Cel, ryzyko, zimna kalkulacja. „Kwestia ceny” – recenzja audiobooka

-

Dość długo szukałam słów, by opisać i ocenić audiobook Kwestia ceny, który pojawił się niedawno w empikGo jako oryginalna produkcja tej platformy. A przede wszystkim, jak do niego zachęcić? Jeśli słowa „naprawdę warto!”, to za mało i jeszcze nie przesłuchujecie choćby dostępnego w aplikacji darmowego fragmentu, pozwólcie, że uzasadnię swoje stanowisko.

Przyznam szczerze, że podchodziłam do tej produkcji bardzo sceptycznie. I nie chodzi tu o formę podania, ponieważ audiobooki od dłuższego czasu towarzyszą mi w codziennej pracy. Miało to być moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Miłoszewskiego i kompletnie nie wiedziałam, czego oczekiwać. Niestety, książka okazała się thrillerem przygodowym. Na szczęście, mimo niezgodności gatunkowej, ciekawość zwyciężyła.

Ku przygodzie

Historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych dzieł, Zofia Lorenz, przyjmuje zlecenie na odnalezienie zbiorów Benedykta Czerskiego przywiezionych z Syberii. Ma nadzieję, że dzięki współpracy z naukowcem Bogdanem Smugą pomoże mężowi, stopniowo tracącemu pamięć. Wraz z bohaterami czytelnik rusza na wyprawę na Sachalin, Przeklętą Wyspę, potem dalej do Paryża oraz, na statku widmo, na nieznane oceaniczne wody, podejmując walkę o ratunek dla ludzkości.

Wprowadzenie do tej przygody, czyli opisanie dziejów Czerskiego i późniejsze samotne poszukiwania, prowadzone przez Smugę, sprawiają wrażenie niepowiązanych ze sobą historii, czytelnik ma wrażenie, że to zbiór kilku opowieści. Jednak z czasem sprawnie łączą się one w całość, a akcja nabiera tempa i nieprawdopodobnie wciąga.

Bohaterowie i ich głosy

Bogdan Smuga, czytany przez Arkadiusza Jakubika, to zimny naukowiec, opanowany przez ideę ocalenia ludzkości. Zofii Lorenz, historyczce sztuki, znanej fanom Miłoszewskiego z powieści Bezcenny, głosu udziela Aleksandra Popławska. Towarzyszy im Rafał Zawierucha, jako agent Marcel Kluzka i sam autor książki, wcielający się w rolę starego marynarza. W roli narratora obsadzono ulubiony głos Miłoszewskiego – Filipa Kosiora. Właśnie dlatego ostatecznie zdecydowałam się na wysłuchanie tej produkcji, ponieważ jego głos i sposób czytania powieści uwiódł mnie między innymi podczas słuchania Opowieści z meekhańskiego pogranicza Roberta M. Wegnera. Łącznie w słuchowisku brało udział czterdziestu aktorów, jego reżyserem został Krzysztof Czeczot, a twórcą scenariusza sam autor powieści.

Całość zrealizowana jest po mistrzowsku. Wprawdzie niektórzy użytkownicy aplikacji w komentarzach narzekają, że przeszkadza im to, co dzieje się w tle, w moim odczuciu jednak odgłosy burzy, fal oceanu, czy latających za uchem moskitów pozwalają jeszcze lepiej poczuć klimat powieści. To także zupełnie inne doświadczenie niż słuchanie klasycznego audiobooka, gdzie brakuje dźwięków i szumów, które otaczają bohaterów, a tekst czytany jest przez jednego lub dwóch lektorów.

Spotkanie z historią

Kwestia ceny to nie tylko akcja i przygoda, ale także rozważania o sile przekonań, walce i ideach, prawie do równości, o problemach trapiących współczesny świat, takich jak przeludnienie i zmiany klimatu. Natomiast postać Benedykta Czerskiego stworzona została na wzór polskiego badacza i etnografa Bronisława Piłsudskiego, brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Zajmował się on ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, zamieszkującym Sachalin. Miłoszewski także wspomina o nich w powieści, zachęca  też czytelnika, by bliżej przyjrzał się badanym przez polskiego zesłańca zagadnieniom w posłowiu podając tytuły, do których warto, jego zdaniem, sięgnąć.

Efekt wart kosztów?

Książka to połączenie nie tylko wciągającego thrillera z literaturą przygodową, to także znakomite elementy komediowe i sensacyjne, inteligentne zabawy słowne, piękny język i liczne odniesienia oraz aluzje dotyczące aktualnych wydarzeń. Miłoszewski umieścił tutaj także silne postaci kobiece zarówno w osobie profesorki Zofii Lorenz jak i złodziejki dzieł sztuki Lisy. Bardzo ciekawym elementem jest także podanie kluczowych wyrazów i zwrotów pojawiających się w danym rozdziale.

Chociaż cała historia jest niezwykle wciągająca, wzbudza wiele emocji oraz skłania czytelnika do przemyśleń, to o wiele lepiej podróżowało mi się z bohaterami po Syberii i poszukiwało skarbów dawnej cywilizacji na Sachalinie niż pływało statkiem widmo w drugiej połowie książki, gdzie akcja pędziła niemal na złamanie karku. Na wspomnianych stepach miała też miejsce moja ulubiona scena spotkania z misiem.

Za audiobooka dziękujemy EMPIK GO

Cel, ryzyko, zimna kalkulacja. „Kwestia ceny” – recenzja audiobookaTytuł: Kwestia ceny

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Czyta: Kosior Filip, Popławska Aleksandra, Zawierucha Rafał, Jakubik Arkadiusz

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

Czas: 15 godz. 42 min.

ISBN: 978-83-272-6760-3

podsumowanie

Ocena
9.5

Komentarz

Słuchowisko zrealizowane na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego, to uczta dla ucha i doskonała literatura przygodowa z elementami komedii i sensacji.
Patrycja Smaga
Patrycja Smaga
Zawód: Grafik, chociaż ani artystką ani projektantem się nie czuje. Posiada aspiracje na ilustratora. Typ osobowości: Introwertyk, domator o trybie wieczornym – sowa. Inne przypadłości: książkoholizm, serialoholizm, kinomania. Znaki szczególne: Duże okulary, nieobecny wzrok, książka pod ręką.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Słuchowisko zrealizowane na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego, to uczta dla ucha i doskonała literatura przygodowa z elementami komedii i sensacji. Cel, ryzyko, zimna kalkulacja. „Kwestia ceny” – recenzja audiobooka