„Nowa Fantastyka”, jak i cały świat masowej kultury, jakby lekko się wyciszyła. Czy to jednak pauza przed powrotem na plan zdjęciowy lub do redakcji, czy, parafrazując powiedzenie, cisza po burzy, nadal można w niej znaleźć i kilka nowinek, i odniesień do dawnych, dobrych czasów oraz więcej opowiadań niż można by się spodziewać.
Temat z okładki
Marcin Zwierzchowski miał okazję obserwować prace na planie drugiego sezonu The Umbrella Academy, serialu stworzonego na podstawie komiksu Gerarda Waya, i porozmawiać z aktorami o produkcji. Aidan Gallagher (Pięć), Emmy Raver-Lampman (Allison) i Tom Hopper (Luther) podzielili się swoimi doświadczeniami zza kulis. Przy okazji autor artykułu zwraca naszą uwagę na to, jak szybko znudziło nam się typowe kino superbohaterskie i herosi w kółko ratujący świat. Nastał czas, w którym widz zaczyna doszukiwać się więcej, chce widzieć, że postaci obdarzone niezwykłymi mocami mogą mieć także ludzkie oblicza.
Współczesny świat
Marek Starosta w swoim cyklu Zastrzyk przyszłości prezentuje nam Opowieść z automatu, którą jest pierwszy spot reklamowy stworzony przez sztuczną inteligencję. Czy nieczułe AI potrafi wykreować coś, co trafi do emocjonalnej strony człowieka i czy tym samym nie zapewni sobie prawa do udziału w tworzeniu większych produkcji?
Rafał Kosik z kolei w swoim felietonie zwraca uwagę na nieco bliższe nam zagadnienie Osobowości rozszerzonej, której doświadczamy na co dzień. Szczerze, ja sama raczej nie zastanawiam się nad tym, w jak dużym stopniu polegam na małym, świecącym prostokącie, trzymanym przeze mnie w dłoni. Czy notatki, zdęcia przechowywane w chmurze, dane na dyskach nie są rozszerzeniem naszej pamięci?
W kinie niewiele się dzieje
Dlatego czasem wracamy do klasyki. W tym numerze Dawid Muszyński prezentuje wywiad, który przeprowadził z Seanem Austinem, kojarzącym się głównie z rolą Sama, wiernego przyjaciela Frodo z Władcy Pierścieni. Co jeszcze ma do powiedzenia aktor oprócz: Rolę Sama załatwił mi tata?
Jak to jest z producentami? To przyjaciele czy wrogowie? Ten temat porusza w swoim artykule Bartek Czartoryski. Na szczęście dla osób, które mniej orientują się w subtelnych różnicach pomiędzy producentami, producentami wykonawczymi i ogromem innych stanowisk związanych z amerykańskim przemysłem filmowym, autor wyjaśnia, czym zajmują się poszczególni ludzie oraz przeprowadza czytelnika przez szereg zmian, jakie przeszła ta branża na przestrzeni lat i kolejnych kultowych produkcji.
Łukasz Orbitowski natomiast, wracając do starszych produkcji, prezentuje odmienne, ciekawe spojrzenie na ich moralne i emocjonalne aspekty. Tym razem staje w opozycji do przesłania zawartego w Linii życia Joela Schumachera. Bo czy rzeczywiście wystarczy przeprosić, by wymazać winę i uspokoić sumienie?
A rynek wydawniczy?
Tu jest lepiej. Książką miesiąca została Przeklęta Franka Millera i Thomasa Whellera, czyli intrygująca wariacja na temat mitu arturiańskiego. Rafał Śliwiak natomiast poleca dwie ciekawe powieści. Imperium w płomieniach autorstwa Johna Scalziego, czyli drugi tom opowieści o losach ludzkich kolonii oddalonych od siebie o lata świetlne, oraz Gdzie dawniej śpiewał ptak Kate Wilhelm, będącą diagnozą aktualnych problemów cywilizacyjnych. Pozostałe polecane książki to Na ostrzu noża napisana przez Patricka Nessa, Czerń nie zapomina Agnieszki Hałas, dwa tomy z cyklu Księżycowe Miasto Sarah J. Maas oraz Mit o Alarze Ryszarda Feina.
W artykule Z fantastyką wśród zwierząt Andrzej Kaczmarczyk także w dużej mierze nawiązuje do literatury, a w szczególności do tej przeznaczonej dla nieco młodszego czytelnika. Przedstawia, jak autorzy podchodzą do ukazywania świata zwierząt, często z ich perspektywy.
Łukasz Czarnecki natomiast, wraz z doktorem Pawłem Dybałą, zagłębia się w orientalny świat i szuka Wampirów wśród gejsz. Jest to ciekawy wywiad z tłumaczem i badaczem japońskiej popkultury, który pokazuje nam, jak wzorzec „zachodniego” wampira wpłynął na ukazywanie go w mangach i anime.
Dla miłośników gier
Radosław Bożek prezentuje garść informacji o grach RPG, a Łukasz Wiśniewski dzieli się pierwszymi wrażeniami z Warewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest, stworzonej na bazie jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce systemów RPG. Nie jestem fanką, ale przyznaję, że opis wywarł na mnie pozytywne wrażenie.
Ilość czy jakość?
Ucieszyłam się, widząc, ile opowiadań przygotowano w tym numerze. Niestety, wyłączając dzieło Johna R. Fultza, Zasmakować w świetle gwiazd, kojarzące mi się z filmem Pasażerowie, w którym wszystko poszło nie tak, oraz Przewodnik Wiedźmy po Ucieczkach: Praktyczne kompendium fantazji o portalach, gdzie Alix E. Harrow wprost magicznie pisze o książkach, trudno mi było przez nie przebrnąć. Nie wykluczam jednak, że komuś nie spodoba się choćby Golgota napisana przez Dave’a Hutchinsona przewidująca karę dla ludzkości, czy Głos Słońca Marty Magdaleny Lasik, będący pięknym nawiązaniem do kultury japońskiej.
Powrót do gry
„Nowa Fantastyka”, może nieco bardziej nieśmiało i bezpiecznie, nadal dostarcza wartościowych i ciekawych treści, radząc sobie wspaniale zarówno z ukazującymi się nowościami, jak i wracając do dobrze znanych klasyków.