Przewodnik po Wszechświecie powstał jako wspólna inicjatywa ojca i córki, astrofizyka oraz dziennikarki i popularyzatorki nauki. Swe literackie drogi skrzyżowali już wcześniej, podczas powstawania cyklu książek o George’u, skierowanego do najmłodszych dzieci. Ich najnowsza publikacja to kompendium wiedzy o wszechświecie, zawierające najważniejsze prawdy oraz ciekawostki z kosmologii.
Pamięć wiecznie żywa
Wydawałoby się, że pamięć wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej ulotna, a tylko niewielka garstka ludzi zapisuje się na kartach historii. Stephen Hawking, wybitny teoretyk fizyki, genialny umysł ścisły, nie zniknął z pamięci mieszkańców planety Ziemia. Jego spuścizna, utrwalona nie tylko w licznych esejach, wywiadach, czy książkach popularnonaukowych, otwiera przed czytelnikami tajemnice kosmosu wraz z całą jego wspaniałością. Przewodnik po Wszechświecie, dzieło Stephena i córki – Lucy, dopełnia dorobek literacki rodziny Hawkingów, wytaczając nowe perspektywy przed młodym pokoleniem. Autorzy sięgają dalej, w przeszłość, kiedy życie dopiero co się krystalizowało, a także ku przyszłości, by nakreślić obraz Ziemi w ciągu najbliższych dekad.
Podróż przez czas i przestrzeń
Pozycja składa się z siedmiu części, a każda z nich dotyczy innego zagadnienia. Pierwsza, zatytułowana „Na początku”, dotyka najdalszej przeszłości, a zatem powstania świata i jego procesu formowania się. Czytelnik zapoznaje się z podstawowymi definicjami, potrzebnymi do kontynuacji swojej ekscytującej przygody poprzez czas i przestrzeń. Z kolei „A co na Ziemi?”, zgodnie z nazwą, pomaga poznać nasz wspólny dom – Błękitną planetę. Pełno tu nawiązań do innych dziedzin nauki – chemii, geografii, biologii, ale też pseudonauki, w tym teorii płaskiej Ziemi, księżycowej mistyfikacji czy nawet antyszczepionkowców…
Następny dział, „ Eksploracja kosmosu”, stanowi pomost łączący wszystkie planety oraz satelity Układu Słonecznego. Autorzy w klarowny sposób opisują właściwości ciał niebieskich oraz dostarczają niezbędnych danych do określenia ich charakterystyki Temat dopełniony zostaje w kolejnej części. Tym razem, autorzy rzucają światło na ciemną stronę kosmosu, a zatem wszelkie osobliwości. Odnajdujemy tu zagadnienia, w których specjalizował się Stephen Hawking – naturę czarnych dziur.
>> Polecamy: Najciekawsze książki o Wszechświecie <<
Sny o lataniu
Im głębiej wnika się w strukturę książki, tym bardziej dopełnia się niezwykły obraz wszechświata. Dzięki kolejnym rozdziałom, czytelnicy wkraczają w nową erę eksploracji kosmosu. Starannie opisuje się w nich zdobycze nauki pozwalające odkrywać meandry wszechświata, by Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł żaden człowiek!1 W końcu każde dziecko przeżyło fascynację profesją astronauty, wyprawami na pokładzie rakiety ku nieznanemu. Od tego momentu przenosimy się z części stricte teoretycznej do praktycznej – znajdziemy tu opowieści snute przez astronautów, ekspertów z agencji lotów kosmicznych, inżynierów z NASA. Naukowcy dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy przy projektach czy też z przebywania w przestrzeni.
Nie brak także rozważań dotyczących przyszłości naszego gatunku oraz postępującej automatyzacji. Dopiero raczkujące technologie za kilkadziesiąt lat staną się codziennością dla młodych czytelników. Możliwe, że to właśnie oni będą edukować poprzednią generację, dlatego autorzy nie zapomnieli o ich roli w budowaniu rzeczywistości. Wywiady z ekspertami do spraw konstrukcji, ale też etyki, dają wgląd na kwestie od lat poruszane przez pisarzy science fiction. Jak nie dać się zwariować? Nauka to do potęgi klucz!
Przez trudy do gwiazd
Trzeba przyznać, że autorzy, dobierając rozmaite tematy, często sięgają do różnych dziedzin nauki, nie tylko fizyki, ale również chemii, matematyki, biologii, geografii, inżynierii… Niemniej jednak, młody adept o ścisłym umyśle nie musi się obawiać. Język użyty przez duet Hawkingów jest przystępny oraz zrozumiały. Informacje czy definicje poświęcone danemu zagadnieniu wydzielono w specjalnych strefach, by pomóc w zapamiętywaniu. Każdy rodzic wie, że przyswajanie wiedzy odbywa się dużo łatwiej, gdy projekt książki dostosowuje się do odbiorcy. Tekstowi towarzyszą ciekawe obrazki, strzałki, wykresy a także chmurki z wyróżnioną treścią.
Co się tyczy omawianych kwestii, na stronach Przewodnika po Wszechświecie znalazło się miejsce na biografie czołowych postaci świata nauki. Dzięki zawarciu konceptów stworzonych przez filozofów, odkrywców i wynalazców, można uzyskać pełny obraz procesów kształtujących rzeczywistość, zmian wraz z zależnościami. A zatem publikacja otwiera zupełnie nowe horyzonty myślowe, przybliżając obserwatorowi abstrakcyjne konstrukty. Dodatkowo, przyjmowana dawka wiedzy utrwala się dzięki zabawie, między innymi quizom. Swobodny ton oraz zwroty osobowe w pytaniach angażują młodego czytelnika do samodzielnego myślenia oraz rozwiązywania zagadek logicznych. Jedynym mankamentem wydaje się brak kolorów, które mogłyby dodatkowo uatrakcyjnić lekturę.
Przygoda nie z tej ziemi
Nowa propozycja literatury popularnonaukowej od duetu Hawkingów z pewnością zaciekawi potencjalnych zdobywców kosmosu, oferując im kompletną wiedzę w zakresie różnych dziedzin nauki. Autorzy zwracają oczy czytelników ku niebu, objaśniając fundamentalne zagadki wszechświata w sposób klarowny i zachęcający do własnych przemyśleń. Przystępna forma, pełna rozmaitych kształtów, obrazków, czy wykresów, w parze ze zrozumiałym językiem, spełnia wymogi najbardziej wybrednych moli książkowych. I choć Stephen Hawking już nie może przybliżać nam swoich kosmicznych przemyśleń, to twórczość Lucy stanowi piękną kontynuację edukacyjnej misji jej ojca.
Tytuł: Przewodnik po Wszechświecie
Autorzy: Stephen Hawking, Lucy Hawking
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
1Serial Star Trek, czołówka