Tego tytułu nie trzeba nikomu przybliżać. To amerykański serial stworzony przez Briana Yorkeya, autor zainspirował się książką Jaya Ashera o tej samej nazwie. Jest to opowieść o grupie nastolatków zmagających się z samobójstwem szkolnej koleżanki Hannah Baker. Młoda kobieta pozostawiła po sobie pudełko z dwunastoma kasetami, na których dywaguje dlaczego się zabiła.
Hannah Baker
Cały koncept serialu opiera się na tym, że szkolna tragedia jednoczy grupę dzieciaków, pozornie ze sobą niezwiązanych. Każdy z nich na swój sposób przeżywa to wydarzenie. Jak się okazuje, młodzi ludzie mają podobne problemy. Bohaterowie walczą o akceptację rówieśników, o spełnienie marzeń, o znalezienie miłości, o to, by nie czuć się samotnymi, o przyjaźń. Łączy ich też fakt, że wszyscy znali Hannah Baker. Pomimo że zagościła w ich życiu na dość krótko, odcisnęła na nich ogromne piętno. W każdej grupie rówieśników jest podobna nastolatka – spokojna, przyjazna, która czuje się wyobcowana i za wszelką cenę chce być lubiana. Może nawet znacie osobę z takimi cechami?
Przemiana bohaterów
Clay, Jess, Justin, Alex, Tony, Zach, Tyler to nastolatkowie, których śmierć koleżanki dotknęła najmocniej. Początkowo nie znają powodów, przez jakie dziewczyna targnęła się na swoje życie. Każdy z nich przeżywa sytuację na swój sposób. Najbardziej śmierć Hannah wstrząsnęła Clayem, który zakochał się w dziewczynie i nie zdążył wyznać jej swoich uczuć. Jest to postać skomplikowana. Z jednej strony cichy, zamknięty w sobie chłopak, a z drugiej zmienia się przy głównej bohaterce w osobę otwartą na świat i zaczynającą walkę ze swoimi demonami, by stać się kimś odważniejszym, intensywniej korzystającym z życia oraz chcącym wyjść z cienia.
Jess to przyjaciółka, jakiej potrzebuje każda dorastająca kobieta. Razem z Hannah plotkują o chłopakach czy szukają swojego stylu. Jessica przed nikim nie otwiera się naprawdę, opiera swoje funkcjonowanie na sprawdzonych zachowaniach cheerleaderki i dziewczyny sportowca. Panna popularna przeżywa tragedię, która na zawsze niszczy jej poukładany świat.
Justin to lubiany przez wszystkich sportowiec szkolnej drużyny footballu. W liceum nie ma większych problemów, kłopoty zaczynają się w domu. Nikt z jego środowiska nie zna prawdy prócz jego najlepszego przyjaciela Bryce’a. Śmierć koleżanki ze szkoły wszystko zmienia. Najlepszy kumpel może okazać się śmiertelnym wrogiem, a oparcie zapewnić człowiek dawniej nie dostrzegany. Chłopak nie potrafi się pogodzić z faktem, że ludzie, jakim ufał wcześniej, ujawniają swoją mroczną stronę.
Alex należy do tych bohaterów, po których widać, jak bardzo dorósł i wiele zmian, które zaszły w jego życiu. Odkrywanie własnego ja to jeden z ważniejszych procesów, jaki czeka młodych ludzi. Na początku historii poznajemy wrażliwego chłopca, który podczas kolejnych sezonów odnajduje siebie na nowo i dorasta, wychodząc na prostą. Nie ma lekko, bo po drodze demaskuje, kim jest naprawdę, i początkowo sobie z tym nie radzi. Wszystko staje się łatwiejsze, kiedy wokół ma się prawdziwych przyjaciół wspierających w trudnych zmaganiach.
Tony to typ buntownika, który zawsze biegnie z pomocą, gdy potrzebują go bliscy. Nigdy nie odmawia ratunku, przez co często pakuje się w kłopoty i płaci ogromną cenę za swoją empatię. Od lat przyjaźni się z Clayem. Trzyma się z boku, ale jego zadziorny charakter często sprawia, że znajduje się w centrum różnych wydarzeń. Jako imigrant jest postrzegany przez pryzmat pochodzenia. Walczy o swoje i o lepsze, godniejsze życie dla siebie i ludzi wokół niego.
Zach. Mogłoby się wydawać, że ten popularny chłopak ma łatwy i przyjemny byt, nic bardziej mylnego. Również mierzy się ze swoimi demonami. Śmierć koleżanki, która była mu bliższa niż ktokolwiek by przypuszczał, zmienia go. Mamy tutaj przykład oceniania człowieka przez pryzmat jego przynależności do grupy popularnych sportowców. Jak bardzo Zach przeżył śmierć Hannah, możemy przekonać się w sezonie podsumowującym losy bohaterów.
Pouczający dramat o problemach nastolatków
Serial jest dramatem opowiadającym o tym, jaki wpływ na życie młodych ludzi mają samobójstwa wśród nastolatków. Śledząc losy głównych postaci, warto zobaczyć, jak każda z nich radzi sobie ze stratą. Mogliśmy płakać z bohaterami, wczuć się w ich problemy, odnaleźć w ich przeżyciach swoje własne. Nauczyć się, że to, co śmieszy jedną osobę, drugą doprowadza do płaczu. Zrozumieć, jak przyzwolenie społeczne ma ogromne znaczenie na losy bardziej wrażliwej jednostki i dlaczego zawsze powinniśmy reagować, kiedy ktoś nadużywa swojej siły i pozycji, aby pozostać bezkarnym.