Czas na Barbarzyńskie komponenty! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

-

W zeszłym tygodniu dowiedzieliście się o czym jest gra oraz w kogo się wcielicie podczas epickich walk. Dzisiaj przyszła kolej na przedstawienie poszczególnych elementów gry. Dzięki temu dowiecie się, jak wyglądają karty herosów, po jakiej planszy będziecie się poruszać oraz z jakimi wyzwaniami przyjdzie wam się zmierzyć. Topory w dłoń, ruszamy na podbój świata Obscurii!
Punkty Chwały i Hańby

Punkty Chwały są nagrodą po zwycięskiej walce. Punkty Hańby otrzymujemy po walce przegranej. Walczymy o to, by zdobyć jak najwięcej złotych – Punktów Chwały, a jak najmniej czarnych – Hańby.

Punkty Chwały pełnią również rolę waluty w grze. Używając ich możemy odblokować nowe umiejętności swojego bohatera, lub zdobyć ekwipunek i artefakty. W trakcie gry niestety nie możemy się pozbyć Punktów Hańby, te pozostają z graczem do końca rozgrywki.

Karty Herosów

Każdy heros posiada trzy unikalne umiejętności. Z pierwszą z nich rozpoczynamy grę, natomiast resztę odblokujemy w trakcie rozgrywki za zdobytą Chwałę. Odblokowane umiejętności oznaczamy niebieskim żetonem z symbolem pucharu.

Z prawej strony znajduje się Tor Gniewu, gdzie oznaczymy swoją furię. Gniew zaznaczamy fioletowym żetonem z symbolem płomienia.


Na dole widnieje Tor Masy z widocznym symbolem topora. W tym miejscu umieszczamy czerwony żeton z toporem. Masa pokazuje, jak potężny jest heros, czyli jak sprawnie potrafi kopać tyłki! W trakcie gry będziemy rosnąć w siłę zdobywając umiejętności oraz Oręż Królów.

Oręż Królów

Oręż Królów znajdziemy w leżących przy planszy Kopcach Królów. Wśród nich mamy do wyboru potężne bronie i zbroje, które będziemy nosić w boju (lub gromadzić w plecaku). Na koniec gry cały zgromadzony przez nas ekwipunek będzie liczył się przy wyłanianiu zwycięzcy.

Broń oznaczono mieczem i toporem, a zbroję hełmem. Im więcej gwiazdek widnieje na karcie, tym bardziej skuteczny w boju jest dany artefakt! Po lewej stronie karty, od góry, podano koszt w Punktach Chwały, który musimy poświęcić, żeby zdobyć dany ekwipunek, a poniżej bonus do Masy, jaki dostaniemy używając danego artefaktu.

Karty Wyzwań

Oto straszliwe przeciwności, które staną na naszej drodze ku chwale! Karty Wyzwań podzielono na cztery talie, każda z nich leży przy jednym z pól planszy. Wyzwania oznaczono na rewersie inną wartością Punktów Chwały.

Wyzwania, tak jak herosi, również posiadają swoją Masę, oznaczoną symbolem topora, oraz umiejętność, która utrudni herosom podboje.

Żetony Łupu i Wór Łupów

Łupy to dodatkowe nagrody, które zdobędziemy po zwycięskiej walce wyciągając je z beżowego worka. Wszystkie Żetony Łupu są jednorazowe, więc ich użycie oznacza, że po walce musimy je odrzucić.

Żetony Nałożnic: Oddane nam groupies i uratowane księżniczki z chęcią zaoferują nam swoje wsparcie. Odrzucając ten żeton możemy przerzucić swoją kość.

Żetony Wierzchowców: Kim byłby barbarzyński wojownik bez oddanego, włochatego wierzchowca? W trakcie gry możemy dosiąść swoich bestii, aby przemieścić się na dowolne pole, a także zdobywać bonusy do Masy nas czas najbliższej walki.

Żetony Wałówki: Zapasy, bez których żaden heros nie rusza w dzicz! Wałówki zjemy w trakcie walki , żeby zdobyć tymczasowy bonus do Masy.

Masa zdobyta z Żetonów Łupu jest tymczasowa, dlatego nie dodajemy tej wartości na Torze Masy bohatera.

Pola planszy

Możemy podziwiać na nich Wielką Górę Herosów w swej własnej górskiej osobie. Należy zwrócić uwagę, że każde pole ma dwie strony – na jednej znajduje się sama góra, a na drugiej żarłoczne macki Limbo, które pochłaniają planszę w trakcie rozgrywki!

Symbole znajdujące się na planszy:

 • Punkty Chwały: informują nas, ile chwały zdobędziemy po zwycięskiej walce na danym polu.
 • Punkty Hańby: po przegranej walce, na danym polu, otrzymamy określoną ilość minusowych punktów.
 • Masa przeciwników: widniejąca z prawej strony planszy, oznaczona toporem, informuje, jak potężnych przeciwników spotkamy na tym polu.
 • Kopce Królów: znajdujące się na przecięciach pól, oznaczone gwiazdkami, wyznaczają miejsca, w których należy umieścić karty Oręża Królów.
 • Zasady pól: Każde pole planszy posiada własną zasadę, reprezentowaną symbolami.

Strona Wielkiej Góry Herosów:

 • Na polu z przekreśloną szóstką nigdy nie będą eksplodowały kości.

Strona Limbo:

 • Na polu z przekreślonym sercem nie możemy zagrywać Żetonów Nałożnic.
 • Przekreślona dłoń z workiem informuje o tym, że w tym miejscu nie otrzymamy Żetonu Przeznaczenia w walce.
 • W miejscu, gdzie widnieje potwór i piątka, kości Kart Wyzwań wybuchną przy wyniku pięć i sześć.
 • Masa Macek: znajdziemy je wyłącznie po stronie Limbo. Oślizgłe macki mrocznych bogów sprawiają, że wszystkie Karty Wyzwań, z którymi będziemy walczyć na tym polu dostaną większy bonus do Masy!
 • Tor Czasu: pokazuje postęp rozgrywki. Niektóre z pól oznaczono symbolem Czaszki lub Łupu. Kiedy Totem Czasu przesunie się na to pole, wszyscy Herosi dostaną odpowiednio: jedną Czaszkę Zguby albo jeden losowy Żeton Łupu.

Żetony Przeznaczenia i Wór Przeznaczenia

Kiedy wszystko inne zawiedzie, czarny Wór Przeznaczenia jest naszą ostatnią szansą na zwycięstwo i chwałę. Możemy sięgnąć do niego raz w trakcie każdej walki, kiedy będziemy przegrywać lub remisować. Musimy być ostrożni, ponieważ oprócz bonusów do Masy, możemy również trafić na Żeton Klęski (z wykrzyknikiem), a wtedy Mroczni Bogowie wpakują nas w jeszcze większe bagno!

Czaszki Zguby

Te złowrogie artefakty są dziełem niesławnego czarnoksiężnika Katam Dooma. Kartę Czaszki Zguby dociągamy za każdym razem, gdy przegrywamy walkę, a używając ich możemy utrudnić życie swoim przeciwnikom. Albo heros szybciej dotrze na szczyt, albo jego oponenci szybciej sięgną dna.

Zużyte Czaszki Zguby kładziemy obok talii, z której je dobraliśmy. Kiedy talia się skończy, przetasowujemy wszystkie zużyte czaszki i tworzymy z nich nową talię.

Totem Czasu

Ten chwalebny monument odmierza czas, który pozostał barbarzyńcom do końca gry, gdy mackowaty chaos Limbo pożre Wielką Górę Herosów.

Totem Czasu porusza się do przodu na Torze Czasu zawsze, gdy upłynie jedna pełna runda, czyli po wykonaniu wszystkich akcji graczy.

Żetony Szybszej Zagłady

Możemy użyć tych żetonów do zakrycia kilku pól na Torze Czasu, w celu skrócenia długości rozgrywki.

A jak prezentują się komponenty po rozłożeniu gry?

Poniżej zapoznacie się z Gniewem Barbarzyńców po rozłożeniu wszystkich elementów na stole. Całość prezentuje się barbarzyńsko!

Lista wszystkich komponentów, czyli co znajdziemy w pudełku

4 dwustronne pola planszy

5 Kart Herosów

5 kartonowych pionów postaci wraz z plastikowymi podstawkami

15 Żetonów rozwoju herosa, podzielonych na 3 kategorie:

5 Żetonów Umiejętności

5 Żetonów Masy

5 Żetonów Gniewu

45 Kart Wyzwań

25 Kart Oręża Królów

20 Kart Czaszek Zguby

24 Żetony Łupu, podzielonych na 3 kategorie:

8 Żetonów Nałożnic

8 Żetonów Wierzchowców

8 Żetonów Wałówki

1 Wór Łupów

XX żetonów Punktów Chwały

XX żetonów Punktów Hańby

14 Żetonów Przeznaczenia

1 Wór Przeznaczenia

Totem Czasu

5 kości

Instrukcja

Wszystkie opisy dotyczące komponentów gry mogliśmy dla was opublikować dzięki uprzejmości autorów. Bardzo dziękujemy! Tekst powstał na podstawie instrukcji prototypowej wersji Gniewu Barbarzyńców.

W kolejnym artykule dowiecie się, jak wygląda tura gracza oraz w jaki sposób staniecie do walki z herosami i potworami. Jeżeli chcecie śledzić losy gry na bieżąco, koniecznie obserwujcie Gniew Barbarzyńców na Facebooku. Możecie też zapisać się do listy obserwujących projekt na serwisie wspieram.to.

Niech Gniew będzie z wami!

Sylwia Smolińska
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.

Inne artykuły tego redaktora

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu