Nie macie pomysłu, jak spędzić wspólny wieczór, a kolejny wypad do kina już was nie ekscytuje? Spieszymy z planszówkową pomocą – tym razem przygotowaliśmy zestawienie tytułów, które sprawdzą, na ile nadajecie na tych samych falach i jak dobrze potraficie się uzupełniać. Gotowi?
Yokai, FoxGames
Na rozgrzewkę proponujemy szybki i łatwy tytuł w klimatach japońskiej mitologii. Wśród szesnastu zakrytych na stole kart kryją się cztery rodzaje duchów. Zadaniem graczy będzie pogrupowanie tych niesfornych demonów w taki sposób, aby w ostatniej rundzie, po odkryciu wszystkich kart, tworzyły one osobne rodziny. W swojej turze gracze muszą podejrzeć dwie karty, a następnie wykorzystując podpowiedzi, udzielić wskazówek, gdzie kryje się konkretna grupa duchów. Brzmi jak zwykłe memory? Niekoniecznie. Komunikacja między graczami jest bardzo ograniczona. To oznacza, że nie można porozumiewać się werbalnie – jedynym sposobem są wcześniej wspomniane karty podpowiedzi, wskazujące konkretny rodzaj ducha. Jeśli w dalszym ciągu to zbyt małe wyzwanie, w instrukcji znajdziecie różne poziomy trudności.
Co powiecie na rozwikłanie kryminalnej zagadki? Jako detektywi musicie wykazać się nie lada sprytem, umiejętnością łączenia faktów, a waszym najbardziej pomocnym narzędziem będzie… smartfon. Dzięki aplikacji dokładnie zbadacie miejsce zbrodni, przesłuchacie świadków oraz przekażecie do analizy próbki i dowody rzeczowe, jakie uda wam się znaleźć. Scenariusze podzielono na łatwe, średnie oraz trudne, co może wpłynąć na długość rozgrywki. Ponadto w edycji specjalnej dołożono okulary VR oraz dwa nowe scenariusze, niedostępne wcześniej w języku polskim. A jeśli macie ochotę na podróż w czasie, sięgnijcie po Kroniki Zbrodni: Millenium, dzięki którym przeniesiecie się do czasów średniowiecza, la belle epoque, oraz w wyruszycie w odległą przyszłość do 2400 roku.
Escape Tales: Dzieci Żmijowego Lasu, Portal Games
Jeśli jesteście miłośnikami escape roomów polecamy serię Escape Tales – rozbudowanych tytułów wypełnionych licznymi zagadkami i łamigłówkami z fabularnym tłem. W trzeciej odsłonie gry wcielimy się w postać Gilberta, który opuszcza mury miasteczka, gdzie dorastał i wyrusza w podróż, aby zrozumieć drzemiące w nim moce. W puszczy czyhają na niego niebezpieczeństwa w postaci groźnych Wężopnączy, ale również sojusznicy… Przygoda Gilberta od samego początku owiana jest tajemnicą, a gracze stopniowo będą ją odkrywać. Oprócz rozwiązywania zagadek zdecydujemy także o losie bohatera, co będzie miało swoje odzwierciedlenie na zakończenie historii, ale również statystykach Gilberta w trakcie gry. Nasze wybory mogą je polepszyć, jak również wpłynąć negatywnie. Nie zraźcie się czasem rozgrywki na pudełku! Jest on przybliżony – w instrukcji znajdziecie wytyczne, w jaki sposób dokonać zapisu rozgrywki. Dzięki temu w łatwy sposób rozpoczniecie partię od ostatniego zapisanego momentu, a zabawa wydłuży się na kilka wieczorów.
Pora wprowadzić trochę rywalizacji i zasiąść do szybkiej Terraformacji Marsa – brzmi jak coś niemożliwego? Wręcz przeciwnie. Jeśli poznaliście już wersję podstawową, znacznie łatwiej rozpoczniecie przygodę z Ekspedycją Ares. Rozgrywkę podzielono na fazy, podczas których wszyscy gracze równocześnie wykonują wybrane akcje. Do dyspozycji posiadamy pięć faz: zagranie zielonych kart projektów, zagranie niebieskich i czerwonych kart projektów, wykonanie akcji z kart, produkcja surowców, oraz dobór kart ze stosu. Główny cel pozostał niezmieniony – gra kończy się w momencie, gdy na planszy wszystkie obszary oceanów zostaną odkryte oraz znaczniki tlenu i temperatury dotrą do ostatniego pola. Tytuł zyskuje na regrywalności dzięki dużej liczbie kart – w pudełku znajdziemy ich aż dwieście czterdzieści cztery – dzięki temu każda partia będzie wyglądała nieco inaczej, wymuszając na graczach przyjęcie innej strategii. Rozgrywka zyska na wartości, gdy zadaniem przegranego będzie chociażby… (dożywotnie) zmywanie naczyń.
Gloomhaven: Szczęki lwa, Albi
Mamy nadzieję, że wystarczająco się rozgrzaliście, ponieważ teraz pora na duży, kooperacyjny projekt, jakim są Szczęki Lwa. W porównaniu do swojej starszej siostry, jest on tytułem open & play. W pierwszych pięciu scenariuszach instrukcja stopniowo wprowadza reguły panujące w grze – dzięki temu gracze nie czują się przytłoczeni ogromem zasad. Nowością są zestawy kart inicjatyw postaci, oznaczone kolejno literami A i B. Są to karty wykorzystywane tylko w początkowych scenariuszach, aby zapoznać graczy z mechaniką i wykorzystaniem inicjatyw w rozgrywce. Do wyboru mamy cztery postacie, a każda z nich posiada inne zdolności, co docenią miłośnicy asymetrii. Scenariusze określają cele, które należy osiągnąć, aby je ukończyć – przeważnie musimy pokonać wszystkich wrogów. Zagrywane karty inicjatyw postaci i potworów określają kolejność wykonywania akcji. Dobra znajomość kart oraz przemyślana strategia to klucz do sukcesu! Stawcie czoła kultystom, bluźnierczym rytuałom i krwawym bestiom.
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.
Używamy technologii takich jak pliki cookies, by przechowywać i/lub otrzymywać dostęp do danych o twoim urządzeniu. Są one niezbędne, by poprawić jakość korzystania ze strony, jak i pokazywać spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na używanie cookies pozwoli nam przetwarzać dane takie jak zachowania podczas przeglądania internetu czy unikalny numer identyfikacyjny. Brak zgody lub jej wycofanie może wpłynąć na funkcje strony.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.