Niektórzy z nas wierzą w życie po śmierci oraz w to, że dusze pozostają na Ziemi, aby zakończyć niedokończone sprawy i pomóc bliskim w pożegnaniu i odzyskaniu nadziei, że znów się spotkają. Zgon to jedyna rzecz, której jesteśmy pewni. Czasem pragniemy od tego uciec, zatrzymać przemijający czas, lecz bezskutecznie.
Piętno śmierci
Główna bohaterka Ewa, pisarka, przyjeżdża do willi osadzonej pod skałą w małej miejscowości, aby uporządkować rzeczy po zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach przyjaciółce i kuzynce. Jej wrażliwa dusza artystki od razu wyczuwa coś niepokojącego nie tylko w samym domu, ale też w pokoju kobiety i otoczeniu. Im dłużej w nim przebywa, tym jest pewniejsza, że śmierć kuzynki nie była przypadkowa.
Fabułę książki osadzono we współczesnych czasach. Tym trudniej niektórym ludziom zrozumieć, że są na świecie rzeczy, których nie da się wyjaśnić nauką czy Wikipedią. W powieści Ewa styka się z duchami i dziwnymi niewyjaśnionymi zjawiskami nadprzyrodzonymi. Boi się tego, co się wokół niej dzieje, ale wie, że jak porzuci zagadkę śmierci kuzynki, do końca życia nie zazna spokoju. Cygańska dziewczyna jest jej duchem-przewodnikiem pragnącym odzyskać wolność i przejść na drugą stronę. Nie tylko pomaga Ewie, ale też chroni za pomocą krwawnika przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.
Przyroda z duszą
Na świecie jest wiele miejsc, gdzie zdarzają się niewytłumaczalne zjawiska przyrodnicze oraz pogodowe. Tak się też dzieje we wsi, w której przebywa pisarka. Willę wybudowano pod górą, a miejscowi wierzą, że ta ma duszę i żyje. Staruszka mieszkająca niedaleko willi wie, co się przytrafiło cygańskiej dziewczynce oraz kuzynce bohaterki i próbuje ochronić ją na swój sposób.
Śmierć czeka na każdego
Motywem przewodnim tej książki jest kult śmierci. Niemal w każdym rozdziale odczuwa się smutek, rozpacz, ból po stracie bliskiej osoby i strach przed tym, co czeka nas po drugiej stronie. Autorka w opisach wydarzeń bohaterów próbuje przeprowadzić ich przez żałobę oraz uświadomić, że życie toczy się dalej, ale aby zdjąć czerń z serca i duszy, musimy zamknąć wszystkie rozdziały powiązane ze zmarłymi. Pisarka kilkukrotnie używa słowa Genius Loci. To pojęcie ma kilka znaczeń, ale najczęściej oznacza demona, ducha władającego lub opiekującego się danym miejscem. Często też Genius Loci to tożsamość miejsca lub charakter. W tej książce można przeczytać i poczuć ducha zawartego w treści.
Uwolnienie ducha i miejsca. Podsumowanie
Genius Loci jest powieścią o śmierci, duchach i niewyjaśnionych zjawiskach. Wielu z nas nie wierzy w tego typu rzeczy, ale w tej książce nie można zignorować uczucia niewidzialnej obecności. To nie jest historyjka z radosnym zakończeniem. Nie ma w niej grama światła, ciepła, miłości czy wesołych wydarzeń i żartów. W tej książce są śmierć, strach, ból i przerażenie oraz tajemnica.
Autorka: Joanna Pypłacz
Liczba stron: 130
Wydawnictwo: IX
ISBN: 978-83-959166-5-6