W dobie mody na wszelkiej maści symulatory producent Two Horizons postanowił wypuścić nowy tytuł. Hotel Renovator Demo to demonstracyjna wersja kolejnej na rynku gry tego typu. Jako ogromna fanka symulatorów, miałam okazję przetestować wspomniany tytuł i podzielić się z wami swoimi wrażeniami.
Z uwagi na fakt, iż testowałam wersję Demo, nie będę się skupiać na grafice, ponieważ na razie składa się ona z bezkształtnych tekstur. Niemniej na karcie Steam możecie sprawdzić docelowy wygląd gry.
Miejsce do spania
W Hotel Renovator zajmiemy się zniszczonym budynkiem i postaramy się doprowadzić go do porządku oraz sprawić, by zaczął zarabiać. W grze mamy zatem dwa podstawowe aspekty: pierwszym jest projektowanie i urządzanie, drugim zaś – zarządzanie. To z pewnością gratka dla miłośników symulatorów nieskupiających się wyłącznie na jednej kwestii. Dzięki połączeniu dwóch odmiennych tematyk, gra nie znudzi się szybko, a jej forma pozwoli nam cały czas się rozwijać.
Jeżeli chodzi o projektowanie i urządzanie, system został dobrze pomyślany, choć zdarzają się zgrzyty. Zniszczone pokoje wymagają odnowienia – by w ogóle je rozpocząć, musimy najpierw „pozbierać” śmieci, „rozkręcić” stare i zniszczone meble czy ogólnie posprzątać. Dlaczego napisałam słowa rozkręcić i pozbierać w cudzysłowie? Ponieważ wszystko eliminujemy za pomocą… łomu. Używając go, zamieniamy szafy, krzesła, a nawet pudełka po pizzy w gruz, który następnie sprzątamy odkurzaczem. Przyznam, że to ciekawy zabieg i nie spodziewałam się takiego rozwiązania. Ma on jednak dwie strony – dla miłośników ultrarealizmu będzie to niezbyt wiarygodne, niemniej dla fanów praktyczności – świetny pomysł. Nie trzeba bowiem przebierać w dziesiątkach narzędzi i tracić czasu a to na odkręcanie śrubek, a to segregowanie gazet na makulaturę – wystarczy wszystko zwyczajnie „rozwalić” i przejść do tej najciekawszej części – urządzania.
>> Polecamy: Nie tylko „Simsy”. 6 ciekawych symulatorów, które pochłaniają na długie godziny (1/?) <<
Ma być ładnie i funkcjonalnie
A to oferuje sporo interesujących funkcji. Na myśl nieco przywodzi tworzenie domu w The Sims, choć tu najpierw musimy (również łomem) pozbyć się starych tapet, tynku, boazerii i innych ściennych fanaberii, a także podłóg, by móc zaprojektować idealny hotelowy pokój.
Do wyboru, już w wersji demo, jest sporo opcji – będziemy przebierać w pokaźnej liczbie rodzajów pokrycia powierzchni tak pionowych, jak i poziomych. Każdy typ kafelków, farb czy cegieł ma zresztą jeszcze warianty kolorystyczne, a to już pozwala zaszaleć. Ściany i podłogi (również podobnie jak w The Sims) podzielono na kwadraty, dzięki czemu posiadamy większe pole do popisu – możemy wypełnić je chociażby trzema różnymi barwami. Podczas tej zabawy zachciałam jednak, by siatka składała się z mniejszych prostokątów – wówczas stworzyłabym bardziej szczegółowe wzory. Zabrakło mi również opcji (albo jej nie zauważyłam?), którą także znam z The Sims – wypełnienia za jednym zamachem całej ściany bądź podłogi.
Gdy nasz pokój jest już odświeżony, można zabrać się za urządzanie. Na początku przez grę prowadzi nas samouczek, każący postawić na przykład jedną kanapę, dwa łóżka i dziesięć stojących ozdób. Później natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by popuścić wodze fantazji i realizować swoją wizję idealnego pomieszczenia w konkretnym stylu.
Ciężko mi określić liczbę dostępnych mebli oraz dodatków, ponieważ w wersji demonstracyjnej mamy właściwie po jednym z każdego rodzaju. Oglądając jednak streamy na karcie Steam, śmiem twierdzić, że będzie ich odpowiednio dużo, by wszyscy znaleźli coś pasującego do swojej estetyki.
Mają też być pieniądze
Zarządzanie w Hotel Renovator będzie się opierać na dość popularnej mechanice – zapewnieniu najwyższego zadowolenia hotelowych gości, przy jednoczesnym przynoszeniu zysków. Przyjezdni mają różne preferencje, a my musimy upewnić się, iż zostaną one spełnione, ale również dbać o dobre samopoczucie „mieszkańców”. Dodatkowo należy zarządzać rezerwacjami w możliwie jak najbardziej optymalny sposób. W miarę rozwoju hotelu gości będzie coraz więcej, a ich oczekiwania także wzrosną.
Ogromny potencjał
Biorąc pod uwagę dwa główne aspekty, na których opiera się Hotel Renovator, jak i mechanikę tej gry oraz potencjalną liczbę dostępnych opcji dekorowania i urządzania, śmiało mogę stwierdzić, iż tytuł ma ogromny potencjał.
Liczę, że zostanie także dodany tryb sandboxowy, pozwalający na nieograniczone rozwijanie zmysłu projektanta wnętrz, bez konieczności zarządzania finansami hotelu. Ale jeśli tak się nie stanie, mimo wszystko uważam, że Hotel Renovator zapewni sporo świetnej zabawy.
Wszyscy miłośnicy symulatorów, a szczególnie ci uwielbiający The Sims, koniecznie powinni zainteresować się nową pozycją Two Horizons i The Dust.