10 powodów, dla których warto być w fandomie

-

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#cc2854″ class=”” size=”18″]– A czymże jest Fandom? – zapytał zdumiony Fanciszek.
Wróżka spojrzała nań z litością.
– Czyż nie szukałeś go przez całe swoje życie?
[/perfectpullquote]

The Enchanted Duplicator
Walter Willis i Bob Shaw
tłumaczenie własne

Fandom dla części z nas jest tym, czego poszukiwaliśmy, nawet o tym nie wiedząc. Tak to właśnie w 1954 opisali Irlandzczycy  Bob Shaw oraz Walter Willis w swojej fanowskiej powieści zatytułowanej Zaczarowany Powielacz (The Enchanted Duplicator). Chociaż wspomniane dzieło traktuje o tworzeniu fanzinu, to jednak jest niezwykle adekwatne dla ogółu działań fandomowych. Co zresztą ciekawe, pomimo upływu ponad sześćdziesięciu lat od publikacji, utwór wciąż pozostaje aktualny.

A teraz pora na 10 powodów, dla których warto być w fandomie.

1. Kontakt z ludźmi

Fandom to w znacznej mierze kontakt z innymi ludźmi, którzy kochają to samo co my. Nie można mówić o fandomie bez współpracy, bez dzielenia się myślami i bez dyskusji – czy to toczonych na żywo, czy za pośrednictwem sieci, czy nawet listownie.

2. Przyjaźnie

Im więcej ludzi spotykamy, tym większą mamy szansę na znalezienie tych, z którymi połączy nas coś więcej niż zwykłe koleżeństwo. A skoro fandom to ludzie, nie jest niczym dziwnym to, że można tu poznać prawdziwych przyjaciół. Dzięki fandomowi spotkałem naprawdę wspaniałych ludzi i to chyba jest w nim najpiękniejsze.

3. Poczucie przynależności do wspólnoty

Jako ludzie jesteśmy stworzeniami stadnymi, a fandom to bardzo fajna wspólnota. Dzięki relatywnie zbliżonym zainteresowaniom łatwo o nawiązanie nici porozumienia. Z kolei wspólne działania sprzyjają poczuciu brania udziału w „czymś większym”.

4. Zdobywanie umiejętności

Fandom od zawsze bazował na pracy wolontariuszy. To fani z własnej woli chcieli się dzielić z innymi. Tworzyli fanziny, organizowali konwenty, pisali fanfiki czy rysowali fanarty. Angażując się z przyjaciółmi w tworzenie czegoś, nie tylko dajemy coś od siebie, ale także ćwiczymy swoje umiejętności. Czasem zdarza się, że by coś osiągnąć, musimy opanować nową zdolność. Czy będzie to nauczenie się obsługi jakiegoś programu komputerowego, czy opanowanie jakichś umiejętności miękkich, są to zwykle rzeczy, które mogą przydać się nam w późniejszym życiu.

5. Zdobywanie wiedzy

Umiejętności to jedno, ale twarda wiedza to zupełnie co innego. Jednak i tu fandom bywa pomocny. Fani często z chęcią dzielą się swoim zasobem wiadomości, a wśród nich spotkać można zarówno hobbystów, jak i specjalistów czy naukowców. Z konwentowych prelekcji da się więc dowiedzieć naprawdę wiele.

6. Poczucie zadowolenia

Kiedy sami czy też wraz z przyjaciółmi się nad czymś napracujecie, to potem obserwacja rezultatów przynosi mnóstwo zadowolenia. Tyczy się to w zasadzie wszystkich przejawów działalności fanowskiej – od tworzenia zinów czy portali po organizację konwentów. Nie chodzi tu o żadną pychę, a o zwyczajne zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.

7. Możliwość poznawania twórców

Rzecz jasna nie trzeba być w fandomie, by poznać ulubionych pisarzy czy artystów. Jednak niezaprzeczalnie łatwiej nawiązać koleżeńskie stosunki z twórcami na konwencie niż na targach książki czy innych imprezach. W fandomie wszyscy jesteśmy jak jedna wielka rodzina, a to sprzyja zadzierzgiwaniu znajomości – także z tymi, których prace nas zachwycają.

8. Konstruktywny sposób na spędzanie czasu

Co jak co, ale aktywne uczestniczenie w fandomie wymaga od nas dużo czasu. W zasadzie nie jest ważne, którą z aktywności preferujemy, to fandom potrafi nam zapewnić dziesiątki czy nawet setki godzin zajęcia rocznie. Czasami co prawda przydaje się odpocząć, nie robiąc nic, ale zawsze więcej zadowolenia czerpię, kiedy spędzam czas konstruktywnie, niż poświęcając go przeglądaniu śmiesznych obrazków.

9. Okazja do ćwiczenia języka obcego

Nie każdy fan w Polsce interesuje się fandomem zagranicznym. Niemniej jeśli mamy ochotę na poznanie fanów spoza kraju, to jest to możliwe. A kiedy już to robimy, to mocno sprzyja rozwojowi naszych umiejętności językowych. Czy nasz kontakt z innymi będzie bardziej internetowy, czy osobisty, z pewnością pojawi się mnóstwo okazji, by popracować nad znajomością języka obcego.

10. Rozrywka

Na koniec warto wspomnieć, że bycie w fandomie to także po prostu rozrywka sama w sobie. Niezależnie od wymienionych powyżej plusów, uczestniczenia w fandomie, czy to bardziej czy mniej aktywnie, jest najzwyczajniej w świecie przyjemne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu