W Książnicy Pomorskiej cyklicznie odbywają się spotkania, których celem jest promowanie debiutujących autorów. W kameralnej atmosferze pisarze mogą przeżyć miłe chwile z publiką, bez stresu i tremy. O tym, że warto czytać, wiemy wszyscy, jednak wielu z nas zapomina, że rozmowa o literaturze również jest bardzo ważna.
Czyste zło
Na wczorajszym spotkaniu promocyjnym miałam przyjemność porozmawiać z Dawidem Przybyszem, autorem książki Czyste zło. Potęga Nieumarłych. Ten młody pisarz ze Szczecina na co dzień jest nauczycielem w szkole podstawowej. Zatem fakt, iż wykreował tak nietypowego protagonistę, jak książę Ovin – który staje na czele Sojuszu Nieumarłych – może być dla niektórych zaskakujący. Przybysz jednak, mimo relatywnie niewielkiego pisarskiego doświadczenia, ma dokładną wizję tego, co i w jaki sposób chce przekazać. Do swojego pomysłu podchodzi kompleksowo, ponieważ premierze Potęgi Nieumarłych – pierwszego tomu trylogii – towarzyszy wydanie klipu promocyjnego w całości stworzonego przez autora.
Bo ja zawsze robię wszystko odwrotnie
Potęga Nieumarłych to książka, której bohaterami są niegodziwcy. Jednak autor nie skupia się na opisaniu odwiecznego starcia dobra ze złem, a walce o przetrwanie tych, którzy zazwyczaj pełnią w powieściach role antagonistów.
Bardzo spodobało mi się to, kiedy Przybysz bez strachu przeczytał fragment drugiego tomu Czystego zła. Uważam, że publiczne przytoczenie tekstu będącego przed korektą wymaga szczególnego rodzaju odwagi. Jednakże jest to przede wszystkim wyjście do czytelnika z inicjatywą. Dzięki temu zabiegowi nabiera się zaufania do pisarza. Ponadto nie ukrywam, że poczułam się na swój sposób wyróżniona. Gdyby tak każdy autor zgadzał się uchylić rąbka tajemnicy odnośnie właśnie pisanej książki…
Dlaczego warto rozmawiać
Dzięki spotkaniom autorskim mamy szansę nie tylko poznać twórców i posłuchać, czym się kierowali, pisząc daną książkę, czy co chcieli w niej przekazać. Przede wszystkim tego typu imprezy wywołują dyskusje o literaturze. Warto rozmawiać i wymieniać poglądy oraz konfrontować nasze opinie z przemyśleniami innych, ponieważ dzięki temu się rozwijamy i poznajemy nowych ludzi. Możemy wówczas przekazać posiadaną w danym temacie wiedzę kompletnemu laikowi lub usłyszeć od specjalisty odpowiedzi na pytania, które zrodziły się podczas czytania w naszych głowach.
Na zakończenie
Dawidzie – zwracam się personalnie, ponieważ wiem, że to czytasz – życzę powodzenia na dalszej pisarskiej drodze i trzymam za Ciebie mocno kciuki! Pierwsze koty za płoty, a z każdym nowym doświadczeniem będzie już tylko lepiej. Zostań taki pozytywny i otwarty wobec czytelników, jak teraz!