Zazdrościmy ludziom, którzy osiągnęli w życiu więcej od nas. Inni mają dużo pieniędzy, są mądrzejsi, ciągle dopisuje im szczęście. Obok tego jesteśmy my – pokarani przez los niewolnicy słabo płatnej pracy, której nienawidzimy. Winę za to przypisujemy swojemu życiowemu pechowi oraz brakowi układów i odpowiednich kontaktów. Czy to jednak na pewno działanie czynników wokół nas?
Brak tanich sloganów
Gerald Hüther – profesor neurobiologii w Klinice Psychiatrycznej na Uniwersytecie w Getyndze – postanowił przyjrzeć się bliżej tkwiącemu w człowieku i jego mózgu potencjałowi. Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z jego książką, pozwoliłam sobie wyrobić pewne zdanie, kierując się wyłącznie jej tytułem. Założyłam, że będzie to kolejna pozycja propagująca hasła typu: „Uwierz w siebie, a wszystko stanie się możliwe”. Po części miałam rację, ale muszę podkreślić, że niewiele jest takich fragmentów. Kim jesteśmy – a kim powinniśmy być zdecydowanie bardziej przypomina teksty, z jakimi zapoznawałam się w ramach zajęć z antropologii kultury współczesnej. To nie ma być motywator, a raczej próba naukowego wyjaśnienia, dlaczego większość z jest zamknięta w swoim małym świecie, boi się zmian i co tak naprawdę nas ogranicza.
Ciekawe tematy
Przejście do tytułowego pytania poprzedza wiele ważnych ze społecznego punktu widzenia rozważań. Autor porusza między innymi kwestię znaczenia słowa „my” we współczesnym świecie oraz jaką tak naprawdę ponosimy cenę za przynależność do jakiejś grupy. Poza tym pokazuje, jak w codziennym życiu sami siebie ograniczamy. Człowiek funkcjonuje według powszechnie przyjętych norm, czyli wzorców tak zwanych „właściwych” zachowań. Do tego ma poczucie, że niestosowanie się do nich grozi ostracyzmem. To też pokazuje w swojej pracy Hüther. Jednocześnie, prawie na samym końcu, daje alternatywę. Stara się wyjaśnić, co moglibyśmy osiągnąć, gdybyśmy w końcu zdecydowali się przezwyciężyć strach i wyzwolili się z okowów, w których od tak dawna tkwimy.
Warte przemyślenia
Jedyne mury, jakie nas ograniczają, stawiamy sami. Oddzielamy nimi siebie, ale też ludzi wokół. Boimy się zmian, a także osób myślących inaczej niż większość. Wolimy pozostać w bezpiecznej strefie tego, co znamy, nawet jeśli wiąże się to z nudą, dostosowaniem do reszty społeczeństwa i porzuceniem własnych marzeń. Warto więc zapoznać się z książką Geralda Hüthera i może trochę przemyśleć swoje dalsze życiowe plany.
Tytuł: Kim jesteśmy – a kim powinniśmy być
Autor: Gerald Hüther
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Liczba stron: 208
ISBN: 978-8364-184-19-2