TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

-

Rynek książkowy jest sukcesywnie zasypywany pozycjami skierowanymi do młodzieży. Jak połapać się w tej dżungli nowości? Może posłuchać rad? Przedstawiam subiektywny przegląd najciekawszych pozycji młodzieżowych tego roku.
Czy można zakochać się… w trzy minuty?

Powieść 180 sekund Jessiki Park zwróciła moją uwagę już w zapowiedziach wydawniczych. Podstawowym wątkiem w książce jest eksperyment psychologiczny, który ma dać odpowiedź na pytanie, co się stanie, jeśli umieścimy naprzeciwko siebie dwoje zupełnie obcych ludzi i poprosimy ich, by nieprzerwanie patrzyli sobie w oczy przez trzy minuty. Jakie będą ich reakcje? Nad czym zaczną myśleć? Czy nawiąże się między nimi jakaś nić porozumienia – może nawet przyjaźń? Zakochają się w sobie? A może pozostaną obojętni i nieprzystępni?

Sądzę, że książka w interesujący sposób pokazuje to, że odkrycia psychologii, czy innych dziedzin, nie są tak odległe od prawdy, jak mogłoby się nam wydawać. Nie zawsze potrzeba mnóstwa pieniędzy oraz pomocy kilkudziesięciu asystentów – czasem wystarczy dobry pomysł i ciekawość świata, by dokonać wielkich rzeczy.

TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

Kopciuszek w dobie internetu

Książka Cinder i Ella Kelly Oram to kolejny dowód na to, że historia Kopciuszka chyba nigdy się nie znudzi. Tym razem jest to jednak nieco inna wersja opowieści niż ta, którą znamy z dzieciństwa. A przynajmniej ja nie przypominam sobie, by dziewczyna miała internetowego przyjaciela, prowadziła bloga, a jej mama zginęła podczas wyjazdu na narty, ale może to tylko moja pamięć szwankuje…

W każdym razie serdecznie polecam lekturę historii, w której Kopciuszek musi poradzić sobie nie tylko z macochą, ale też życiem szkolnym i znalezieniem ukochanego mężczyzny. Długo i szczęśliwie? To się okaże!

TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

Wysłannicy Melissy Darwood (tom pierwszy serii Larista)

Kim jest Lara? Zwykłą dziewczyną uczęszczającą do szkoły, mającą najlepszą przyjaciółkę i nastoletnie problemy. Ale tylko do pewnego momentu. Gdy w jej spokojne życie z impetem wkraczają Guardianie i Tentatorzy, nic już nie jest takie samo. Każdy człowiek od wieków próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy silniej przyciąga nas dobro, czy też zło. Czemu sami wolelibyśmy ulec? I co doprowadzi nas do prawdziwego szczęścia? Ta książka na pewno pomoże podczas takich rozmyślań, a dodatkowo wątek romantyczny sprawi, że będzie to bardzo przyjemna lektura.

TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

Śmiertelna choroba… i radość?

Robyn Schneider w powieści Dzień ostatnich szans udowadnia, że nie jest to aż tak oksymoroniczne stwierdzenie, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście wieść o chorobie nigdy nie wydaje się pozytywna, ale skoro już nie ma się wyboru, to może warto czerpać z życia garściami? Lepiej żałować tego, co się zrobiło niż straconych szans. Takie podejście do tematu ma Sadie, chorująca na lekooporną gruźlicę. Jej przeciwieństwem jest Lane – zły na cały świat o to, co mu się przydarzyło, pogrążony w żalu, tęskniący za dawnym życiem. Co się stanie, gdy ich drogi się połączą? Czy będą potrafili się dogadać i dojść do wspólnych wniosków?

TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

Ach… Ten pierwszy rok…

Początek college’u zawsze zwiastuje ogrom zmian. Rozpoczęcie studiów oznacza nie tylko wyprowadzkę z domu i przygotowanie do samodzielnego życia, ale też mnóstwo nowych znajomych, imprez i… nauki (tak, to też!). W książce mamy okazję obserwować, jak z tymi wszystkimi zmianami radzi sobie grupa angielskich nastolatków. Razem z nimi przeżywamy wzloty i upadki (czasem na samo dno…). Czy uda im się przetrwać w nowej sytuacji, znaleźć przyjaciół i miłość? A może tylko wrogów i całe mnóstwo rozczarowań? Przekonajcie się, sięgając po Ten pierwszy rok Toma Ellena i Lucy Ivison!

TOP 5 najciekawszych młodzieżówek tego roku

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu