Obudź w sobie odkrywcę! „Atlas Lądów Niebyłych” – recenzja książki

-

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się fantazjować o nieodkrytych lądach i wspaniałych przygodach, koniecznie przeczytaj Atlas Lądów Niebyłych!
Niefortunny tytuł

Według internetowego słownika języka polskiego atlas to zbiór map, plansz, tablic i tym podobnych, wydany w formie książki lub albumu[1]. Uważam, że ta definicja nie określa, czym jest recenzowana pozycja, ponieważ autor poza ilustracjami przedstawiającymi obraz powierzchni jakiegoś obszaru umieścił obszerne opisy dotyczące dziejów danego lądu oraz odkrywców o nim wspominających.

Zatem Atlas Lądów Niebyłych to nie tylko ciesząca oko i pobudzająca wyobraźnię publikacja, ale też dawka łatwo przyswajalnej historii. Zainspirowani zawartością pozycji czytelnicy mogą przecież poszukać więcej informacji na określony temat, zatem będą się rozwijać. Ponadto Edward Brooke-Hitching zamieścił również w swojej książce zdjęcia i portrety ludzi związanych z danym lądem, co nie tylko zwiększa walory estetyczne, ale też dopełnia opisywane historie.

Do odważnych świat należy!

Dzięki tej książce możemy zrozumieć, czym kierowali się znani odkrywcy, którzy przecież niejednokrotnie ryzykowali zdrowiem – a nawet życiem – podczas swoich podróży w nieznane. Poznamy wielkich nawigatorów i zdolnych marynarzy, ale również oszustów i bezwzględnych naciągaczy. Ludzi szukających chwały i pragnących wyjaśnić niepotwierdzone teorie uczonych.

Ponadto Atlas Lądów Niebyłych to doskonała książka dla osób stawiających pierwsze kroki w poznawaniu historii kartografii. Jest tak głównie dlatego, że zamieszczone w nim mapy pokazują, jak na przestrzeni wieków zmieniało się postrzeganie świata.

Po co właściwie nam takie książki?

Uważam, że tego typu publikacje poza oczywistą funkcją poznawczą, przekazują treści historyczne, przede wszystkim pobudzają naszą wyobraźnię. Wydrukowane w Atlasie mapy mogą przydać się pisarzom podczas tworzenia nowych fantastycznych światów, a nawet RPG-owcom szukającym ciekawych miejsc do gry. Dodatkowo dochodzi oczywiście walor estetyczny, co przyczynia się do tego, że publikacja Brooke-Hitchinga jest doskonałym pomysłem na prezent zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Polecam jednak czytać jedną, dwie historie dziennie, by móc rozsmakować się w opisanych historiach. Warto też poświęcić czas na analizę przedrukowanych map, ponieważ większość z nich jest po prostu piękna!

[1] Słownik języka polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl/szukaj/atlas.html, [odczyt: 05.04.2018r].

 

Obudź w sobie odkrywcę! „Atlas Lądów Niebyłych” – recenzja książki

 

Tytuł: Atlas Lądów Niebyłych
Autorka: Edward Brooke-Hitching
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 256
ISBN: 978-83-8062-185-5

Wiktoria Mierzwińska
Wiktoria Mierzwińska
Crazy dog lady zakochana w Batmanie. Czyta dużo, nałogowo ogląda seriale i nie może żyć bez herbaty, czekolady i żółtego sera.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu