiejętności. Dzięki temu unikamy wyrywania sobie instrukcji, zagubienia się oraz utrudniania rozgrywki. Uczestnicy mogą w każdym momencie spojrzeć do instrukcji i dowiedzieć się,co powinni zrobić.
W Smallwordnaszym głównym zadaniem jest podbijanie terenów. Tych wolnych, a także zajętych przez wroga czy innego gracza. Nie jest tołatwe zadanie, ponieważ świat jest zbyt mały, aby pomieścić wszystkich, a żyjących istot wydaje się przybywać. Wiele ras w trakcie tej walki wyginie, a inne odniosą sukces, to od graczy zależy, jaki los spotka ich bohaterów.
Koniec gry
Wyczekiwany przez wszystkich wojowników koniec następuje, gdy znacznik rundy osiągnie ostatnie pole na torze. W tym momencie gracze podliczają monety zwycięstwa, jakie zebrali w trakcie rozgrywki. W przypadku remisu wygrywa osoba, którana planszy posiada większą liczbę żetonów ras, wliczając w to zarówno żetony rasy aktywnej, jak i wymarłej.
Podsumowanie
Gra gwarantuje Tobie i twoim znajomym godziny dobrej rozrywki i zaciętych walk o terytorium. Fani uniwersum na pewno będą zadowoleni, ponieważ mają możliwość poznania Azeroth z całkiem innej strony i przeżycia bitew różniących się od tych z ekranu monitora. Oprawa graficzna jest przyjemna dla oka, a jej elementy da się dobrze pogrupować i schować w przygotowanych przegrodach. Zwracam na to uwagę, ponieważ nie zawsze producenci gier poprawnieprojektują opakowania. Ważne jest dla mnie, abym mogła porządnie wszystko spakować i dłużej cieszyć się planszówką. Zachęcam fanów serii oraz zaciętych planszówkowiczów do rozgrywki! Nie pożałujecie.
Tytuł: Small World of WarCraft
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 8+
Czas rozgrywki: 40-80 minut
Wydawnictwo: Rebel
Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Rebel, więcej o grze przeczytacie tutaj: