Wampiry to istoty, które od wielu lat stale spotykamy na kartach powieści czy ekranach telewizorów. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy natkniemy się na nie w życiu codziennym? Możliwości znajdziemy kilka. Pierwszą i najczęściej praktykowaną jest oczywiście zabicie ich. Jednakże zanim zdecydujemy się na ten krok, warto się zastanowić, czy nie mamy do czynienia z wegetariańską rodziną wampirów podobną do Cullenów albo Mojorami, którzy przeważnie piją krew specjalnych żywicieli.
Kiedy jednak już ustalimy, że dana istota jest niebezpieczna, musimy wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Istnieje wiele sposobów na pokonanie ich. Jedne możliwości są bardzo popularne i nawet laik jest w stanie przypomnieć sobie, jak Draculę (Dracula) zabito przeszywając mu serce i jednocześnie podrzynając gardło, a następnie wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Istnieją jednak sposoby równie praktyczne i łatwiejsze od tego. W końcu Rose Hathway (Akademia Wampirów) ćwiczyła wiele lat metody zabijania strzygi przez ścięcie głowy lub wbicie kołka w serce. My możemy nie mieć tyle czasu.
Wrażliwość na słońce
Jedną ze słabości większości wampirów jest słońce. Jego promienie mogą w niektórych przypadkach sprawić, że istota będzie ogromnie osłabiona. Takim typem krwiopijców są Moroje, którym słońce szkodzi, ale mimo tego przebywają w jego zasięgu.
W innych sytuacjach jednak słońce doprowadza do spalenia, jak to miało miejsce chociażby w przypadku Simone Renoir (Bibliotekarz 3: Klątwa kielicha Judasza), kiedy po ostatnim pocałunku z Flynnem znika w świetle dnia, Claudii (Wywiad z Wampirem) – zostaje skazana na śmierć przez spalenie w słońcu, czy też Setha i Kate – udaje im się przetrwać noc przez to, że goniące ich wampiry zastaje dzień (Od zmierzchu do świtu).
Należy pamiętać jednak, że promienie nie zawsze są skuteczną bronią. Między innymi Damon Salvatore (Pamiętniki wampirów) posiadał kamień lapis lazuli, który chronił go przed światłem słonecznym. Niektóre wampiry również zamiast spalać się – po prostu się błyszczą.
Dekapitacja, rozczłonkowanie i spalenie
Odcięcie głowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabicie wampira, co wykorzystali chociażby Niklaus Mikaelson (The Originals) czy Cullenowie (Zmierzch). Dla pewności również powinno się spalić jego ciało. Nie zawsze bowiem odcięcie głowy działa, co pokazują losy Emiela Regisa (Wiedźmin).
Warto pamiętać jednak o tym, że niektóre z tych istot podatne są również na inne zranienia, czego dowiadujemy się z serii filmów Underworld. Wampiry mogą umrzeć w wyniku odniesienia poważnych obrażeń, w tym utraty dużej ilości krwi. Dlatego nawet poród jest być niebezpieczny dla tej istoty – jeśli posiada ona zdolność spłodzenia dziecka.
Podobny wizerunek wampira jako osobnika, którego można zabić w sposób identyczny, w jaki zabija się ludzi, ukazany został w filmie Ksiądz (2011). W produkcji krwiopijcy to okropne monstra, a jednak są również istotami żywymi, a nie, jak to zazwyczaj bywa, ożywionymi trupami.
Woda święcona
Woda święcona to substancja idealną do walki z wieloma istotami nadprzyrodzonymi, w tym wampirami. Dzięki niej nawet nastolatek jest w stanie przetrwać z nimi starcie, czego idealnym przykładem są Benny i Ethan (Moja niania jest wampirem). Należy pamiętać jednak, że współcześnie częściej to broń wykorzystywana na demony. Dzisiejszy wampir w nielicznych tylko przypadkach boi się krzyża, czosnku czy wody święconej. Dlatego jest to sposób walki, na który powinniśmy zdecydować się jedynie w ostateczności.
Przebicie serca kołkiem
Choć wspomniałam na początku, że to trudne zadanie, nie należy od razu wykluczać go z listy sposobów na zabicie wampira. W końcu, jak pokazuje popkultura, jest to jedna z najskuteczniejszych i też najstarszych metod. Zarówno Lucy Westenra (Dracula), jak i Smok Herbowy Królewski (Na glinianych nogach), a także wielu innych bohaterów może zostać zniszczonych przez wbicie kołka w serce.
Najlepiej sprawdza się osikowy, ale nie zawsze należy się do niego ograniczać. Czasami wystarczy z jakiegokolwiek materiału, w innych sytuacjach oprócz osikowego skuteczny będzie również kołek srebrny. Mitem jest bowiem, że srebro działa jedynie na wilkołaki, co zobaczyć można chociażby w serialu Czysta krew, gdzie skóra wampirów przy kontakcie ze srebrem zaczyna dymić się i spalać.
Jak zabić wampira?
Sposobów na zabicie wampira jest tyle, ile produkcji i książek na temat tych istot powstało. Niektóre są zaczerpnięte z kultury ludowej, inne okazują się oryginalnym rozwiązaniem współczesnych twórców. Każdy może pomóc w przetrwaniu spotkania z niebezpiecznymi krwiopijcami. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wampiry są wrogo nastawione. Dlatego z rozwagą decyduj, kogo zdecydujesz się polać wodą święconą czy przed kim staniesz z osikowym kołkiem w dłoni.