„Iksy i zera” Malorie Blackman – zapowiedź książki

Wydawnictwo Nowa Baśń oficjalnie zapowiada książkę Iksy i zera autorstwa Malorie Blackman. Premiera powieści już w lutym.

Popbookownik objął pozycję swoim patronatem.

„Iksy i zera” Malorie Blackman – zapowiedź książki

Miłość nigdy nie jest czarno-biała

Europa podbita i skolonizowana przez afrykańskie imperium jest miejscem ponurym, pełnym uprzedzeń i segregacji rasowej. Bogaci obywatele afrykańskiego pochodzenia nazywani są iksami, natomiast zera to biali podludzie usługujący swoim panom. W podzielonym społeczeństwie, gdzie narastają konflikty i codziennie dochodzi do aktów przemocy, rodzi się zakazane uczucie, które nigdy nie powinno zapłonąć. Sephy – córkę wybitnego polityka i członkini czarnej klasy rządzącej, oraz Calluma – potomka białych niewolników, połączy miłość, która sprowadzi na nich gniew oraz śmiertelne niebezpieczeństwo.

W oparciu o bestsellerowy książkowy pierwowzór powstał serial produkcji BBC – Noughts+Crosses, który dostępny jest na HBO!

Iksy i zera
Iksy i zera

O autorce

Malorie Blackman (ur. 8 lutego 1962 r. w Londynie) – jedna z najbardziej kreatywnych i oryginalnych współczesnych autorek literatury młodzieżowej, uhonorowana nagrodami Children’s Laureate, Eleanor Farjeon Award, Children’s Book Award. Wśród jej najważniejszych dzieł wymieniana jest seria Iksy i zera, która została przeniesiona na ekran (Noughts and Crosses). Choć od dzieciństwa Blackman chciała zostać nauczycielką języka angielskiego, zmieniła ścieżkę kariery i zajęła się informatyką. Zanim rozpoczęła karierę pisarską, pracowała jako programistka.

Jej pierwszą powieść opublikowano, gdy miała 28 lat, a do dziś wydała ponad sześćdziesiąt tytułów. W 2001 roku Malorie Blackman rozpoczęła pisanie wielokrotnie nagradzanej i wysoko ocenianej serii o iksach i zerach. Porusza w niej problemy rasizmu, przynależności etnicznej i przemocy, jej książki są cennym głosem w dyskusji na te trudne tematy. Autorka odwraca sytuacje osób czarnych i białych, otwarcie dotyka konfliktu ich tożsamości.

Według statystyk BBC Iksy i zera to jedna z najczęściej czytanych w Anglii powieści dla młodzieży.

Natalia Jóźwiak Kłysz
Natalia Jóźwiak Kłysz
Zabiegana artystka, stale poszukująca nowych wyzwań. Lubi spędzać wolny czas przy grach komputerowych, jak również pochylić się czasem nad planszą. Próbuje robić ładne zdjęcia. Matka Smoków, a raczej jednego, który jest jeżem.

Popularne w tym tygodniu