Kilka dni temu swoją premierę miała książka Chilli Poli Rewako, powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar. Niebawem będziecie mogli przeczytać u nas jej recenzję. Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z autorką pozycji. Panie i panowie, oto Pola Rewako.
Popbookownik: Mea to bardzo skomplikowana postać – zdeterminowana nastolatka, która swoimi czynami chce zwrócić uwagę społeczeństwa. Skąd pomysł na kreację tak kontrowersyjnej bohaterki?
Pola Rewako: Całe Chilli to taki mój manifest do społeczeństwa, by się ocknęli i zaczęli doceniać to, co mają, cieszyli się chwilą i sięgali po marzenia. Wokół tego mojego przesłania zbudowałam fabułę i bohaterów. Mea ma to samo przesłanie i swoimi czynami stara się dotrzeć do ludzi i ocknąć ich z letargu. Działa w dość brutalny sposób, bo tylko tak zostanie usłyszana.
PB: Czy w jakiś sposób utożsamiasz się z główną bohaterką Chilli? Ma ona jakieś Twoje cechy? Jeżeli tak, to co Was łączy, a co dzieli?
PR: Na pewno nie założyłabym Grupy Demolka i nie niszczyłabym Gdańska, ale mamy sporo wspólnego – od tego samego światopoglądu, przez zainteresowanie do psychologii, po wspólne ulubione zespoły muzyczne. No i mamy ten sam tatuaż.
PB: W trakcie czytania książki moją uwagę przyciągnęła duża ilość tekstów piosenek oraz odwołań do muzyki. Przede wszystkim chodzi mi tu o 30 Seconds to Mars. Co ciekawe, sama bohaterka książki uczestniczy w koncercie tego zespołu. Dlaczego wybrałaś akurat tę kapelę? Jesteś z nią jakoś szczególnie związana?
PR: Był to swojego czasu mój ulubiony zespół i jest w książce dużo odniesień do niego, nawet imię i nazwisko głównej bohaterki.
PB: Studentka studiów ekonomicznych napisała książkę poruszającą kwestie psychologiczne. Skąd u Ciebie wiedza na ten temat? Jak zdobywałaś informacje, pisząc Chilli?
PR: Psychologia to moje hobby. Od dawna się interesowałam tym, jak działa mózg, co definiuje nasze zachowania itp. Wiedzy fachowej nie mam, ale zanim zaczęłam pisać Chilli przez 11 miesięcy się przygotowywałam i czytałam sporo podręczników do psychologii oraz artykułów psychologicznych.
PB: Jaki najważniejszy przekaz płynie z Twojej książki? Co chciałabyś, aby ludzie po jej przeczytaniu sobie uzmysłowili?
PR: Przede wszystkim, by nauczyli się doceniać to, co mają. Niestety żyjemy w takich czasach, że człowiek docenia daną rzecz dopiero jak ją straci. Tak nie może być. Poprzez Chilli, ale też poprzez moją historię, jak po 7 latach pracy udało mi się znaleźć wydawcę i wydać książkę, chcę także zachęcić ludzi do sięgania po marzenia. Chcę pokazać, że wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć i sporo nad tym pracować.