„Deathloop” — prezentacja rozgrywki i wskazówki po State of Play

Deathloop, nowa gra Arkane Studios była główną atrakcją ostatniego State of Play. Deweloperzy przygotowali blisko 10-minutowy pokaz rozgrywki i nie tylko.

Deathloop to zmierzająca na PlayStation 5 i PC gra akcji od Arkane Studios, w której wcielimy się w zabójcę na zlecenie Colta, który utknął w pętli czasowej i aby się z niej wydostać musi zlikwidować osiem osób. Oznacza to, że gdy gracz zginie, będzie od nowa przeżywał ten sam dzień, lecz produkcja pozwoli na ponowną eksploracje odwiedzonych już zakamarków wyspy Blackreef.

Prezentacja rozgrywki była główną atrakcją lipcowego wydarzenia State of Play. Jednak oprócz blisko 10-minutowego materiału, na którym zaprezentowano jeden ze sposobów na zabicie Wizjonera, Aleksisa Dorseya (wykorzystanie karnekinezy — umiejętności pozwalającej miotać ludźmi jak szmacianymi lalkami) Bethesda zdradziła kilka przydatnych informacji.

Blackreef to żywa wyspa z setkami historii do opowiedzenia. Poświęcenie odrobiny czasu na eksplorację jej zakamarków może okazać się bardzo lukratywne. Odwiedzając to samo miejsce o różnych porach dnia, możesz odkryć nowy element fabuły DEATHLOOP lub wskazówkę, która pomoże ci przerwać pętlę czasu. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet podsłuchać rozmowę, która doprowadzi cię do przydatnego przedmiotu lub interesującej okazji.

Co ciekawe, pętla czasowa powoduje amnezję u wszystkich mieszkańców wyspy Blackreef.

Ludzki umysł nie jest w stanie znieść wieczności, więc po pewnym czasie spędzonym w pętli czasu mieszkańcy Blackreef zaczęli doświadczać pewnych… efektów ubocznych. Wszyscy przebywający na wyspie ludzie – w tym nasz bohater Colt – cierpią na amnezję: nie pamiętają, od jak dawna powtarzają ten sam dzień. Jedyną osobą, która zdaje się nie cierpieć na zanik pamięci, jest nemezis Colta, Julianna, która pamięta wszystko i chętnie wykorzystuje swoją wiedzę przeciwko niemu. Jak bronić się przed atakami osoby, która jako jedyna na wyspie wie wszystko? No cóż, z nieznanych na początku gry przyczyn Colt również zaczyna zachowywać wiedzę i wspomnienia między kolejnymi iteracjami pętli. Dotąd Julianna wyprzedzała go o dziesięć kroków – teraz to on zaczyna zmniejszać dzielący ich dystans.

Dlatego, mimo iż twórcy przygotowali w grze wiele wskazówek, dla głównego bohatera często będą wydawać się niespójne lub dezorientujące. Jednak poznając kolejne tajemnice Blackreef wszystko nabierze sensu.

Deathloop inspiruje się gatunkiem roguelike, lecz nie zawsze po zgonie gracz zostanie z pustymi rękami, bo otrzyma m.in. możliwość cofnięcia czasu.

Grając w DEATHLOOP, w końcu odkryjesz substancję zwaną rezyduum, która pozostaje po zabitych eternalistach i wizjonerach. Po odblokowaniu potencjału rezyduum, wykorzystasz go do zachowywania na stałe między kolejnymi iteracjami pętli ulubionych umiejętności i elementów wyposażenia. W chwili śmierci upuścisz całe niewykorzystane rezyduum, ale nawet zgon nie musi oznaczać rozpoczynania dnia od nowa, jeśli masz w zanadrzu powtórkę. Powtórka to jeden z twoich największych sojuszników na Blackreef. Dzięki tej mocy odblokowywanej na początkowym etapie gry śmierć nie oznacza automatycznego restartu dnia. Po zgonie zyskasz dwie szanse na niewielkie cofnięcie czasu, przez co możesz uniknąć rozpoczęcia nowej iteracji pętli. Po użyciu powtórki czas cofa się wyłącznie dla Colta. Jak widać na materiale z dłuższą rozgrywką, powtórka nie wpływa na Blackreef – wszyscy zabici wcześniej wrogowie pozostają martwi. Jeszcze jedna ważna uwaga: zabicie Julianny przywraca wykorzystane powtórki, więc warto zapolować na łowczynię.

Warto też zauważyć, że po ukończeniu prologu twórcy dadzą graczowi sporą swobodę w wykonywaniu misji.

Po ukończeniu prologu cała wyspa (i cały dzień) stoi przed tobą otworem – możesz swobodnie przenosić się między porami dnia i dzielnicami Blackreef. Nie ma żadnego zegara, na który musisz uważać. Czas płynie tylko wtedy, gdy ukończysz działania, które postanowisz przeprowadzić w danej dzielnicy – pamiętaj tylko, że o każdej porze dnia odwiedzić możesz tylko jedną wybraną przez siebie dzielnicę. Sposób eksploracji zależy wyłącznie od ciebie. Powiedzmy, że rozpoczynasz nową iterację pętli, ale wiesz, że istnieje coś, czego potrzebujesz w przyszłych iteracjach, a co można znaleźć wyłącznie pod koniec dnia. Możesz pominąć pierwsze trzy pory dnia i przejść prosto do swojego celu w tej iteracji. Jeśli celem jest konkretna broń lub zdolność, to możesz wykorzystać rezyduum, aby zachować zdobyty łup w przyszłych pętlach. Jeśli celem jest wiedza… No cóż – w DEATHLOOP wiedza to potęga.

Grzegorz Cyga
Grzegorz Cyga
Ten człowiek cały czas gra. Na komputerze, na konsolach PlayStation i na nerwach sąsiadów z racji, że jego bronią w realnym świecie jest gitara elektryczna.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu