Duch, ciało, krew „Genius Loci” – recenzja książki

-

Niektórzy z nas wierzą w życie po śmierci oraz w to, że dusze pozostają na Ziemi, aby zakończyć niedokończone sprawy i pomóc bliskim w pożegnaniu i odzyskaniu nadziei, że znów się spotkają. Zgon to jedyna rzecz, której jesteśmy pewni. Czasem pragniemy od tego uciec, zatrzymać przemijający czas, lecz bezskutecznie.
Piętno śmierci

Główna bohaterka Ewa, pisarka, przyjeżdża do willi osadzonej pod skałą w małej miejscowości, aby uporządkować rzeczy po zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach przyjaciółce i kuzynce. Jej wrażliwa dusza artystki od razu wyczuwa coś niepokojącego nie tylko w samym domu, ale też w pokoju kobiety i otoczeniu. Im dłużej w nim przebywa, tym jest pewniejsza, że śmierć kuzynki nie była przypadkowa.

Fabułę książki osadzono we współczesnych czasach. Tym trudniej niektórym ludziom zrozumieć, że są na świecie rzeczy, których nie da się wyjaśnić nauką czy Wikipedią. W powieści Ewa styka się z duchami i dziwnymi niewyjaśnionymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Boi się tego, co się wokół niej dzieje, ale wie, że jak porzuci zagadkę śmierci kuzynki, do końca życia nie zazna spokoju. Cygańska dziewczyna jest jej duchem-przewodnikiem pragnącym odzyskać wolność i przejść na drugą stronę. Nie tylko pomaga Ewie, ale też chroni za pomocą krwawnika przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Przyroda z duszą

Na świecie jest wiele miejsc, gdzie zdarzają się niewytłumaczalne zjawiska przyrodnicze oraz pogodowe. Tak się też dzieje we wsi, w której przebywa pisarka. Willę wybudowano pod górą, a miejscowi wierzą, że ta ma duszę i żyje. Staruszka mieszkająca niedaleko willi wie, co się przytrafiło cygańskiej dziewczynce oraz kuzynce bohaterki i próbuje ochronić ją na swój sposób.

Śmierć czeka na każdego

Motywem przewodnim tej książki jest kult śmierci. Niemal w każdym rozdziale odczuwa się smutek, rozpacz, ból po stracie bliskiej osoby i strach przed tym, co czeka nas po drugiej stronie. Autorka w opisach wydarzeń bohaterów próbuje przeprowadzić ich przez żałobę oraz uświadomić, że życie toczy się dalej, ale aby zdjąć czerń z serca i duszy, musimy zamknąć wszystkie rozdziały powiązane ze zmarłymi. Pisarka kilkukrotnie używa słowa Genius Loci. To pojęcie ma kilka znaczeń, ale najczęściej oznacza demona, ducha władającego lub opiekującego się danym miejscem. Często też Genius Loci to tożsamość miejsca lub charakter. W tej książce można przeczytać i poczuć ducha zawartego w treści.

Uwolnienie ducha i miejsca. Podsumowanie

Genius Loci jest powieścią o śmierci, duchach i niewyjaśnionych zjawiskach. Wielu z nas nie wierzy w tego typu rzeczy, ale w tej książce nie można zignorować uczucia niewidzialnej obecności. To nie jest historyjka z radosnym zakończeniem. Nie ma w niej grama światła, ciepła, miłości czy wesołych wydarzeń i żartów. W tej książce są śmierć, strach, ból i przerażenie oraz tajemnica.

genius lociTytuł: Genius Loci

Autorka: Joanna Pypłacz

Liczba stron: 130

Wydawnictwo: IX

ISBN: 978-83-959166-5-6

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Niniejsza książka porusza i skłania do przemyśleń nad śmiercią. Czytając ją, ma się wrażenie, obecności duchów, ale też zmienia się atmosfera otoczenia i spojrzenie na swoje życie. To książka dla osób, które chcą poczuć na sobie zimny powiew powietrza, dreszcz niepokoju i strachu oraz grozy. Powieść Joanny jest lepsza niż niejeden horror, ponieważ pozostawia "Genius Loci" nie tylko w sercu, ale też w umyśle i duszy czytelnika.
Patrycja Sura
Patrycja Surahttps://tangozycia.blogspot.com/
Z zawodu administratywistka zakochana w tańcu towarzyskim i teatrze. Zawsze wynajdzie ciekawe wydarzenia i imprezy nie tylko w Krakowie ale w Polsce. Pełna sarkastycznego i wiedźmowatego humoru osóbka, która znajdzie dla każdego coś dobrego. Pisze recenzje spektakli i książek oraz felietony. Prowadzi bloga w formie powieści oraz stronę na FB: Krakowska Wiedźma.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu

Niniejsza książka porusza i skłania do przemyśleń nad śmiercią. Czytając ją, ma się wrażenie, obecności duchów, ale też zmienia się atmosfera otoczenia i spojrzenie na swoje życie. To książka dla osób, które chcą poczuć na sobie zimny powiew powietrza, dreszcz niepokoju i strachu oraz grozy. Powieść Joanny jest lepsza niż niejeden horror, ponieważ pozostawia "Genius Loci" nie tylko w sercu, ale też w umyśle i duszy czytelnika.Duch, ciało, krew „Genius Loci” – recenzja książki